Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMILO M7400 - Brak mozliwości łączenia się z internetem przez port RJ45

KGS 20 Lis 2013 19:54 2460 19
  • #1 20 Lis 2013 19:54
    KGS
    Poziom 23  

Witam Serdecznie!
    Opisywałem już ten problem - choć mniej szczegółowo w innym poście, jednak teraz przeprowadziłem wszelkie możliwe testy (z punktu widzenia uzytkownika, jednak nie znalazłem żadnego rozwiązania. Na poprzedni mój post nie otrzymałem tez żadnej odpowiedzi - choćby najmniejszej wskazówki) Dlatego bardzo proszę o wybaczenie za dublowanie pytań oraz o nie kasowanie mojego postu-tematu, za co z góry dziękuję.
    W podarowanym mi (jestem osobą niepełnosprawną) laptopie FUJITSU AMILO M7400 FB21 nie działa poprawnie, a raczej praktycznie wcale wbudowane w niego gniazdo RJ45. Objawem jest brak możliwości połączenia się przez niego z internetem, a nawet routerem. Po wsadzeniu wtyku RJ45 w w/w gniazdo zapala się tylko żółta dioda LED (po prawej stronie gniazda) , jednak komunikacji (transmisji) router i dalej internet nie ma - poruszanie wtyczka,przewodem nie pomaga. Gdy taka komunikacja istniała - zapalała się i migała zielona dioda LED umieszczona po drugiej (lewej) stronie gniazda. Przewody są oczywiście sprawne-testowałem na kilku.

Moje pytanie brzmi - czy winne jest całe gniazdo czy tylko zły styk-zimny lut na jednym ze styków-drucików tego gniazda. Rozważam również zintegrowany z płytą główną laptopa kontroler obsługujący port RJ45.

Niestety nie wiem jak dostać się do strony lutowania MB laptopa, by móc wymienić felerne gniazdo.

Bardzo proszę o sugestie-pomysły jak temu problemowi zaradzić.

P.S.
    Internet "po" WiFi działa prawidłowo. Pozdrawiam Serdecznie !
    Z poważaniem
    Krzysztof < KGS >

1 19
  • TermoPasty.pl
  • #2 20 Lis 2013 20:08
    boro1234567
    Spec od komputerów

Najpierw trzeba rozebrać sprzęt, przemierzyć gniazdo.
    Niekoniecznie wina gniazda.
    Rozumiem że usterka programowa wykluczona?

0
  • TermoPasty.pl
  • #3 20 Lis 2013 20:18
    KGS
    Poziom 23  

Tak - wina oprogramowania, sterowników wykluczona.
    Byłbym bardzo wdzięczny za wskazówki jak zabrać sie do takiej rozbiórki. Mam na myśli za które wkręty - śruby powinienem się wziąść, by nie rozebrać sprzętu dokumentnie i mieć potem olbrzymie kłopoty z jego złożeniem i powtórnym uruchomieniem. Pozdrawiam! I liczę na pomoc w tym względzie.

0
  • Pomocny post
    #4 20 Lis 2013 20:24
    boro1234567
    Spec od komputerów

Masz sprzęt do wymiany gniazda?

0
  • #5 20 Lis 2013 20:34
    KGS
    Poziom 23  

Jeśli tylko jest przewlekane (THT) to tak. Z gniazdem SMD raczej rady sobie nie dam. Problemem też jest zdobycie samego gniazda.
    Jednak bez rozkręcenia - dostania się do strony lutowania określenie sposobu jego mocowania jest raczej trudne.
    Pytanie ? Czy wiąże się to z całowitym demontaźem i wyjęciem MB z tego laptopa ?

Mam go własnie w ręku i od spogniej części obudowy jest mnóswo wkretów, więc chyba raczej bez ich wykręcenia dostęp do gniazda na tylnej ściance będzie raczej "utrudniony".

Dodam, że gniazdo RJ45 jest zintegrowane z gniazdem portu "modemu" RJ12

0
  • Pomocny post
    #6 20 Lis 2013 20:47
    boro1234567
    Spec od komputerów

KGS napisał:

Jednak bez rozkręcenia - dostania się do strony lutowania określenie sposobu jego mocowania jest raczej trudne.

Raczej.
    KGS napisał:
    Pytanie ? Czy wiąże się to z całowitym demontaźem i wyjęciem MB z tego laptopa ?

Z rozebraniem w drobny mak.

Jeśli nie masz sprzętu i doświadczenia w lutowaniu na laminatach wielowarstwowych to nawet nie podchodź do tego.

0
  • Pomocny post
    #7 20 Lis 2013 21:27
    laryadi
    Poziom 17  

Może źle myślę ,ale czy aby sterowniki są dobre? Jaki system posiadasz ? Ściągnij linuxa liveCD np. ubuntu czy opensuse nagraj ja i odpal ją .Nie instaluj jej tylko uruchom z płyty ,wtedy nic Ci nie zrobi z kompem .i spróbuj się połączyć .Jeśli uda się połączyć w linuxie to gniazdo jest dobre a problem lezy w sterownikach

0
  • #8 20 Lis 2013 21:39
    KGS
    Poziom 23  

Oryginalnie jest zainstalowany XP Home. Dzięki laryadi - spróbuję jeszcze tego rozwiązania zanim zacznę upgrade RAM i procesora, tudzież wymiany klawiatury.
    Pomysł istotnie ciekawy - mam starą płyte Live CD z Puppy Linux. Czy takowa się nada (sterowniki), czy raczej ściągać Ubuntu.. . Mam małe doświadczenie z Linuxem, więc jak bym mógł Cię prosić o sprawdzonego linka do takiego obrazu płyty. Z góry dzięki i Pozdrawiam !

0
  • Pomocny post
    #9 20 Lis 2013 21:57
    laryadi
    Poziom 17  

Tu masz linka Link do ściągnięcia .Zaznacz 32 bity .Możesz też wypróbować tego puppy ,jeśli na puppy wykryje kartę i połączy się z netem to masz problem zdiagnozowany ,a jeśli nie to ściągnij ubuntu i na nim sprawdź

0
  • #10 21 Lis 2013 15:07
    KGS
    Poziom 23  

Wszystko wskazuje, że to jednak wina gniazda lub układu z nim współpracującego. Różne odmiany Linux Live CD nic nie dały - komunikat "kabel sieciowy odłączony"
    Ciekawostką jest też, że przestało działać połączenie sieci bezprzewodowej "brak połaczenia z zaporą"-zastanawiające !. Szukam więc serwisu w Poznaniu, który zajmie się tym problemem na miarę moich możliwości finansowych lub karty PCIAMCIA - Ethernet o grubości jednego slotu - może któryś z Kolegów ma taką zbędną i zgodziłby się ją mi odsprzedać.
    Dodam, że właśnie przyszły dwa moduły po 1GB Samsung 333MHz (+ nowy procesor SL7EP)- przeznaczone docelowo do pracy w tym laptopie. Z wymianą RAM i procesora sobie poradzę, jednak ten Ethernet spokoju mi nie daje. Pozdrawiam !

0
  • Pomocny post
    #11 21 Lis 2013 20:55
    laryadi
    Poziom 17  

To radze popatrzeć za kartą PCMCIA kosztują coś koło 40 zeta w komputroniku Link bo serwis sobie troszkę policzy ,a na pewno nie 40 złotych. Co do wifi to są na usb też za pare groszy

0
  • #12 21 Lis 2013 22:26
    KGS
    Poziom 23  

Pewnie skorzystam, bo na All... , o dziwo są droższe i parametry niezbyt chętnie podają. Może w Komputroniku nieco mała dostępność - co z wysyłką nieco przedroży. Jutro zadzwonię do Poznania i dowiem się szczegułów.
    Na laptopie i tak będę robił instalkę systemu(+kopię oryginalnej zawartości dysku), wymianę procka. Bez rozbiórki się nie obejdzie. Jak wszystko po złożeniu zadziała to wtedy zamówię tę kartę.
    Siódemka raczej nie ruszy satysfakcjonująco, więc XP albo jego mutacja mi wystarczy. Poeksperymentuję, bo i tak nie mam nic do stracenia. Zainstalowany na nim XP jest tak zaśmiecony, że jego sprzątanie - to i tak za dużo pracy.
    W każdym razie dzięki za informację o Komputroniku - rozpoznam temat. Pozdrawiam !

0
  • #13 22 Lis 2013 20:36
    laryadi
    Poziom 17  

Zamiast xp możesz też po testować z linuxami ze środowiskiem xfce .Polecam opensuse

0
  • #14 22 Lis 2013 21:46
    KGS
    Poziom 23  

Dzieki ! Zaraz jak minie mi goraczka i jakieś grypsko (zaraziłem sie w przychodni) to wracam do tematu laptopa. Tak swoja drogą Komputronik niezależnie co wysyła, liczy sobie 20zł za kuriera. To juz mocno przedraża zabawę.
    Opensuse na pewno sprawdzę.

0
  • #15 23 Lis 2013 00:48
    maras2003
    Poziom 29  

We wspomnianym komputroniku możesz zamówić przez internet z odbiorem w salonie ;) Odbiór jest często darmowy, a towar czasem tańszy niż "od ręki". O kosztach zostaniesz poinformowany podczas składania zamówienia na ich stronie.

0
  • #16 23 Lis 2013 01:39
    KGS
    Poziom 23  

Fakt! Zapomniałem o tym. dzieki za informację.
    Czy orientuję sie może któryś z Kolegów gdzię w M7400 AMILO znajduje się bateria podtrzymująca CMOS, zegar ? Czy wymaga to "dokumentnej rozbiórki laptopa oraz czy jest to jakiś standardowy model baterii, czy raczej czekaja mnie długie poszukiwania?

0
  • #17 23 Lis 2013 19:32
    laryadi
    Poziom 17  

Powinna być standardowa ,ale pewności nie mam .Poszukaj na google .Jeśli to standardowa to koszt 5 może 10 złotych

0
  • #18 24 Lis 2013 10:19
    KGS
    Poziom 23  

Baterię już namierzyłem. Jest okrągła,płaska średnicy ok. 17mm z wyprowadzonymi dwoma przewodami zakończonymi wtykiem. W handlu takiej nie spotkałem. Ogólnie wygląda jak CR 3025 z dogrzanymi wyprowadzeniami. Miejsca tam w sumie dość mało i jedynie taka mała płaska bateria się zmieści.

0
  • #19 24 Lis 2013 11:13
    laryadi
    Poziom 17  

To kupisz ją np. u zegarmistrza, lub w jakimś serwisie komputerowym.

0
  • #20 24 Lis 2013 17:34
    KGS
    Poziom 23  

Mając w zapasie baterie CR3032 za pomocą sprężystych blaszanych styków i taśmy samowulkanicującej popełniłem "samoróbkę" takowek baterii. Taśma ładnie docisnęła styki do baterii i po jej "zwulkanizowaniu" ładnie całość ściśnie i unieruchomi. Wymiarowo wyszło mi praktycznie to samo.
    Natomiast by zdemontować ciepłowód do wymiany procesora muszę praktycznie rozebrać całą obudowę laptopa. To juz jednak zrobię w świetle dziennym (kłopoty ze wzrokiem).
    Wszelkie sugestie co do takiej rozbiórki mile widziene, np. takie :
    http://www.youtube.com/watch?v=Ij0k_LlVuz4
    http://www.youtube.com/watch?v=-qXQ5arJduU

Bardzo dziękuję wszystkim Kolegom, którzy poświęcili mi swój czas. Po wymianie RAM z 512KB na 2MB oraz procesora laptop zadziałał i zachowuje się też całkiem przyzwoicie. Połączenia LAN oraz WiFi przywrócone-naprawione. Zostaje jeszcze ew. regeneracja lub zakup baterii. Pozdrawiam Wszyskich Serdecznie ! :D

0