Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ czasowy ale jaki ? ? -

20 Lis 2013 19:57 3423 12
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich.Poszukuję układu czasowego o następujących parametrach. Po włączeniu zasilania daje impuls na przekaźnik o czasie max.1sek. następnie czeka od 5 do 20 minut{regulowane} i znowu daje impuls 1 sek. i tak w pętli.Jestem amatorem ,przejrzałem dość sporo układów ale to nie to. Układ będzie pracował w amatorskim podajniku węgla do pieca. Jeśli ktoś z kolegów ma jakąś sugestię to z góry dziękuję.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 38  
  Witam
  Taki przekaźnik pewnie by to wykonał F&F Przekaźnik czasowy PCU-520 230V uniwersalny.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 32  
  Można coś pokombinować na układach 555 może z jakimiś licznikami ale najlepiej było by coś zrobić w oparciu o mikrokontroler. Układ będzie prosty program mało skomplikowany, można dorobić wyświetlacz, przyciski ...może to wyglądać naprawdę profesjonalnie. Z resztą sterowniki do pieców konstruowane są właśnie w oparciu o mikrokontrolery. Można też wykorzystać jakiś sterownik PLC ale to już wyższa półka cenowa i chyba nie o to chodzi.
 • Poziom 10  
  Witam. Dziękuję za odzew. Przeglądając ofertę AVT natknąłem się na układ avt2622.Czy ten układ da radę w tym projekcie?. Pozdrawiam.
 • Specjalista elektronik
  Przy odmierzaniu długich czasów układem bez licznika problemem jest konieczność stosowania dużych pojemności, a więc kondensatorów elektrolitycznych, które są mało stabilne - można zrobić generator takich impulsów na NE555, ale z kondensatorem o pojemności kilku (a lepiej kilkunastu) tysięcy uF. Chyba nieco lepiej od NE555 działa układ dwóch przerzutników monostabilnych, np. z 74HC123, ale problem z kondensatorem (do tego układu byłyby dwa, ale tylko jeden duży) pozostaje ten sam.

  Do odmierzania długich czasów z licznikiem jest układ CD4541 - zawiera licznik do 65536, więc zamiast kilkunastu tysięcy uF wystarczy np. 0.22uF. Ale on odmierzy tylko długi czas, nie sekundę włączenia. Do tej sekundy pasowałoby użyć NE555 i w sumie mogłoby to działać tak, że CD4541 zlicza 65536 impulsów (czas trwania określony przez podłączony do niego układ RC, z regulacją 5..20ms), co trwa 5..20 minut, i jego impuls (trwający te 5..20ms) wyzwala NE555, który odmierza sekundowy impuls dla przekaźnika.
 • Poziom 35  
  Witam.
  Robiłem takie coś na 2 układach CD4060 i jednym CD 4013.
  Do tego MOSFET i przekaźnik.
  Zaletą jest to że można regulować i czas włączenia i wyłączenia - 2 potencjometry.
  Może pomyśl nad czymś takim.
  Pozdrawiam.
 • Specjalista elektronik
  Prościej na CD4541 (albo CD4060) + NE555; też oba czasy można niezależnie regulować (tylko jeden ma być długi, drugi krótki). I NE555 ma dużą obciążalność wyjścia (200mA), może sam sterować przekaźnikiem. Zalety CD4541 w porównaniu do CD4060: autoreset, odmierzanie czasu wyzwalane/cykliczne, wybór polaryzacji wyjścia - czyli większa elastyczność, licznik ma o 2 bity więcej, krótki impuls na wyjściu przy cyklicznym (a CD4060 po pół okresu stan niski i wysoki - do wysokiego tylko 8192 cykle zegara) - czyli wystarczy 8 razy mniejsza pojemność kondensatora. Dokumentacja wszystkich wymienionych układów (CD4541, CD4060, NE555, CD4013) jest na http://www.elenota.pl/
 • Poziom 10  
  Witam kolegów. Dziękuję za podsunięte rozwiązania.Spróbuję powalczyć z pomysłem kol.-jta- czyli CD4541+NE555.Jeśli można prosić o schemat to będzie bardzo dobrze .Pozdrawiam
 • Specjalista elektronik
  Proponuję podejść tak: wziąć notę katalogową CD4541, tam jest przykład, jak zrobić timer (ze schematem, regulacja czasu przez zmianę R_TC) - układ, który zlicza 65535 impulsów ze swojego generatora i potem zmienia stan na wyjściu; ponieważ do zresetowania CD4541 potrzebna jest '1', NE555 powinien być podłączony tak, żeby normalnie dawał na wyjściu '0', a zmieniał stan po podaniu na wejście '0', czyli CD4541 powinien po resecie dawać na wyjściu '1', a więc pin 9 CD4541 podłączyć do Vcc, pin 10 do GND; wyjście NE555 do pinu 6 CD4541 (MR). Do NE555 podłączyć w standardowy sposób (nota katalogowa, układ do monostable operation) kondensator i opornik (R_A regulowany - przez niego kondensator będzie się ładował dla odmierzenia krótkiego impulsu); o ile pamiętam, wejście THR NE555 powinno być podłączone do kondensatora, wejście TRIG do wyjścia CD4541. Zrobić taki układ z małym C_TC (żeby nie czekać po kilka minut na impuls), sprawdzić działanie.
 • Poziom 10  
  Witam.Szukając w internecie znalazłem takie rozwiązanie. Układ czasowy ale jaki ? ? -
  Co koledzy sądzą o tym projekcie? Pozdrawiam.
 • Specjalista elektronik
  To jest podobne do tego, co ja proponowałem - tyle, że zamiast stosować kondensator sprzęgający CD4541 z NE555 proponowałem pracę CD4541 w trybie "jednorazowym" i resetowanie go do następnego zliczania sygnałem z wyjścia NE555 (powód: w trybie cyklicznym czasy '0' i '1' na wyjściu są równe), oraz podłączenie cewki przekaźnika (jeśli ma on być używany, bo można użyć MOSFET-a tak, jak na tym schemacie) do wyjścia NE555, które może dawać prąd do 200 mA.
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich.Dziękuję koledze -jta- za opinię nt. tego układu .W przyszłym tygodniu powinno chodzić.Chciałbym wyjaśnić dlaczego ten krótki czas to 1 sek.Jest to podajnik tłokowy,podawanie węgla odbywa się tłokiem który jest napędzany mimośrodowo. Gdy regulator temperatury {LUMEL RE 16} da sygnał na układ czasowy silnik rusza.Pełny obrót trwa 2,5 sekundy.Na końcu obrotu jest czujka która pilnuje aby tłok zatrzymywał się w miejscu dokładnie określonym.Jeśli ten czas byłby dłuższy np.2.5 sek tłok by cały czas podawał węgiel a tak być nie może.W przypadku gdy sterownik cały czas podaje sygnał na układ czasowy następne podanie węgla określa ten drugi czas {regulowany w zależności od potrzeby prawidłowego spalania}.I tu powstaje następny problem, zakładamy że węgiel został podany i za np.1min piec osiągnął temperaturę i LUMEL wyłącza dmuchawę i układ podawania węgla.Po upływie np 2 min LUMEL daje sygnał do podawania i węgiel jest podany mimo że od podania do podania nie upłynął ten drugi długi czas.Czy można zatrzymać odmierzanie długiego czasu w przypadku gdy piec osiągnie temperaturę a gdy LUMEL da sygnał do podawania ten czas był dalej liczony?Pozdrawiam