Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bateria na bq2084 - Kilka pytań przed wymianą ogniw

germanista 20 Lis 2013 21:59 2097 3
 • #1 20 Lis 2013 21:59
  germanista
  Poziom 10  

  Witam.
  Chciałbym odzyskać sprawność baterii z Acera aspire one ZA3 (modelu baterii dokładnie nie pamiętam - odkleiła się swego czasu etykieta i przepadła - ale to coś pokroju UM09A73, z tym że opiera się na 3 ogniwach nie 6ciu). Jak już wspomniałem w środku odnalazłem 3 ogniwa 18650 w szeregu, a wszystko pracuje na BQ2084 a dokładniej BQ20842DBT (mam nadzieję że nie jest to jakaś dziwna odmiana, która skomplikuje wszystko) oraz BQ29312APW. Dla ułatwienia podam oznaczenia na stykach: P- D C T BA P+

  A teraz jaki jest problem. Całość wsadzona do laptopa nie ma żadnego wpływu - wyciągnięcie zasilacza = zgaśnięcie komputera w ułamek sekundy. Baterię rozebrałem, pomierzyłem napięcia i tak idąc od - to I ogniwo: 0,35V! II: 2,44V III: 2,94V, natomiast łączne: 4,99V (ogółem wymiana z miejsca). Bezpiecznik już sprawdziłem - sprawny. Natomiast problem jest inny, jak na ogniwach ma łącznie te 5V, na stykach baterii P- i P+ jest niemalże zerowe ~0,6V. No więc poczytałem troche na forum i wsadzałem 100Ω opornik, między masę a kolejno D,C,T,BA i mierzyłem - żadnych zmian. Natomiast między P+ a biegunem dodatnim zestawu ogniw (opisane jako VP) pokazało mi 4,44V i za nic nie moge zrozumieć skąd to i dlaczego? A zanim zamontuję tu nowe ogniwa, chciałbym wyeliminować wszelkie podejrzane kwestie, żeby ich niepotrzebnie nie uszkodzić

  Drugie pytanie dodatkowe, jednak też ważne. Po wymianie ogniw, należy zrobić reset sterownika z tego co wyczytałem. Znalazłem również informację że BQ2084 posiada wewnętrzną pamięć flashrom. Jak w takim wypadku różni się procedura od tej opisanej tutaj: Link

  Mam nadzieję, że opisałem problem dosyć wyczerpująco, ale podanie dodatkowych informacji jakby co nie stanowi problemu. Starałem się zapoznać wcześniej z tematami typu FAQ jednak jeśli przeoczyłem coś ważnego, proszę podać ew. linka lub podpowiedzieć gdzie szukać rozwiązania. Sam też umiem czytać w razie W ;)

  0 3
 • #2 21 Lis 2013 14:28
  krzychu1985^
  Poziom 27  

  Nic już z tego nie rozumiem. Masz tam bq2048 (pierwszy raz o takim słyszę) czy bq2084 ?
  Twoje ogniwa wszystkie do wymiany. Z tym rezystorem to nie jest tak, że można go wkładać gdzie popadnie, na pewno nie do plusa (czego myślę, że nie zrobiłeś?), nie do C i D. Rezystor 100 ohm wkłada się pomiędzy masę a pin ID. Myślę, że masz brak komunikacji, ponieważ ogniwa są zbyt głęboko rozładowane, masz ok. 5V. Jeśli masz 3 ogniwa połączone szeregowo, to bateria powinna mieć 11,1 lub 10,8V napięcia nominalnego. Laptop wyłącza się przy napięciu ok. 9V. Sama elektronika też musi mieć jakieś napięcie żeby funkcjonować, wyłącza się ona przy ok. 8V (zależy). Na pewno nie działa ona przy 5V. Odłącz elektronikę (pamiętaj o kolejności odłączania), wyrównaj napięcia ogniw, podłącz elektronikę (również pamiętaj o kolejności), podaj na zaciski + i - elektroniki ok. 12V na chwilkę, bateria powinna się ożywić.
  Później trzeba podpiąć się pod złącze i sprawdzić czy bateria ma standardowe hasło.

  0
 • #3 21 Lis 2013 15:16
  germanista
  Poziom 10  

  Trafiłem wcześniej na jakiś tam pokrewny temat i wiedziałem, żeby z plusem nie łączyć. Faktycznie, w treści napisałem dobrze, a w temacie źle, chodzi o bq2084 - już poprawione. Rozumiem, że jeśli nie ma u mnie pinu ID, to bateria nie wymaga wybudzenia układu tym opornikiem i jest to kwestia "umarłych" ogniw, czy może ten pin ID jest ale inaczej opisany?

  A teraz ostatnia prośba, ponieważ jeszcze chwile musze poczekać na zmontowanie interfejsu - jakby ktoś już teraz zaproponował mi stosowną do tego przypadku lekturę. Czy instrukcję resetowania konkretnie tego modelu znajdę na forach czy może w jakiejś specyfikacji be2works i innych tego typu? Zaznaczam, że chce zregenerować tylko tą jedną sztukę, ale jeśli przez przypadek nauczę się więcej to nic się nie stanie ;)

  0
 • #4 22 Lis 2013 16:09
  jarob
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Jeśli nie masz interfejsu EV2300, to pozostaje Ci automatyczny proces resetu programem Be2Works wersja płatna Rizal. Tylko jak już będziesz miał interfejs I2C, to najpierw wersją demo sprawdź, czy hasło jest standardowe.
  Jeśli nie, to będziesz musiał wysłać ją do kogoś, kto ma hasła lub może je poszukać.

  0