Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koniec Winamp - po 16 latach program przechodzi do historii

pseven 22 Lis 2013 20:52 13194 64
  • #32 22 Lis 2013 23:23
    anet870
    Poziom 25  

W czasach użytkowania win98,me aż do xp-Winamp był podstawowym programem na płytce instalacyjnej razem z office,adobe ,irfan itd.Kawał czasu na pierwszym miejscu w niezbędniku programowym do czasu kiedy zauważyłem że jakość odtwarzania muzyki jest gorsza od innych dostępnych programów a było to w czasie późnej 3-ki i oczywiście 5-tki.Podstawowy media player lepiej odtwarzał od winampa a w dodatku zaczął stwarzać problemy w obsłudze i wywalaniu nie potrzebnych opcji na pierwszy plan.Z czasem moim zdaniem pracował bardziej jako program prototypowy innowacji zamiast miły i intuicyjny odtwarzacz.Tak to się zakończyło użytkowanie lecz kto by nie zapytał jaki odtwarzacz?odpowiem z przyzwyczajenia -Winamp,który i tak mam zainstalowany:)

• #33 22 Lis 2013 23:25
    popaw1
    Poziom 19  

Ja tam cały czas używam Winampa do MP3-jek. Sprawdziłem wersję, jest to wersja 2.95, klasyczna skórka. Dla mnie jest wystarczający i naprawdę szybki.

• #34 22 Lis 2013 23:39
    kociol5555
    Poziom 9  

Przez wiele lat używałem winampa. Spełniał swoje zadanie do czasu, kiedy twórcy zaczęli robić z niego "kombajn". Przez dodawanie wielu (moim zdaniem niepotrzebnych) funkcji program stał się powolny. Poza tym po dłuższym czasie pozostawania wiernym użytkownikiem winampa, zacząłem go porównywać z innymi odtwarzaczami. Jakże wielkie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że jest przynajmniej kilka programów, które nie tylko działają szybciej, ale i oferują lepszy dźwięk. W tej chwili nie zamieniłbym foobara na nic innego.

• #35 23 Lis 2013 01:08
    deimon999
    Poziom 24  

Najlepszy winamp który towarzyszy mi od 2003 roku. To winamp od wersji 2.0 do 2.95. Zainstalowałem raz 3.0 lecz od razu odinstalowałem potem testowałem 5.0 też nie dla mnie. A potem już nie testowałem powyżej wersji 2.95. Gdyby nie to że winamp 5.0 odtwarzał filmy to pewnie bym go używał z klasyczną skórką. Lecz modyfikację zniechęciły mnie do wyższej wersji niż 2.95

• #36 23 Lis 2013 12:47
    446657
    Użytkownik usunął konto  
  • #37 23 Lis 2013 15:24
    Atlantis86
    Poziom 19  

Do dzisiaj używam Winampa. Ustawienia wyglądu są dokładnie takie, jak pod koniec lat dziewięćdziesiątych - klasyczne okienko + skórka "Frequency" (http://www.winamp.com/skin/frequency-v5/144537). Nie wyobrażam sobie zmiany na coś innego...

• #38 23 Lis 2013 16:38
    KokiX
    Poziom 20  

Winamp jak na program do odtwarzania muzyki długo się otwierał, ta wielka biblioteka jak dla mnie była zbędna.
    AIMP jest przyjemniejszy i szybszy.

• #39 23 Lis 2013 17:03
    pepe
    Poziom 23  

Istotne że był czas kiedy wydawało się że mp3 i winamp nie istniały oddzielnie.
    Łezka w oku się kręci...

• #40 23 Lis 2013 19:32
    doman18
    Poziom 17  

Tak w ogóle to nie wszyscy sobie zdają sprawę z tego że główny konkurent winampa czyli foobar został stworzony przez byłego współpracownika Nullsoftu o polskobrzmiącym nazwisku. Nie pamiętam jak się nazywał, kto ciekawy niech googluje. W każdym razie autor o ile dobrze pamiętm pokłócił się z nullsoftem właśnie o strategię rozwoju winampa. W wyniku "zerwania więzi" z gigantem powstał program bardzo prosty a jednocześnie odtwarzający muzykę w znacznie lepszej jakości. Ktoś kto ma w kompie zintegrowaną kartę muzyczną i słuchawki z biedronki, monster beats albo głośniki firm pokroju media-tech może tego nie zauważyć. Ale jeżeli ktoś miał lepsze słuchawki (sony, sennheiser, koss, beyerdynamic) albo zestaw 5.1 za 1k+ zł to zdecydowanie słyszał różnicę w nagraniach 190bps i lepszych

• #41 23 Lis 2013 20:15
    anet870
    Poziom 25  

Aby słyszeć różnicę jakości odtwarzania wystarczy wzmacniacz stereo i dwie kolumny o łącznej sumie 600,-

• #42 23 Lis 2013 22:20
    daavid117
    Poziom 42  

doman18 napisał:
    jeżeli ktoś miał lepsze słuchawki (sony
    Tia.
    doman18 napisał:
    zestaw 5.1 za 1k+ zł
    Yhm.
    doman18 napisał:
    190bps
    Chyba kbps?
    anet870 napisał:
    Aby słyszeć różnicę jakości odtwarzania wystarczy wzmacniacz stereo i dwie kolumny o łącznej sumie 600,-
    Dokładnie.

• #43 23 Lis 2013 22:28
    jurek.adam
    Poziom 43  

Jeszcze trzeba mieć słuch, a tego większość jest pozbawiona, dlatego różne "pobijacze-znikształczacze" kojarzą im się z lepszym dźwiękiem.

Winamp umarł, bo z lekkiego, dobrego playera zrobił się niepotrzebnie rozrośnięty słoń. Jako, że cenię sobie prostotę, nadal u mnie króluje styl starego Winampa na Audacious (skórka Refugee).

Koniec Winamp - po 16 latach program przechodzi do historii

• #44 23 Lis 2013 22:47
    Trabi
    Poziom 36  

djoda1 napisał:
    pamięta ktoś przeglądarkę graficzną acdsee 3 kultowy program używam do dziś

Takie same funkcje jak ACDSee a nawet więcej (i wygląd taki sam) ma darmowy Faststone Image Viewer. Od czasu jak go znalazłem, ACDSee poszedł w odstawkę jako program z mniejszymi możliwościami. Sam spróbuj :)
    jurek.adam napisał:
    Winamp umarł, bo z lekkiego, dobrego playera zrobił się niepotrzebnie rozrośnięty słoń.

Kolejnym do śmierci w kolejce z powodu przerośnięcia samego siebie, będzie nasze GaduGadu na rzecz np. MirandaIM i wielu wielu innych.
    Cóż, fajne jest póki działa. Ludzie nie lubią wodotrysków które pogarszają jakość całości. Wówczas następuje odwrót od programu i program sam umiera śmiercią naturalną (lub przez opuszczenie ;) ).

• #45 24 Lis 2013 10:20
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Niby na jakiej zasadzie jakość dzwięku zależy od programu skoro leci przez tą samą dźwiękówkę i słuchawki? Equalizera? Narzekacie że winamp zrobił się ociężały, ale kto wam każe instalować te wszystkie pluginy? Okrojony winamp w najnowszej wersji nadal zajmuje kilka mega i służy wyłącznie do odtwarzania empetrójek.

• #46 24 Lis 2013 12:25
    elektryku5
    Poziom 38  

Jedni słyszą kable inni programy...

Tym bardziej jest to śmieszne, jak takie porównanie odbywa się na jakiś tanich słuchawkach albo sprzęcie z marketu.

• #47 24 Lis 2013 19:25
    anet870
    Poziom 25  

Pierwszy raz różnice zauważyłem na starym sprzęcie już dawno temu tj. 2xunitra ws315 + korektor sudety 011d oraz 2x amfiton 50ac022 + 2x sony carbocon 4050 później na pioneerach 757 a z czasem u każdego co instalował winampa 3 lub 5 różnica była słyszalna mniej lub więcej.W tym momencie sprawdzam to w garażu na yamaha rx330 i wharfedale crystal 2 i jestem pewny swego spostrzeżenia więc w wolnej chwili trzeba samemu sprawdzić.Dla porównania użyłem podstawowego media player.

• #48 24 Lis 2013 21:30
    elektryku5
    Poziom 38  

Cały czas używam VLC i mogę się założyć, że więcej syfu od oprogramowania wprowadza sama karta dźwiękowa (przynajmniej taka zintegrowana, starczy pogłośnić i wali szumem strasznie, reszty parametrów pewien nie jestem, ale rewelacyjne nie są na pewno).
    Co do Winampa - może były jakieś ulepszacze, nie używam żadnych korektorów sprzętowych czy programowych, każde próby kończyły się tym, że prędzej czy później je wywalałem...

• #49 25 Lis 2013 09:43
    Atlantis86
    Poziom 19  

Trabi napisał:
    Kolejnym do śmierci w kolejce z powodu przerośnięcia samego siebie, będzie nasze GaduGadu

GG umarło dawno temu z innego powodu. Większość osób przerzuciła się teraz na Facebooka i (w trochę mniejszym stopniu) Google Talka/Hangouts. Od jakiegoś czasu coraz mniej osób widać na GG. Poza tym twórcy tego komunikatora o wiele wcześniej sami strzelili sobie w stopę udostępniając opcję status niewidoczny. To były czasy, kiedy stałe łącza zaczęły się upowszechniać, ludzie mając dość wyskakujących powiadomień radzili sobie z nimi w najprostszy sposób - ukrywając się. Efekt był taki, że lista kontaktów świeciła pustkami, chociaż pewnie połowa ludzi była zalogowana.

Zresztą teraz mam wrażenie, że za jakiś czas software'owe odtwarzacze muzyki ustąpią miejsca usługom streamingowym, takim jak Spotify. Sensu wielkie go w tym nie widzę, zwłaszcza gdy mowa o rozwiązaniach mobilnych. W końcu o wiele mniej energii trzeba na odczytanie pliku z lokalnej karty pamięci, niż ściąganie go przez radio. Ale co ja tam wiem, chmura teraz taka modna...

Cytat:
    na rzecz np. MirandaIM i wielu wielu innych.

Zdziwiłbyś się widząc niektórych ludzi z mojego otoczenia. Parę lat temu (mając więcej czasu) dosyć często byłem wzywany do pomocy przy komputerze, gdy delikwent nie radził sobie z tak podstawowymi zadaniami jak instalacja i konfiguracja oprogramowania. Oczywiście widząc przedpotopowy sprzęt dobierałem lekkie oprogramowanie, w tym m.in. Mirandę albo Pidgina.
    Parę razy dowiedziałem się potem, że delikwent programu nie chce, bo on "nie daje dostępu do radia, tak jak prawdziwe GG"...

• #50 25 Lis 2013 13:59
    Trabi
    Poziom 36  

Atlantis86 napisał:
    dowiedziałem się potem, że delikwent programu nie chce, bo on "nie daje dostępu do radia, tak jak prawdziwe GG"...

Załamka :D
    Atlantis86 napisał:
    Od jakiegoś czasu coraz mniej osób widać na GG

Tu Ci przyznam rację. GG chyba juz umarło.

• #51 25 Lis 2013 15:26
    lesio215
    Poziom 7  

Szkoda, oba programy to był kawał historii.

• #52 25 Lis 2013 16:53
    elektryku5
    Poziom 38  

Kilka osób ma gg, co do samego komunikatora to oświecić używających baaardzo ciężko, nie szkodzi im iście przyjemny interfejs, reklamy i ogólne przeładowanie...

• #53 25 Lis 2013 17:29
    daavid117
    Poziom 42  

Atlantis86 napisał:
    Zresztą teraz mam wrażenie, że za jakiś czas software'owe odtwarzacze muzyki ustąpią miejsca usługom streamingowym, takim jak Spotify. Sensu wielkie go w tym nie widzę, zwłaszcza gdy mowa o rozwiązaniach mobilnych. W końcu o wiele mniej energii trzeba na odczytanie pliku z lokalnej karty pamięci, niż ściąganie go przez radio. Ale co ja tam wiem, chmura teraz taka modna...
    Tu się zgodzę. Rzadko słucham muzyki z dysku. Najczęściej z Youtube albo Soundcloud. Tylko w samochodzie (jeszcze) słucham z plików na pendrive i płyt. Wielu wykonawców udostępnia swoje albumy na YT w wystarczającej do słuchania jakości. Jak mam ściągać jakieś lewe, nie wiadomo w jakiej jakości (i czy to w ogóle to?) to wolę sobie YT włączyć.

• #54 25 Lis 2013 21:50
    LYSY81222
    Poziom 11  

Winamp super sprawa, używam go od bardzo dawna i nie zamierzam zmieniać na nic innego, prosty, łatwy i przejrzysty.

• #55 26 Lis 2013 21:27
    michaluk.75
    Poziom 8  

To że program nie będzie dostępny na stronie producenta i nie będzie rozwijany nie oznacza przecież że nagle przestanie działać. Ja osobiście z winampa już bardzo rzadko korzystam i to z wersji sprzed kilku dobrych lat, płakać po nim nie będę ale miłych wspomnień mam z nm sporo.

• #56 26 Lis 2013 21:43
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

Po sieci krążą plotki, że zakupem Winampa zainteresowany jest Microsoft, tylko po co skoro mają WMP ? Ja mam wersję PRO Winampa z konkursu (linki w moich stopkach), chociaż coraz rzadziej z niego ostatnio korzystam - AIMP3 "króluje".

• #57 27 Lis 2013 00:34
    jurek.adam
    Poziom 43  

sPeRaCz.PL napisał:
    Po sieci krążą plotki, że zakupem Winampa zainteresowany jest Microsoft, tylko po co skoro mają WMP ?
    Winamp był lubiany i jest znaną marką, a WMP zawsze był średnim playerem do muzyki.

• #58 27 Lis 2013 12:43
    komikki
    Poziom 1  

Szkoda, Winamp to wielki kawał historii. Co prawda, nowe wersje programu były zbyt przeładowane, jednak te stare spisują się dziś całkiem nieźle.

• #59 27 Lis 2013 19:24
    daavid117
    Poziom 42  

jurek.adam napisał:
    Winamp był lubiany i jest znaną marką, a WMP zawsze był średnim playerem do muzyki.
    No, a M$ po XBOX One (magnetowid), Win8 (...), aferze ze Snowdenem w roli głównej, słabej sprzedaży Nokii i wielu innych potrzebuje dobrego PR'u. Bohaterskie uratowanie kultowego odtwarzacza przed naturalną śmiercią na pewno przysporzy fanów i pozytywnych głosów.

• #60 27 Lis 2013 19:46
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Wydaje wam się że Kowalski z Nowakiem będą świadomi altruistycznych pobudek Microsoftu? Kto będzie o tym wiedział? Najwyżej garstka geeków.
    Odnośnie przeładowania kolejnych wersji Winampa, sam program przeładowany nie jest. Po prostu jest domyślnie w instalatorze masa zbędnych wtyczek. Zainstalujcie sobie minimalny zestaw a przekonacie się że Winamp nadal służy przede wszystkim do odtwarzania empetrójek. Zastanówcie się nad swoimi lamentami o przeładowaniu, pomyśleć nie boli. Zamiast hejtować.