Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dekoder manta dvb-t kondensatory wybucha

Mechanik_97 21 Nov 2013 21:12 7944 23
 • #1
  Mechanik_97
  Level 13  
  Mam problem z dekoderem dvb-t otóż siostra podłączyła go do prądu i coś strzeliło w środku. Po zdjęciu obudowy zobaczyłem ,że to kondensator (400v 10mikroF).
  Spalił się też bezpiecznik (1.6A 250v). Po wymianie kondensatora i bezpiecznika dekoder przez chwilę działał (świeciła się zielona dioda sygnalizująca działanie) i za chwilę znowu BUM... To samo co na początku... Spróbowałem odwrotnie przylutować kondensator ale bez zmian ,bezpiecznik się spalił i kondensator padłSad
  Moje pytanie co może być przyczyną że kondensator przez cały czas wybucha??
 • #2
  djandriu
  Level 27  
  Przepalona dioda lub mostek prostowniczy przed kondensatorem.... (zależy jak zrobiony jest tam prostownik napięcia sieci w zasilaczu), W każdym bądź razie na kondensator idzie prąd AC i dlatego wybucha on ...
 • #3
  Mechanik_97
  Level 13  
  https://obrazki.elektroda.pl/7862025300_1385326475.jpg
  Sprawdziłem diody i wydają się wszystkie dobre tzn w jedną stronę przepuszczają prąd natomiast w drugą prawie wcale. Dioda na foto oznaczona czerwoną strzałką przepuszcza prąd jednakowo w obie strony, ale ona jest za kondensatorem (oznaczonym żółtą strzałką)
  , który wybucha.
 • #4
  tolo
  Level 34  
  Mostek stanowią diody od D11 w lewo do kondensatora (4 szt.). Multimetr na test diód i sprawdzasz, w kierunku "zaporowym" mówiąc obrazowo na mierniku ma być "1".
 • #5
  rajolek
  Level 11  
  Witam
  Mam podobny problem z tym dekoderem, również uszkodzony jest zasilacz - bezpiecznik 1,6A, elektrolit 10uF 400V i rozerwany jest układ scalony. Czy mógbym poprosić o podanie symboli tego układu, co to jest za wynalazek. Ja niestety nie jestem w stanie zidentyfikować tego układu ponieważ jest rozerwany. Być może w tym przypadku również powodem wybuchania kondensatora jest zwarty ten układ scalony zasilacza.

  Pozdrawiam
  Piotr
 • #6
  Mechanik_97
  Level 13  
  Mostek jest w porządku, są jakieś inne możliwości? może transformator jest uszkodzony?
 • #7
  themichal
  Level 17  
  Trochę dziwne, że i kondensator i układ padł u kolegi rojalek, szybciej bym myślał, że ktoś oszczędzał na kondensatorach i są wadliwe. Możliwe że podczas jego wybuchu działy się cuda i scalak dlatego padł, jest tam oprócz scalaka jeszcze tranzystor czy nie? A kolega mechanik dał kondensator na jakie napięcie? Polaryzacja (+/-) jest poprawna?
 • #8
  Mechanik_97
  Level 13  
  Polaryzacja poprawna, nie ma tranzystora, tylko scalak.
 • #9
  rajolek
  Level 11  
  Z tymi kondensatorami to faktycznie może być coś na rzeczy, podejrzewam, że powodem rozerwania układu scalonego był wylany elektrolit z kondensatora 10 uF/400V. Niestety nadal nie ustaliłem co to jest za układ, zatem nie mogę dokonać stosownego zakupu, aby można było sprawdzić czy to już wszystkie uszkodzenia. Jestem pewny, że w obwodzie pierwotnym do wymiany jest bezpiecznik, elektrolit i rozerwany układ. Co będzie po stronie wtórnej nie wiem. Jeżeli mogę prosić o pomoc w odszyfrowaniu scalaka to bardzo serdecznie wszystkich poproszę.
 • #10
  themichal
  Level 17  
  A kolega mechanik ma jaki układ scalony tam? taka kostka z 8 nóżkami (coś czuje że siedzi tam VIPer22a) proponuje pomierzyć diody jeszcze raz i oprócz tych w mostku prostowniczym inne na płytce po stronie pierwotnej jak wszystko będzie na przyrząd ok to włożyć nowy kondensatorek wymienić bezpiecznik na 1A i w momencie włączenia mierzyć jakie jet napięcie na tym kondensatorze.
 • #11
  Mechanik_97
  Level 13  
  Układ scalony to DH321, czy to on może być przyczyną wybuchania kondensatora?
 • #12
  themichal
  Level 17  
  Nie, postępuj według instrukcji wyżej.
 • #13
  Mechanik_97
  Level 13  
  Wymieniłem bezpiecznik i kondensator, dekoder działa lecz na kondensatorze 10mikro 400v jest 730v.
 • #14
  prosiak_wej
  Level 38  
  730V? Na pewno dobrze napisałeś? Chyba, że podłączasz tuner między fazy i takie kwiatki masz... Sprawdź napięcie w sieci i obligatoryjnie wymień diody w mostku.

  A przy okazji też się podłączę - jet to tuner DVBT-06. Mi się trafił po eksplozji kondensatora (ciekawe, co?) i z rozerwanym bezpiecznikiem, zwartymi diodami, niesprawnym DH321... Podmiana wszystkiego na nowe, nic nie wybucha, ale też nic nie startuje. Zasilanie scalaka na poziomie 5...6V (mierzone na kondensatorze 47u). Czy trafo mógł ulec uszkodzeniu, jakieś zwarcie na uzwojeniu? Z tego co wyczytałem w karcie katalogowej DH321 to napięcie zasilania powinno osiągnąć 12V, wtedy przetwornica powinna normalnie wystartować.

  P.S.
  Jaka jest prawidłowa wartość diody Zenera przy transoptorze? Czy zastosowanie 18V jak w karcie katalogowej będzie odpowiednie?

  P.S.2.
  Kondensatory C209 i C210 - połączone w szeregu, a punkt ich połączenia idzie do rezystora R936, którego nie ma.
 • #15
  jaruszek
  Level 11  
  Witam, pisałem już w innym podobnym temacie, ale tu także się dołączę. Mam u siebie taki sam na stole z tym, że po burzy i nie daje napięć na wyjściu zasilacza. Mimo wymiany wszystkich kluczowych elementów zero napięć na wyjściu zasilacza (zwarć nie ma). Po przytrzymaniu dekodera ok 30-40s ponownie wysadza układ DH321. Zasilanie tego układu waha się od 10,5 do 11V.
  Diodę wstawiałem 15V, 18V (jak w dokumentacji) oraz w ogóle bez diody - wynik: bez zmian... napięć brak.
  Wyjątkowo uparty zasilacz - chyba zostało już tylko trafko... Udało się komuś naprawić zasilacz w takim dekoderze?
 • #17
  jaruszek
  Level 11  
  Wyjście już także sprawdzone, zwarć nie ma. Rezystory przy TL431 dobre, sam 431 także podmieniony, transoptor także...
  A co nie działa to nie działa.
 • #18
  jdubowski
  Tube devices specialist
  jaruszek wrote:
  Wyjście już także sprawdzone, zwarć nie ma. Rezystory przy TL431 dobre, sam 431 także podmieniony, transoptor także...
  A co nie działa to nie działa.


  To na czym w końcu ta przetwornica jest? Na TL431 czy na DH321?

  Tłumik z rezystora, kondensatora i szybkiej diody włączony zazwyczaj równolegle do uzwojenia pierwotnego transformatora jest sprawny?
 • #19
  jaruszek
  Level 11  
  Oczywiście sterownik zasilacza to DH321, TL431 to stabilizacja napięcia przy transoptorze. Właściwie to co było możliwe zostało już sprawdzone i podmienione dla pewności.
  Klient nie chcąc czekać odebrał już dekoder bez naprawy chcąc kupić nowy. Jednak nie pamiętam, kiedy oddałem sprzęt bez naprawy ze względu na niedziałający zasilacz...

  Pozdrawiam
 • #20
  christobald
  Level 10  
  Proponuję na początek sprawdzić również trafko. Miałem kiedyś podobny przypadek, że właśnie takie trafko uszkadzało scalaka.
 • #21
  Albert2288
  Level 12  
  Witam, mam taki sam tuner jednak ktoś wymontował diodę D7. Może mi ktoś napisać oznaczenie tej diody?
 • #22
  christobald
  Level 10  
  To taka sama dioda jak obok (D9), czyli D7 jest to dioda SS36
 • #23
  GRZECHU111
  Level 12  
  Witam, odświeżę temat czy komuś udało się ożywić to cudo miałem podobnie spaliło bezpiecznik 1,6A scalaka DH321 i kondensator wybuchł. Wszystko wymienione na nowe i nie żyje (dioda nie świeci).
 • #24
  ArturekAbdulek
  Level 12  
  Mechanik_97 na załączonym przez ciebie zdjęciu widać , że kondensator który wybucha jest przylutowany odwrotnie! Pewnie kolejny kolega ma ten sam problem bo się wzorował na twoim zdjęciu.