Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy CO i CW - Strzelanie w rurach.

ydyp 21 Lis 2013 23:03 6759 22
  • #1 21 Lis 2013 23:03
    ydyp
    Poziom 10  

Mieszkam w Angli.W moim domu CW i CO to system stary z lat 80 zeszłego wieku.Wymieniłem elektronikę w piecu,zawór trójdrożny,termostat.Pompka CO cały czas pracuje.Po właczeniu CW po 7 min.zaczynają hałasowac rury.Nie moge sobie z tym poradzic.Prosze o pomoc.

0 22
  • #2 21 Lis 2013 23:07
    Łukasz2407
    Poziom 17  

Probowałeś odkamieniać?

0
  • #3 21 Lis 2013 23:19
    ydyp
    Poziom 10  

Witam.Nic nigdy nie było odkamieniane.Stał to sie nagle.

Dodano po 3 [minuty]:

Kolego Łukasz a jak i czym to wykonać?

0
  • #4 21 Lis 2013 23:34
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam, co to wgl za cudo ten kocioł? Odkamienia się specjalnymi preparatami i specjalną pompą, ale można też stosować prostsze metoda.

1
  • #5 22 Lis 2013 01:06
    Łukasz2407
    Poziom 17  

ydyp napisał:
    ...Po właczeniu CW po 7 min.zaczynają hałasowac rury.Nie moge sobie z tym poradzic.Prosze o pomoc.

Trzeba się kąpać 6 min... ;-)
    A tak na poważnie to musisz wywalić ciepłą wodę z rur a następnie napuścić w nie albo octu albo kwasku cytrynowego lub preparatu do odkamieniania. Poczekać kilka godzin(najlepiej całą noc). Jeszcze pozostaje kwestia tego co strzela? Może to być kocioł w którym trzeba odkamieniać wymiennik a to że niesie się po rurach to efekt uboczny.

0
  • #6 22 Lis 2013 18:32
    saskia
    Poziom 38  

ydyp napisał:
    Mieszkam w Angli.W moim domu CW i CO to system stary z lat 80 zeszłego wieku.Wymieniłem elektronikę w piecu,zawór trójdrożny,termostat.Pompka CO cały czas pracuje.Po właczeniu CW po 7 min.zaczynają hałasowac rury.Nie moge sobie z tym poradzic.Prosze o pomoc.

Wrzuc jakies zdjecia kociolka.
    Czy masz tam osobny "cylinder" na CWU? Bo jesli uklad jest tak stary to powinien byc cylinder na CWU.

0
  • #7 22 Lis 2013 22:49
    ydyp
    Poziom 10  

Witam.Kol.saskia opisze problem jeszcze raz.Na parterze piec gazowy Baxi Solo.Na piętrze zbiornik miedziany 100l.Na zbiorniku termostat. Obok zbiornika zawór sterowany elektr. i ręcznie ( autom.manual)Na strychu są dwa zbiorniki otwarte -mały i duży.W mniejszym jest ciepła woda ,czy tak powinno być?Wymieniona była elektronika przy piecu ,termostat na zbiorniku CW i zawór sterowany.Jak zagrzeje CW i zaczyna mocno strzelać w rurach to włączam CO i wszystko się uspakaja(strzelanie)Nie wiem jak wklejać foto.W czwartek będzie synowa to włączymy.Pozdrawiam.

0
  • #8 22 Lis 2013 23:00
    saskia
    Poziom 38  

Ten maly zbiornik z ciepla woda to naczynie zbiorcze, a ten duzy zbiornik to tzw. tank, ktory jest rezerwa wody zimnej do grawitacyjnego zasilania, glownie spluczek (z kranow do niego podlaczonych nie powinno sie pobierac wody do picia i gotowania), ale czesto jest do niego podlaczona cala instalacja wody, czyli wszystko, od kranow, po napelnianie CYLINDRA do grzania cieplej wody.
    Obydwa zbiorniki maja zawor plywakowy do napelniania i utrzymania odpowiedniego poziomu.
    Najczesciej jeden kran, zwykle w kuchni jest zasilany bezposrednio z sieci wodociagowej i ma wieksze cisnienie.
    Nie jestem pewny tego typu kociolka, bo jest wiele modeli, ale sadze ze jesli jest tak stary, to jest to kociolek z zeliwnym wymiennikiem i ukladem spalinowo powietrznym bezposrednio przez sciane, a na zewnatrz masz podwojny kwadratowy wlot-wylot, chyba ze to jeden z nowszych modeli, to bedzie mial koncentryczna rure.
    Postaraj sie posluchac gdzie najglosniej slychac strzelanie, przy kotle, przy cylindrze, czy na zewnatrz przy wylocie spalin.Jak na razie podejzenie pada na kociolek i jego wymiennik, gdy dostanie chlodnej wody powrotnej z cylindra.
    Jesli uklad jest prawidlowo zrobiony, to przydlawienie zasuwa-zaworem przeplywu na cylinder powinno go uspokoic.

0
  • #9 23 Lis 2013 18:41
    zybie
    Poziom 30  

Po nagrzaniu CWU zawór nie przestawia się automatycznie na grzanie CO, może masz termostat ustawiony zbyt wysoko.

0
  • #10 23 Lis 2013 20:52
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Łukasz2407 napisał:
    musisz wywalić ciepłą wodę z rur a następnie napuścić w nie albo octu albo kwasku cytrynowego lub preparatu do odkamieniania

A później wezwać np. kolegę sasika aby odnowa polutował rury.
    Zastanów się kolego zanim coś podpowiesz.
    Aby odkamienić wymiennik należy wymontować go z kotła. Środki do usuwania kamienia usuwają również ocynk z rur stalowych i lut miękki z rur miedzianych.

Dodano po 1 [minuty]:

Co do tematu to moim zdaniem brak przepływu przez kocioł, lub przepływ zbyt mały.
    Sprawdź czy zawór przełącza się całkowicie na CWU.
    Ciepła woda w naczyniu potwierdzałaby również problem z przepływem. Takie jest moje zdanie. Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #11 23 Lis 2013 21:32
    saskia
    Poziom 38  

zybie napisał:
    Po nagrzaniu CWU zawór nie przestawia się automatycznie na grzanie CO, może masz termostat ustawiony zbyt wysoko.

W starych CO w UK, jest malo prawdopodobne, aby byl tam elektrozawor zawor trojdrozny. Najczesciej kazde urzadzenie, lub obieg, ma oddzielny zawor.
    CWu ma zawsze pierwszenstwo, przed CO, bo tak zazwyczaj jest podlaczana instalacja el. sterowania.
    Jedyne strzelanie w rurach z jakimi sie spotkalem w uk, to gwaltowne zmiany temperatur na wymiennikach, lub gotowanie wody w wymienniku kotla, a halas przenosza zazwyczaj blachy oslonowe wymiennika kotla.

Jak autor tematu wroci to bedzie musial wyjasnic dokladniej kiedy to strzelanie wystepuje, po nagrzaniu cylindra (boilera) i uruchomieniu poboru CWU, czy po wlaczeniu kotla na grzanie cylindra (boilera) ?
    Jak do tej pory, to nie jest zbyt jasne, czy strzela po rozpoczeciu nagrzewania cylindra, czy po rozpoczeciu uzywania CWU w np. wannie.

Dodano po 57 [sekundy]:

Piracik, tak czuje po kosciach ze bez wizji lokalnej sie nie obejdzie. :-)

0
  • #12 24 Lis 2013 20:17
    ydyp
    Poziom 10  

Jeszcze raz od początku. Po włączeniu pieca [cieplej wody], po około 15-stu minutach następuje strzelanie w rurach w okolicach zbiornika cieplej wody[ciężko sprecyzować czy jest to sam zbiornik czy jego okolice].Strzelanie w rurach ustaje gdy wyłączę piec [mam w kuchni timer z dwoma osobnymi włącznikami jeden do ogrzewania, drugi do cieplej wody]. i teraz ważna rzecz , po wyłączeniu pieca pompa wody nadal pracuje, i tak może cala noc i cały dzień. Co ja robię w tej sytuacji? Wyłączam ręcznie pompę, a następnego dnia gdy znowu chce zagrzać wodę po prostu znowu ja włączam lub gdy używam centralnego ogrzewania. Według mnie cos nie wyłącza pieca a zarazem pompy. Mam pytanie czy była by szansa skontaktować się z panem telefonicznie. Ja mieszkam w Nottingham. Dziękuję

0
  • #13 24 Lis 2013 20:31
    jariko
    Poziom 15  

Kiedyś tak strzelało jak teść napalił w piecu i nim ruszyła cyrkulacja grawitacyjna to woda się zagotowywała i strzelało okrutnie. Pewnie piec rusza z za dużą mocą i podgotowuje wodę lub jest coś przypchane i cyrkulacja nie nadąża z odprowadzeniem gorącej wody z pieca.

0
  • Pomocny post
    #14 24 Lis 2013 21:06
    saskia
    Poziom 38  

Nawet telefonicznie naprowadzic na przyczyne trzeba by jakies zdjecia, aby moc rozpoznac jak to u ciebie jest wykonane.
    Zrob pewnosc ze kociol i cylinder sa odpowietrzone i czy nie byla ostatnio spuszczana woda z ukladu lub cylindra (boilera). Zwlaszcza cylinder, jesli np. doplyw wody z sieci byl zamkniety, np. podczas usuwania awarii na ulicy, to ciezko go pozniej odpowietrzyc i moze byc tylko czesciowo wypelniony woda.
    Czy elektrozawor dziala?
    Gdzies w okolicy cylindra masz taka prostokatna zwykle biala puszke el. do ktorej dochodza kable, od pompy, elektrozaworu, termostatu, kotla i timer-a (zegara). Czy nikt w niej nie grzebal ostatnio ?
    Powiedz mi tez czy cylinder ma grzalke elektryczna ? Mozliwe ze ten pstryczek w kuchni wlacza grzalke el. , a nie kociolek.
    Jak wyglada ta pompa od "cieplej wody", bo moze mylisz tzw. "booster pump", z pompa obiegowa.

0
  • #16 25 Lis 2013 23:51
    ydyp
    Poziom 10  

Jutro postaram się dodać zdjęcia. A propo odpowietrzania to na chwile obecna nie za bardzo wiem jak odpowietrzyć piec i cylinder. Do wczorajszego postu zapomniałem dodać, ze raz na 3-4 dni regularnie zapowietrza mi się jeden grzejnik na piętrze. Elektrozawór działa, zresztą go wymieniałem i bez zmian. Przy puszce połączeniowej koło cylindra nikt nie grzebał. Cylinder posiada grzałkę elektryczna umieszczona w górnej części cylindra.
    Pstryczek w kuchni na pewno załącza piec bo sprawdzałem, grzałka włączana jest za pomocą oddzielnego włącznika. To na pewno jest pompa obiegowa.
    Umieszczona jest z prawej strony cylindra, gdzie później na jej przedłużenie znajduje się zawór trójdrożny. Według mnie po nagrzaniu wody nie wyłącza się piec [to fakt sprawdzony] a woda ma wysokie ciśnienie i temperaturę i stad to strzelanie. A czy gdy układ jest zapowietrzony [piec-cylinder] jest możliwe, ze elektronika nie wyłącza pieca?

0
  • Pomocny post
    #17 26 Lis 2013 04:06
    saskia
    Poziom 38  

Jest mozliwe, bo jesli nie ma wody w okolicy czujnika to czujnik nie odbiera temperatury.

Odpowietrzniki najczesciej sa na koncach takich jakby obcietych i zostawionych zbyt dlugie pionowych rurkach. Takie na 10-50 cm dlugie pionowe rurki z malutka nakretka na koncu.
    Uwazaj abys nie odkrecil calkiem bo trysnie woda, a czesto sa przytkane i trysniecie jest opoznione. :-)
    Dowiedz sie czy nie ma na instalacji zamontowanej Booster pump, taka do podniesienia cisnienia w wewnetrznej instalacji jak np. prysznic.
    One sa czesto przyczyna oproznienia zbiornika-rezerwuaru, podczas zbyt dlugiego uzywania prysznica, co zawsze zapowietrza instalacje wodna i cylinder CWU.
    Jest malo prawdopodobne, ale mozliwe ze masz bardzo stary typ. cylindra, ktory nie ma wezownicy, a tylko poduszka powietrzna oddziela wode z ukladu od wody uzytkowej. Jesli sie zmieszaly to wszystko bedzie sie zapowietrzac, a woda w kranie moze byc ta z kotla.
    Okropne , ale sa jeszcze takie cylindry uzywane, zwlaszcza jesli instalacja nie byla przerabiana, lub choc czesciowo zmieniona.

1
  • #18 26 Lis 2013 22:53
    ydyp
    Poziom 10  

Na chwile obecna nie znalazłem odpowietrzników, przy zbiorniku nie ma a przy piecu tez nie wpadł mi w oko [gdzieś na pewno jest]. Pytałem kolegi i powiedział mi, że w cylindrze jest poduszka powietrzna i nie ma wężownicy. Zrobiłem dzisiaj kilka zdjęć.

3
  • #19 26 Lis 2013 23:05
    saskia
    Poziom 38  

Jedno podstawowe pytanie, ktore powinienem zadac na poczatku, ale nie sadzilem ze jest az tak zle. Czy wynajmujesz to mieszkanie-dom, czy to twoje wlasne lub kogos z rodziny?
    Jesli wynajmowane to nie baw sie z tym, bo to obowiazek wlasciciela.
    Wedlug przepisow, to ma on obowiazek niezwlocznie to wymienic i poprawic caly uklad CO i CWU. W UK nie ma roznicy, czy masz jakakolwiek umowe , czy nie.
    Jesli sam bedziesz za duzo grzebal to za wszystko obwini ciebie i bedziesz musial naprawiac calosc na wlasny koszt.

0
  • #20 26 Lis 2013 23:11
    ydyp
    Poziom 10  

mój własny. Przepraszam ale nie jestem pewien czy udało mi się wstawić zdjęcia.

0
  • #21 26 Lis 2013 23:16
    saskia
    Poziom 38  

Jesli to wlasny dom to troche bedzie cie kosztowalo doprowadzenie go do porzadku po poprzednich wlascicielach.
    W kazdym badz razie postaram sie w miare mozliwosci nakierowac na wlasciwy trop i podpowiedziec co i gdzie poprawic.
    Sprawdz Prywatne wiadomosci na Elektrodzie (na srodku u gory strony na zielonej linii, kliknij na wiadomosci, obok twojego "nicka") , za chwile przysle ci adres mojego e-maila, to bedzie ci latwiej wyjasniac szczegoly niz na forum publicznym i pewnie latwiej zaladujesz zdjecia.

0
  • #22 22 Gru 2013 10:22
    saskia
    Poziom 38  

http://www.baxi.co.uk/gas-boilers/discontinued-products.htm
    Kliknij na "Discontinued products". Na dole strony sa schematy i instrukcje starszych typow kotla.
    Sprawdz i porownaj ze swoim.
    Ten "overheat termostat" ma miec przejscie, ale tez nie ma resetu, wiec sam wraca do poprzedniej pozycji po zadzialaniu i ostygnieciu.
    Nie udalo mi sie znalesc punktu (oprocz przekaznika) ktory mial by wplyw na ciagla prace pompy. Najprawdopodobniej przekaznik jest spieczony.
    Sadze ze przekaznik dostaje sygnal z czujnika przeplywu (preassure switch) na wentylatorze, a przynajmniej ten sygnal powinien miec wplyw na zalaczenie pompy, gdyz odwrotnie nie ma zadnej zaleznosci, tzn. pompa nie ma wplywu na kociol.
    Wentylator ma 1 minute "overrun" i to samo powinno byc przy pompie.
    Jesli wentylator i czujnik przeplywu (preassure switch) na nim, pracuje prawidlowo, to twoj ojciec bedzie wiedzial jak pominac PCB (jesli nie uda sie jej poprawic,) i sygnalem z czujnika przeplywu na wentylatorze zalaczyc oddzielny przekaznik poza instalacja kotla i przez niego podlaczyc pompe. Trzeba by sprawdic czy ten czujnik przeplywu (zazwyczaj mikrowylacznik, taki jak przy zaworze trojdroznym) nie jest zablokowany.
    Wysle pytanie do firmy, jak zalaczana jest pompa (przekaznik) na PCB, ale musisz podac mi dokladnie model kotla, bo nie pamietam. :-)

Dopiero teraz zauwazylem ze to moze byc wlasnie zablokowany lub zwarty czujnik przeplywu, daje ciagle sygnal na PCB i przekaznik pompy, a sam przekaznik i elektronika moze byc sprawne. :-)
    Kociol wtedy ma zamkniete obwody do uruchomienia palnika i uzaleznionej zazwyczaj od niego pompy, termostaty i zegar wlacza i wylacza kociol, a pompa pracuje non stop, co moglo spowodowac spieczenie stykow w starej PCB.
    Bedzie wtedy oprocz ciagle pracujacej pompy, ryzyko ze gdyby wentylator zostal uszkodzony, to kociol mimo to bedzie nadal odpalal , choc przy uszkodzonym wentylatorze nie powinien, bo czujnik przeplywu powinien wtedy przerywac obwod uruchomienia kotla, a zwarcie czujnika moze okazac sie niebezpieczne.

1
  • #23 24 Gru 2013 21:52
    ydyp
    Poziom 10  

Witam.Dziekuje kolegom z Forum za pomoc i sugestie.Problem rozwiązany tzn.odpadl czujnik sensorowy od rury CW.(pod oslona pieca)Zamykam temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów