Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wifi- nietypowa potrzeba przedłużenia sygnału.

22 Lis 2013 00:38 1275 8
  • Poziom 8  
    Witam.
    Chciałbym dostarczyć internet z jednego domu do drugiego, bez połączenia kablowego, jedynie jakąś opcją radiową. Przedstawiam, jak wygląda sytuacja:
    Mój znajomy ma u siebie w domu internet, z którego praktycznie nie korzysta, wraz z routerem. Natomiast u mnie w domu, odległym o ok. 40m, ale położonym też dużo niżej, udaje mi się odebrać dosyć dobrze, ale z niezbyt dobrym zasięgiem sygnał z jego sieci Wifi, lecz tylko, gdy laptop stoi przy oknie / ścianie najbliżej źródła sygnału. Chciałbym mieć internet w większej części domu - przynajmniej na obszarze tego pokoju, w którym dotychczas udaje mi się złapać sygnał jedynie przy oknie. I teraz pytanie - z jakich urządzeń skorzystać, by uzyskać oczekiwany efekt? U znajomego instalacji nie mogę modyfikować, natomiast u siebie mogę robić co chcę. Prędkość jego połączenia internetowego to 2Mb/s, więc wystarczająca do przeglądania stron itd. Taką też uzyskuję na laptopie, i taką chciałbym uzyskiwać dalej. Zastanawiałem się nad repeaterem, podłączonym do gniazdka poniżej okna, ale nie wiem, czy ściana nie będzie już za dużą przeszkodą dla sygnału, bo z tym zasięgiem przy niej już różnie to bywa. Kolejna opcja jaką biorę pod uwagę, to jakaś antena zewnętrzna na ścianie budynku, skierowana w stronę znajomego, a następnie podpięta do routera wewnątrz mojego domu. Z tym, że nie wiem, czy w ogóle istnieje możliwość przechwycenia anteną sygnału wifi, czy po prostu potrzebna jest osobna antena nadawcza u znajomego.
    Proszę o porady, co zrobić w tej sytuacji. Chciałbym, aby cały projekt nie kosztował mnie więcej jak ok. 200zł - w takim wypadku już wolę siedzieć z laptopem przy oknie :)
  • Switche POE
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W miejscu gdzie masz zasięg postaw g.duo lub 2 AP spięte przewodem:
    - jeden jako AP Client łączy się z siecią znajomego
    - drugi jako AP rozsyła WiFi po mieszkaniu
  • Switche POE
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedź. Jeżeli chodzi o te 2AP, to jest sens kupować jeden z nich jako jakiś tam router, a drugi jako client zewnętrzny (np. TP-Link TL-WA5210G - pierwszy lepszy przykładowy z allegro)? Czy na tak małe odległości to po prostu mija się z celem i lepiej kupić 2 osobne AP np w formie takiego urządzenia: TP-LINK WA701ND (również pierwsze lepsze przykładowe)? Niewątpliwie G.duo jako dwa urządzenia w jednym byłby dla mnie lepszym rozwiązaniem z racji po prostu mniejszych gabarytów, ale czy on z kolei nie będzie miał gorszych parametrów połączenia i potem rozsyłania tej sieci, od opcji z dwoma AP?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    (np. TP-Link TL-WA5210G - pierwszy lepszy przykładowy z allegro)?
    - to będzie zdecydowanie lepsze rozwiązanie.
  • Poziom 8  
    Jeszcze mam pytanie - czym różnią się takie AP pracujące z częstotliwością 2.4GHz, a 5GHz? Słyszałem, że 5GHz jest mniej podatne na zakłócenia, ale nie wiem, czy oba standardy będą mi prawidłowo działać, czy mam wybrać jakiś konkretny? No i w końcu kwestia finansowa - na tak niewielką odległość, ten zewnętrzny AP nie musi być chyba jakiś rewelacyjny, więc może ktoś polecić jakieś urządzenie w granicach 100zł? Czy jedynie te TP-Linki których ceny zaczynają się od ok 150zł?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jeśli znajomy ma router z radiem 2,4GHz to musisz kupić sprzęt obsługujący tą częstotliwość, na 5GHz nie zadziała. AP z zintegrowaną anteną zewnętrzna nie kupisz taniej jak te WA-5210. Chcesz aby działało dobrze to musisz wydać kasę. Razem z WR-740 do siania po WiFi w domu to ok.200zł.
  • Poziom 8  
    Okej, już chyba wszystko wiem, jak będę miał jeszcze jakieś wątpliwości, to dopytam tutaj. Dzięki za pomoc!
  • Poziom 8  
    Chciałbym jeszcze zapytać odnoście tego AP zewnętrznego - który z tych dwóch: TP-LINK TL-WA5210G, czy UBIQUITI NANOSTATION LOCO M2, jest sprzętem lepszym, a w szczególności mniej awaryjnym? Oba w podobnej cenie, parametry również podobne, tak więc który wybrać?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Sprzęt Ubiquiti to zupełnie inna klasa. Poza tym LOCO M2 pracuje w standardzie N podczas gdy WA-5210 ma tylko G. Jeśli możesz kup Nanostation LOCO M2.