Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WD WD800JD - Jeden komputer dysk wykrywa, drugi komputer dysku nie widzi

waldorm 22 Nov 2013 01:40 3393 14
 • #1
  waldorm
  Level 9  
  Witam, mam pewien problem z dyskiem, a wszystko się rozpoczęło od tego, że uszkodził się plik "system" w c:\windows\system32\....
  Oczywiście zaradziłem tym, że przekopiowałem ten pliczek z backupu windowsowego. No i niby wszystko działało windows odpalił, lecz nagle na dysku nic nie było... Tzn. na partycji C zachowało się prawie wszystko oprócz sterowników (ale to wiadomo po takiej akcji), lecz na pozostałych partycjach nic sie nie zachowało tylko jakieś foldery jakby z adresami pamięci czy coś bardzo dziwne...
  Chciałem sobie przeinstalować system(xp) mówie inaczej rozdziele partycje itd. lecz instalator windowsa nie widział dysku. Mówie hmm bardzo możliwe bo dysk był na sata a wiadomo jak xp chce współpracować z sata czasami, lecz nie miałem nigdy z tym komputerem problemów. No cóż, działałem dalej lecz okazało się, że bios także nie widzi dysku... Pomimo wszystko system do pewnego momentu odpalał... Właśnie teraz już nawet system nie odpala... Pisze, że nie ma żadnego dysku i żebym wybrał urządzenie, z którego chce odpalić system. Trochę mnie to zdziwiło bo sprawdzałem dysk hdtunem i jest ok. Przełożyłem dysk to mojego głównego komputera(win7). No i ku mojemu zdziwieniu komputer normalnie go widzi i mogę przeglądać partycje itd. W czym jest problem? Rozumiem jakby go instalator windowsa nie widział bo może sterów nie ma ale żeby komputer go nie widział. Ma ktoś jakieś pomysły?  Dodam, że LiveCD z ubuntu dysku także nie widzi i w Biosie dysk także jest niewidoczny

  WD WD800JD - Jeden komputer dysk wykrywa, drugi komputer dysku nie widzi

  Dodam, że powstały nowe objawy... Komputer potrafi zatrzymać się na Initializing USB controler, gdy dostałem się do biosu z bólem, wyłączyłem go i rusza dalej.
  Próbowałem resetować biosa wyjmując baterie - nic nie dało... Ogólnie brak mi już pomysłów co to się dzieje?
  Ogólnie komputer ma już swoje lata no ale powinien działać...
 • #2
  konior966
  Level 21  
  Podaj parametry obu maszyn z uwzględnieniem marki i modelu zasilacza. Załącz też zrzut ekranu z programu Crystal Disk Info.
 • #3
  Matuzalem
  Level 43  
  Skup się nie tyle na dysku, ile na innych elementach sprzętowych (od płyty głównej zaczynając) - zwłaszcza o ile te przypadłości związane w włączaniem itp. występują również gdy dysk jest odłączony.
 • #4
  waldorm
  Level 9  
  Główny komputer:
  CPU: Athlon X3 450 3.2
  RAM: 4GB
  PSU: Silverpower 500W
  GPU: Radeon hd5830

  Komputer z problemem;):
  CPU: Intel Celeron(R) 2.8
  RAM: 1GB (Powiem więcej przed chwilą włączyłem go aby sprawdzić dokładną konfiguracje i bios wykrył tylko jedną kość ramu, nie wiadomo dlaczego. Wyjąłem, wsadziłem najpierw jedna, wykrywa, wyjąłem wsadziłem druga, wykrywa, wsadziłem obie nagle wykrywa. Nie dobre rzeczy się dzieje z tym komputerem :o)
  PSU: Tracer MGB-400ATX
  GPU: Chyba nie ważne? :)

  Jeśli chodzi o zrzut z Crystal Disk Info, to mogę dać tylko taki zrzut z podłączonego do głównego komputera ale to chyba nie ma znaczenia? Bo jasna rzecz, że na uszkodzonym nie zdołam tego zrobić ;)
  Powiem jeszcze coś, mówię z ciekawości odpale kontroler USB w biosie i zobacze czy się komputer załaduje. Ku mojemu z dziwieniu komputer z dyskiem jak i bez dysku załadował kontroler prawidłowo, czyżby samo się naprawiło? Hmm dziwne...

  Co do screenu to zaraz wrzucę bo muszę podłączyć dysk do komputer z którego właśnie pisze :)
 • #5
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  waldorm wrote:
  Wyjąłem, wsadziłem najpierw jedna, wykrywa, wyjąłem wsadziłem druga, wykrywa, wsadziłem obie nagle wykrywa. Nie dobre rzeczy się dzieje z tym komputerem :o)
  PSU: Tracer MGB-400ATX

  No to pewnie winna jest imitacja zasilacza. Mógł już namieszać poprzez niewłaściwe zasilanie. Sprawdź stan kondensatorów na płycie głównej.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
 • #6
  GumaWP
  Level 21  
  Zasilacz to imitacja, radziłbym go podmienić na jakiś markowy. Przedmuchaj wszystkie sloty na Płycie Głównej, właśnie - Gdybyś podał model płyty głównej byłoby super :D

  Pozdrawiam :)
 • #7
  waldorm
  Level 9  
  Sorry zapomiałem o mobo :D W komputerze uszkodzonym Asrock 775V88+, a u mnie asrock 970 extreme3.

  Tak wiem, że jest to imitacja zasilacza lecz nie mam na to wpływu, ponieważ to nie mój komputer.

  Kondensatory na płycie głównej są w porządku.

  Przesyłam log z CrystalDiskInfo 6.0.1: LOG

  Czy takie objawy wskazują na zły zasilacz pomimo to, że tyle czasu pracował normalnie? Chodzi mi o to, że rozumiem, że zasilacz mógł uszkodzić coś lecz chciałbym zlokalizować tą usterkę. A może spróbować aktualizacji biosu? Może to bios jest odpowiedzialny za te usterki (wersja 1.4, a aktualna 1.8) bo jednak to bios uruchamia kontroler usb, wyszukuje hdd itd. jeśli się nie mylę. Co myślicie?
  I teraz takie pytanie czy taki stary bios zdołam aktualizować z pendrive?
 • #8
  GumaWP
  Level 21  
  Dysk jest w nie najgorszym, ale i w nienajlepszym stanie.
  Aktualizację BIOS przeprowadzisz z USB. Wystarczy Awdflash, plik z nowym BIOSem, oraz plytka CD z FreeDOSem :)
 • #9
  waldorm
  Level 9  
  Tak wiem bo jednak ten dysk już swoje lata świetności ma daleko za sobą lecz z takim stanem wydaję mi się, że spokojnie powinien śmigać.

  Ok jesli zdołam zaktualizować z pendrive to już sobie poradzę.

  Dodam jeszcze, że właśnie znalazłem jeden wypukły kondensator po lewej stronie od chłodzenia procka.

  WD WD800JD - Jeden komputer dysk wykrywa, drugi komputer dysku nie widzi [/img]
  @edit
  Dodam, że dysk na IDE wykrył. Jestem w trakcie aktualizacji biosa.
  @edit
  Bios zaktualizowany, dysków SATA w ciągu dalszym nie wykrywa. Podłączyłem stary dysk IDE i normalnie go wykrywa i odpala nawet system na nim.

  Jakieś inne pomysły? Bo ja to już nie wiem...
 • #11
  waldorm
  Level 9  
  Jest tylko raid lub non raid :/
 • #13
  waldorm
  Level 9  
  Sprawdzałem, żadnej zmiany.
 • #15
  waldorm
  Level 9  
  Pomogła zworka, i zmiana na non-raid + dołączenie sterowników sata do instalacji windowsa. Dzięki wszystkim za pomoc.