Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LM2577 - transformator impulsowy do pracy z wyj symetrycznym

montertb 22 Nov 2013 08:47 2055 7
    montertb
    Level 22  
    Witam,
    Zainteresował mnie łatwo dostępny i popularny układ LM2577, w nocie katalogowej na stronie 27 pokazano i opisano konfigurację dla pracy z wyjściem symetrycznym. Jest to przetwornica oparta na impulsowym transformatorze PULSE PE-65300. Jest od trudno u nas dostępny, ale za to producent w nocie katalogowej podaje troche jego danych.
    Czy wystarczą one do zrobienia swojego trafo? Da się dobrać może jakieś inne, dostępne w Polsce?

W załączniku umieściłem spreparowany PDF ze schematem i danymi transformatora.
    atom1477
    Level 43  
    Te dane nie wystarczą do zrobienia trafa.
    Ale można łatwo zaprojektować nowe trafo.
    Liczysz jak dla 1 wyjścia ale przyjmujesz 2 razy większy prąd.
    A potem po prostu nawijasz 2 uzwojenia wtórne zamiast jednego (i do tego cieńszym drutem).
    montertb
    Level 22  
    OK, a jest w sieci jakiś sprawdzony algorytm do obliczeń? Może ktoś ma jakiś formularz? Nigdy nie robiłem takich łamigłówek.
    Czy mogę dobrać rdzeń z katalogu TME? Widziałem tam karkasy i rdzenie do samodzielnego doboru i montażu.
    montertb
    Level 22  
    OK, dzięki, tego szukałem.

Na razie tak trochę pobieżnie wpisałem dane, bo chcę zobaczyć jak to działa. Parametry mojej przetwornicy na LM2577 to Vin=5V...15V, Iout=±225mA. Cz-ć pracy przetwornicy to 52kHz,

Vin podałem 5V, nie wiem czy nie powinienem dać 15V?
    Vin max = 15V?
    Vout=15V,
    Iout max= 0,5A, jak wyżej sugerował podwoiłem prąd,

Proszę rzucić okiem czy wprowadzając dane robiłem jakiś rażący błąd...

Następnie pojawił się wynik z parametrami. Klikając na tabelę z transformatorami na zielono pojawia mi się pozycja której muszę użyć do budowy mojej przetwornicy?

atom1477
    Level 43  
    Vin podajesz 5V.
    Vin min i Vin max możesz więc wpisać oba jako 5V. Albo powiedzmy 4,5V i 5,5V.
    Vout wpisujesz 15V.
    Podwojony prąd 22mA to 44mA, czyli można przyjąć 50mA. Nie wiem skąd Ci się wzięło 500mA.
    Tak poza tym to te 50mA przy napięciu 15V to dość mała moc jak na tak duży sterownik. Sprawność będzie mała.
    montertb
    Level 22  
    Przepraszam, miało być Iout=±225mA, czyli 500mA. Już poprawiłem swój post powyżej.

Wprowadziłem Uin tak jak zaproponowałeś 4,5...5,5V, prąd 500mA i obliczenia mam gotowe, zaproponowano mi rdzeń E16/8/5, na który nawijam drut:
    Uzwojenie pierwotne: d1 ≥ 0.81 mm i A1 ≥ 0.52 mm2
    Uzwojenie wtórne (pojedyncze): d2 ≥ 0.56 mm i A2 ≥ 0.17 mm2 - które rozbijam na dwa uzwojenia wtórne A2a ≥ 0.17 mm2 i A2b ≥ 0.17 mm2 (jak wcześniej sugerowano przekrój drutu może być mniejszy).
    Dobrze to rozumiem?

Zastanawiam się jeszcze nad jedną sprawą, zakres nap. wejściowych dla LM2577 to 3,5...40V. Jeżeli podłącze ten układ do pakietu baterii o napięciu np. Umax=14,6V, spadające do np. 11V, to nadal układ będzie działał i otrzymam stabilne ±15V? Wtedy do obliczeń muszę wstawić powyższy zakres wartości Uin min i Uin max.
    atom1477
    Level 43  
    Będzie działał i w szerszym zakresie. Ale np. sprawność może spaść (przy wyższym napięciu będą większe piki prądu ale o krótszym czasie trwania, a do tego będą oscylacje (bo prąd w cewce będzie spadał do 0)).
    Lepiej więc podczas projektowania od razu podać szery zakres zmian napięcia wejściowego niż przewidywany.