Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HDD Seagate 2,5\ - brak zasilania - awaria elektroniki

falco1 22 Nov 2013 11:21 1419 5
    falco1
    Level 11  
    Witam

Załatwiłem przez swoją niecierpliwość dwa dyski gdy podłączałem je "na gorąco"
    do zasilania ( rozgałęzienie na dwie wtyczki sata z molexa IDE pod napięciem 5V i 12 V ).
    Potraktowałem je jak hot swap i gdy miałem włożone wtyczki zasilania ( chodzi oczywiście o sata zasilania a nie sata sygnałowe ) podłączałem molex ide ( który często nie łączy albo raz łączy a raz nie bo ma taką g......konstrukcję - styki często się nadmiernie rozginają i śniedzieją ) i dyski nie drgnęły więc poprawiałem to połączenie rozłączając ( zasilacz cały czas włączony ) i łącząc wtyczki zasilania ide ( męską z żeńska ).
    Musiał popłynąc większy prąd ( od tego częściowego styku ) i jakiś układ
    w elektronice dysku nie wytrzymał.
    Nic na zewnątrz nie widać aby było upalone.
    Dyski nie reagują po podpięciu zasilania ( na tym samym połączeniu już poprawionym inne dyski 2,5" działają ) tj. silnik nie startuje i nie ma żadnych odgłosów.

Jest sens szukać uszkodzenia na płytce elektroniki ( może dioda ale równie dobrze może być jakiś układ ) czy raczej zacząć szukać elektroniki na podmianę ?
    falco1
    Level 11  
    Chodzi oczywiście o dyski

NIE Seagate

a

Toshiba

1. MK1234GSX

2. MK7559GSM

falco1
    Level 11  
    Dobrze, zabiorę się za to.
    Te 12V jest we wtyczce molex bo to standard ( tak jak i 5V ) w zasilaniu dysków
    3,5 " a że dysk 2,5 " wykorzystuje tylko tylko jedno z tych napięć ( 5 V ) to ja jestem tego świadom. Wtyczki zasilania dla dysków SATA 3,5" i 2,5" są jednakowe i nie wymagają specjalnego wydzielania ( lub odcinania styków z napięciem 12V ) z nich 5V.
    Jeśli kolejność połączenia żył we wtyczce nie jest zamieniona ( taka jak standardowo ) nie ma niebezpieczeństwa podania 12 V zamiast 5V lub połączenia z niewłaściwą polaryzacją.
    W moim przypadku doszło ( jak sądzę ) do chwilowego zwiększenia prądu z powodu niestabilnego styku we wtyczce molex ata.
    yakuzja
    Level 12  
    Toshiba
    1. MK1234GSX

Na pierwszej PCB do sprawdzenia element F1 - zalutowałem cyną i działa (połączyłem końcówki F1).