Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch KGN36A73 - Wyje alarm. Nie działa NO FROST.

22 Lis 2013 14:13 21753 10
  • Poziom 10  
    Witam.
    W lodówce Bosch KGN36A73 załączył się Alarm (dioda i dźwięk tak jakby drzwi były otwarte). Po pewnych manewrach udało się wyłączyć dźwięk, ale dioda świeciła się na stałe.
    Po kilku dniach okazało się, że w zamrażalniku jest zimno, a góra nie chłodzi.
    Gdy poczytałem na forum o podobnych przypadkach postanowiłem rozebrać obudowę parownika i okazało się że cały parownik jest w bryle lodu.
    Po rozmrożeniu i rozebraniu okazało się, że grzałka jest sprawna (chyba od No frosta), czujnik temp. również, więc moje podejrzenie padło na brak zasilania grzałki lub problem ze sterowaniem grzałką.
    Wtedy też zwróciłem uwagę na to, że lodówka od jakiegoś czasu nie strzelała, tzn. nie hałasowała co jakiś czas ... (nie było jej słychać w nocy).

Czy ktoś może podpowiedzieć co i gdzie mogę jeszcze sprawdzić?

Pozdrawiam
    Tom
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Moderator AGD i automatyka
    A bezpiecznik grzałki sprawny? Jeśli uszkodzony to należy wymienić również grzałkę.
  • Poziom 10  
    Gdzie szukać tego bezpiecznika (od grzałki)?

Pozrawiam
    tom
  • Pomocny post
    Moderator AGD i automatyka
    Bezpiecznik (w kolorze brązowym) jest z tyłu parownika przypięty do niego stripsami.
  • Poziom 10  
    Po rozebraniu parownika nie było żadnego bezpiecznika na przewodach od kostki do grzałki.
    na tylnej ścianie zamrażalnika, za parownikiem jest listwa z przyłączonymi czterema kolorowymi kostkami (Zdj. Nr 2):
    - biała - podłączona do rurki parownika (Zdj. Nr 2)
    - czarna - podłączone do grzałki
    - niebieska - podłączona do wentylatora
    - różowa (na zdjęciu pomarańczowa) - czujnik pomiędzy żeberkami parownika (chyba temperatury) (Zdj. Nr 1).

Wartość rezystancji na poszczególnych kostkach:
    - biała - przerwa
    - czarna - 240 Ohm
    - niebieska - 31 MOhm
    - różowa - przerwa

Co jeszcze mogę sprawdzić ??

Bosch KGN36A73 - Wyje alarm. Nie działa NO FROST. Bosch KGN36A73 - Wyje alarm. Nie działa NO FROST.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    gatik napisał:
    - biała - podłączona do rurki parownika (Zdj. Nr 2)
    Tam się własnie znajduje bezpiecznik termiczny i z tego co piszesz jest on uszkodzony.
    gatik napisał:
    różowa - przerwa
    NTC dostało przerwy lub się rokalibrowało i elektronika na zbyt długo załączyła grzałkę , na skutek czego padł bezpiecznik termiczny.
  • Poziom 10  
    Czyli rozumiem, że do wymiany jest czujnik temperatury TNC, który znajduje się pomiędzy żeberkami parownika (w kształcie białego walca) podłączony różową kostką oraz bezpiecznik termiczny który jest przy połaczeniu rurki doprowadzającej skropliny z parownikiem (w kształcie brązowego walca - na zdjęciu przymocowany opaskami)

Bosch KGN36A73 - Wyje alarm. Nie działa NO FROST. Bosch KGN36A73 - Wyje alarm. Nie działa NO FROST.
  • Poziom 11  
    Panowie temat stary jak świat , ale nie mam pewności co do mojej usterki więc trochę odświeżę.
    Temat wygląda u mnie tak:
    Mam lodówkę jak w temacie (KGN36A73/01) objawy dokładnie takie jak u kolegi wyżej, u mnie pierwszy raz problem wystąpił około 3 tygodnie temu (lodówkę mamy od 5,5 roku) czyli piszczenie i ALARM. I teraz ciekawostka taką samą lodówkę ma mój szwagier który kupił swoją miesiąc po mojej i model KGN36A94/07 z bokami z nierdzewki ( ja mam lakier).
    Jak już pisałem pierwszy raz lodówka dała znak awarii 3 tygodnie temu dwa dni po tym jak szwagierka zadzwoniła że lodówka się jej zepsuła. Jak po dwóch dniach u mnie pojawiło się dokładnie to samo uznałem to za przypadek , ale ... Szwagierka wezwała serwisanta, ten przyjechał nic nie zrobił kazał rozmrozić na co najmniej 36h. Szwagierka tak zrobiła, a ja wraz za jej radą bez wzywania serwisanta dokładnie tak samo. No i lodówki wystartowały, po około 14 dniach czyli w ubiegłą niedzielę tel od szwagierki że Bosch znów wyje i świeci "ALARM" a zamrażalnik cały pokryty lodem od góry , reszta oszroniona. I teraz najśmieszniejsze, mnie lodówka obudziła w nocy około 2 godz. i dokładnie kopia z lodówki szwagierki.
    Ręce opadły więc wertowanie forum i wpadłem na ten post, teraz pomiary.
    Lodówka KGN36A73/01
    czerwona kostka ( czujnik w żeberkach skraplacza ) - przerwa
    biała kostka ( brązowy termik ) - pomiar 33,9 MOhm
    niebieska - wentylator sprawny
    czarna - grzałka pomiar 240 Ohm ( czyli O.K. )

Lodówka KGN36A94/07 ( lodówka szwagierki )
    czerwona kostka - 24,3 MOhm
    biała kostka - 12,6 MOhm
    niebieska - wentylator sprawny
    czarna - grzałka 240 Ohm (tak jak u mnie )

Moje domysły na podstawie przewertowanie kilku tematów na forum, że i ten i ten przypadek uszkodzony termik i czujnik w parowniku ( ich odczyty przy sprawnie działających powinny zamykać się w okolicach 7 KOhm w temp pokojowej. Czy mam rację ?
    I teraz części zamienne :
    Termiki czyli biała kostka to wydatek około 82 zł. i są takie same ( poniżej linki )
    http://north.pl/karta/bezpiecznik-termiczny-do-lodowki-bosch-kgn36a73;01,9SD-VS-CMMP-1TN.html
    north.pl/karta/bezpiecznik-termiczny-do-lodowki-bosch-kgn36a94;07,9SD-VS-CMMM-LNM.html

Co do czujnika ( kostka czerwona ) nie ma jej wyszczególnionej w przypadku mojej lodówki , ale jest na liście części lodówki szwagierki :
    http://north.pl/karta/termistor-ptc-parownika...odowki-bosch-kgn36a94;07,IRD-VN-CMMM-LNM.html

Czy mogę zastosować taki u mnie ? jest dokładnie taki jak u mnie, identyczny ( ale nie jest to czujnik temp. ale termistor parownika ) czyli termik. Chodzi o to że nie wiem jak z parametrami sprawnych tych elementów, ale jeżeli są to zabezpieczenia termiczne to ich rezystancja powinna być jak najmniejsza prawda ?
    Czy jest ktoś w stanie mi pomóc w tym temacie ?
  • Poziom 10  
    Nie zakończyłem tematu pisząc że po wymianie tych elementów jest wszystko OK z lodówką (do dzisiaj :) .
    W Twoim przypadku jest na pewno to samo.

Moja lodówka zepsuła się po mniej więcej takim czasie co Twoja. Biorąc pod uwagę mój, Twoje dwa przypadki można stwierdzić, że żywotność produktów jest "programowana", czyli żywotność pewnych elementów jest ściśle określona i to z dużą dokładnością.

Pozdrawiam i życzę szybkiego uporania się z problemem.
  • Poziom 11  
    Dokładnie takie mam zdanie jak Ty, to nie może być przypadek !!! Lodówki kupione w odstępie około 1 m-ca i padły w podobnym czasie. Szok !!! Ale obliczone jest to bardzo dokładnie ponieważ ja miałem wykupioną przedłużoną gwarancję na 5 lat a lodówka padła po 5,5 roku. I jak można zaufać takiej firmie ? A z żoną postanowiliśmy kupić właśnie Boscha żeby mieć spokój na długie lata...
    Dzięki za odpowiedź . Pozdrawiam !
  • Poziom 10  
    Mam nadzieję, że problem został rozwiązany i temat można zamknąć :)