Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerywacz 350-400V DC na tyrystorze. Szukam schematu.

22 Mar 2005 08:03 1789 15
  • Poziom 11  
    poszukuje schematu przerywacza 350-400V DC na tyrystorze .
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]
  • Poziom 11  
    jest to impulsator z ruskiego agregatu do doławiania narybku.ma on już ok 30 lat .problem polega na tym .że od jakiegoś czasu tyrystor się otwiera i nie można go wyłączyć-tylko przez odłączenie zasilania.ale wtym czasie w prztwornicy palą się tranzystory.może kapacyt wyłanczający jest już zdewociały a ja niewiem jaką ma wartość bo z biegiem czasu znikła.Może Ty mi coś doradzisz.
  • Poziom 27  
    Sądzę że pojemność będzie nie większa niż kilka mikrofaradów oczywiście napięcie troszkę większe od napięcia pracy.
  • Poziom 11  
    Robiłem testy z3,6-4,7-6 mikro i nic to nie dało-dalej się zacina.robilem też testy z polowym tranzystorem IRFP 450 ,niby szpilka na oscyloskopie wygląda tak samo ,ale to nie to.nie orjętujesz się czy opto-tyrystory są samo wyłanczalne?
  • Poziom 27  
    Ja osobiście nie trafiłem na opto-tyrystor samo włączalny . A tak na marginesie czy ten tyrystor jest „zwierany” tym kondensatorem czy jest sterowany w obwodzie bramki. Piszę o tym bo mi się skojarzyło że są dwie metody wyłączenia tyrystora. Wyłączalne tyrystory są wyłączane prądem bramki i ten prąd ma dość dużą wartość , natomiast zwykły tyrystor też można wyłączyć przez dołączenie równolegle do niego drugim tyrystorem kondensatora o określonej pojemności ( ten drugi tyrystor przejmuje na chwilę prąd od tyrystora głównego ).
  • Poziom 11  
    Bramka tyrystora sterowana jest trafkiem ,które napędzane jest multiwibratorkiem reg. od20do50Hz. a tyrystor wylączany jest właśnie kapacytem.Dziękuje za schemacik.tylko powiec mi czym sterowana jest bramka tego drugiego tyrystora-równolegle?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    W momencie w którym ma być wyłączony tyrystor główny na bramkę tyrystora wyłączającego podawany jest impuls. W zależności od rozwiązania może to być impuls z transformatora lub może być włączany stałym prądem bramki albo wyzwalany przez jakiś kondensator. Rozwiązanie niema większego znaczenia chodzi tylko o to żeby impuls załączający pojawił się w czasie gdy chcemy wyłączyć tyrystor główny. Ten kondensator namalowany na rysunku nie może być elektrolitem bo jest polaryzowany w obie strony. Tak mi się przerysowało z książki. Jego wartość jest zależna od prądu obciążenia i musi być rzędu kilku mikrofaradów może więcej nie mam wzorów jak go policzyć więc trzeba się pobawić.
  • Poziom 11  
    Dziękuje za rade poczwicze temat..Życzę wesołych Świąt i pozdrawiam. Krzysztof z Kotliy Kłodzkiej.
  • Poziom 27  
    Czekam na informację o efektach i również życzę wszystkiego dobrego na święta .
  • Poziom 11  
    witam robiłem testy i działa! jako ,że tranzystory w multiwibratorze pracuja na przemian ,to drugim przez trafko steruj tyrystor wyłączjacy.testy narazie robiłem w wiadrze -ale nic sie nie zawiesza.Teraz czekam jak chłopaki bedą w kwietniu odławiać tarlaki to się sprawdzi w praktyce.
  • Poziom 11  
    Dziękuje za pomoc -jak mogę się odwdzięczyć?Bo mało się dzisiaj spotyka takich życzliwych ludzi jak Ty.
  • Poziom 27  
    Myślę że powinniśmy się starać być przydatnym dla innych nie koniecznie z powodu czyjejś wdzięczności , ale tak po prostu. Może kiedyś będę miał problem do rozwiązania którego będzie mi kolega potrzebny , nigdy nic nie wiadomo.
    Pozdrowienia.
  • Poziom 11  
    Też tak uważam
    i
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Kłaniam się -mam prośbę .Nie mogę znależć parametrów tranzystora polowego pracującego w przetwornicach o symbolu 19G7072,może ty mi poradzisz gdzie coś o nim znajdę.Ja jak widzisz dopiero raczkuje i niezabardo wiem jak się poruszać po elektrodzie.W katalogach ,jakie posiadam i koledzy nie ma nic podobnego.[/url]