Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornik analogowo-cyfrowy

22 Nov 2013 22:16 2457 8
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  fotonn
  Level 28  
  A co będzie mierzyło te ruchy?
  Gwałtowne, np. tąpnięcia też ma rejestrować?
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Zaprojektuj przetwornik analogowo-cyfrowy do zapisu wolno zmiennych przebiegów ruchu górotworu w kopalni węgla kamiennego.

  Problem jest bardzo niejasno określony, a że nie wiemy nawet z jakiego przedmiotu to zaliczenie, trudno nawet się domyślić, co będziesz musiał zrobić, aby zaliczyć to zadanie.

  Żaden przetwornik nie mierzy ruchów górotworu bezpośrednio, musisz się dowiedzieć jakie czujniki stosuje się do tego i jakie mają właściwości, jak się obrabia sygnał z tych czujników.

  Co to znaczy zaprojektować przetwornik?, współcześnie bardzo rzadko buduje się przetworniki A/C "na piechotę", czy masz zaprojektować przetwornik z elementów dyskretnych, czy zaprojektować układ scalony, czy może obudować gotowy przetwornik, albo stworzyć kompletny rejestrator ?

  Że przetwornik ma mierzyć sygnały wolnozmienne to nie jest wygórowane wymaganie, każdy przetwornik da radę, trzeba tylko sprawdzić jak dokładnie ma to mierzyć, bo stąd może wynikać jaka architektura przetwornika będzie optymalna.

  Z tego że ma mierzyć w kopalni, mogą wynikać wymagania na odporność gotowego urządzenia na występujące tam warunki ( temperatura wilgotność zapylenie).

  P.S. Trochę to śmiesznie wygląda, że profesor (przypuszczalnie zajmujący się naukami ścisłymi) nie umie jednoznacznie zdefiniować tematu zadania.
 • #5
  shadow0013
  Level 34  
  Kiedyś miałem z tym styczność, na dole były rozmieszczone sejsmometry produkowane przez ZBUiAND. Przebieg z sejmometru był przesyłany kablami telefonicznymi za pomocą modulacji FM do stacji tąpań, do aparatury Górnik (produkcja PAN) i wykreślane na rejestratorach XY. Jak pisałem to było kiedyś, świat idzie z postępem profesor, doktor z takiego lub innego instytutu chce zarabiać więc wdraża nowe wynalazki niekoniecznie przydatne ale zawsze za dobre pieniądze - to z obserwacji w innym dziale kopalni.
 • #6
  CosteC
  Level 35  
  Jedyne o czym koledzy nie wspomnieli to laserowe pomiary przesunięć - w Kalifornii o ile pamiętam tak się mierzy przesunięcia sąsiednich wzgórz. Tyle że przetwornik A/D w tym przypadku to element gdzieś w środku całego zagadnienia, może go nawet nie być bo pomiar odległości tego typu można zrobić cyfrowo.

  Może pan prowadzący chciał coś na tensometrach przyczepionych do jakiś belek wzorcowych?
 • #7
  dondu
  Moderator on vacation ...
  jarek_lnx wrote:
  Trochę to śmiesznie wygląda, że profesor (przypuszczalnie zajmujący się naukami ścisłymi) nie umie jednoznacznie zdefiniować tematu zadania.

  Zanim tak jednoznacznie kogoś potępisz może dopuścisz do siebie myśl, że temat jest specjalnie tak sformułowany, by nie zawężać rozwiązania do konkretnej metody oraz by student musiał wykazać się pracą poszukiwawczą i twórczą w szerokim zakresie?

  Parafrazując Twoją opinię: To trochę śmiesznie, że celu profesora nie zrozumiałeś.

  a efekt tak określonego tematu już kiełkuje:

  grands000 wrote:
  Do jutra rana postaram się znaleść odpowiedź na to pytanie.


  W temacie:

  Quote:
  Do analizy stanu górotworu wykorzystuje się:
  - bierne metody: sejsmoakustyki i sejsmiki górniczej polegające na odpowiedniej rejestracji emisji drgań wywoływanych zachodzącymi procesami pękania na skutek prowadzonej eksploatacji górnicze
  - metody statystycznej analizy emisji sejsmicznej towarzyszącej pękaniu górotworu poprzedzającemu wystąpienie wstrząsów w warunkach kopalń węgla kamiennego i zakładów górniczych rud miedzi w celu znalezienia estymatorów tych procesów (w formie modeli) ich weryfikacji i poszukiwania prekursorów zjawisk wysokoenergetycznych w odstępstwach od standardowej emisji górotworu na podstawie badań rozkładów pewnych cech tej emisji (rozmiary zjawisk charakteryzowane parametrami widma, odstępów między zjawiskami, energią zjawisk odniesioną do źródeł, współczynniki skośności widm)
  - aktywne metody kontroli zmian naprężeń górotworu metodą prześwietlania falą sejsmiczną wzbudzaną impulsatorem mechanicznym lub małymi ładunkami wybuchowymi
  - aktywne metody kontroli zmian naprężeń górotworu metodą prześwietlania pokładu i stropu falą sejsmiczną wzbudzaną przez pracujący organ urabiający kombajnu
  - laboratoryjne metody badania wysokoczęstotliwościowej emisji akustycznej i deformacji próbek skalnych pochodzących z głębokich warstw stropu poddawanych ściskaniu na sztywnych prasach hydraulicznych w celu poszukiwania w skali mikro prekursorów procesów destrukcji skały dokonywanych z wykorzystaniem najnowszej generacji aparatury do analizy drgań firmy Bruel & Kjaer typu PULSE

  Do badania deformacji powierzchni stosuje się metodę techniki satelitarnej GPS


  http://emag.pl/teksty.php?tek_id=38
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  User removed account
  User removed account