Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kilka układów i jeden przycisk

22 Nov 2013 23:35 882 3
  • Level 16  
    Witam. Mam pewnego rodzaju temat, który przez jakiś czas mnie nurtuje. Chodzi o to, że mam kilka sterowników z klawiaturami matrycowymi (na zwykłych microswitch), gdzie każda jest odpowiedzialna za coś innego (stąd dla każdej osobne układy, ale nie w tym rzecz). W każdej z tych klawiatur mam również po 1 przycisku, który odpowiada za uruchomienie dokładnie tej samej funkcji i musi to nastąpić w tym samym momencie we wszystkich układach. Wiem, że nie można tego zrobić wpinając przycisk łącząc ze sobą konkretne punkty ze wszystkich klawiatur (chyba, że się mylę?).
    Wpadłem zatem na pomysł, aby zastosować optotriaki i wtedy podłączyć jeden przycisk na zasilaniu idącym do każdego z osobna. Czy jest to prawidłowe myślenie, czy może jest na to jakiś lepszy sposób ? Jeśli opcja z optotriakiem jest dobra, to jaki najlepiej zastosować?
    Przycisk działa na takiej zasadzie, że pojedyncze wciśnięcie zmienia wartości w układzie o 1, a przytrzymanie działa tak jak przewijanie - wartości przeskakują w górę, aż do puszczenia przycisku. Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi i ktoś mi podpowie jak to ugryźć.
    Pozdrawiam
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 42  
    Optotriak się nie nadaje.

Zastosować transoptor lub przekaźnik półprzewodnikowy
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 16  
    Dziękuję za odpowiedź. Wszystko rozumiem powinno chodzić jak trzeba przy zastosowaniu transoptora ? Pozdrawiam
  • Level 42  
    Transoptory są kierunkowe; w przekaźniku półprzewodnikowym są zabezpieczające diody co może być przyczyną niedziałania w systemie matrycowym

Można też zastosować przekaźnik kontaktronowy.

Wszystkie rozwiązania dają separacje galwaniczną, którą koniecznie trzeba zastosować