Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Magnum thf180 zadymiła tylko

Marian12345 23 Lis 2013 11:09 3849 15
  • #1 23 Lis 2013 11:09
    Marian12345
    Poziom 10  

Witam mam taki problem ze spawarką thf 180 magnum a mianowicie po włączeniu poleciał czarny a potem różowy dym spawarka nie spawa świeci się czerwona lampka razem z żółtą wypalone są dwa kondensatory obok dławika tylko nie wiem jakie mają oznaczenia ponieważ z tych nie da się nic odczytać przed tą usterką spawarka zaczęła kopać... Byłbym wdzięczny za ich symbole i sugestie dlaczego poszły z dymem...

0 15
  • Pomocny post
    #2 23 Lis 2013 15:07
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Uszkodzone elementy to warystory na 150V. Ich uszkodzenie było spowodowane najprawdopodobniej przebiciem na obudowę. Do sprawdzenia również diody zabezpieczające na płycie z prostownikiem wyjściowym (transile na 150V) 2sztuki, oraz trzeba zlokalizować miejsce przebicia do obudowy (zapewne przetarty kabel zasilający).

Urządzenia tego typu należy bezwzględnie podłączać do gniazdka z uziemieniem, kolega jak widać nie zastosował się do tego zalecenia.

0
  • #3 23 Lis 2013 15:14
    Marian12345
    Poziom 10  

Właśnie wróciłem od znajomego z tą spawarką oznaczenie tych warystorów to DNR 14d151k. Co do kabla hmmm ta spawarka przez całe swoje użytkowanie zużyła 2 paczki elektrod ten kabel raczej nie miał kiedy się przetrzeć ale sprawdzę go a czy powodem tego mogło być przebicie na przedłużaczu? Niestety u zleceniodawcy gniazdka są bez bolca zalecenia swoje a życie swoje....

Sprawdziłem przewód wygląda na sprawny sprawdziłem miernikiem potem odłączyłem przewód ochronny z obudowy nie zwiera do przewodu z kabla zasilania ale między nóżką warystora do najbliższego przewodu zielono żółtego i niestety wskazuje zwarcie a nie wydaje mi się że powinien je mieć :cry: No chyba że te diody o których napisałeś mają coś do tego z tym że nie za bardzo wiem o które chodzi i gdzie dokładnie szukać na której płytce zauważyłem że tych diod są 2 typy jedne dwukierunkowe a drugie jedno no i na ile amper to też nie wiem...

0
  • #4 26 Lis 2013 11:10
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Diod szukaj na dolnej płycie z mostkiem prostowniczym, niestety konieczny jest jej demontaż, znajdują się one obok transformatorów, i zasłaniają je radiatory oraz dławiki. Jeżeli zwiera przewód ochronny do wyprowadzeń przewodów spawalniczych, to masz przebity warystor włączony między mostkiem prostowniczym (dolna płyta) a obudową. Najlepiej usuń wszystkie warystory z dolnej płyty i sprawdź multimetrem, czy ustąpi zwarcie pomiędzy przewodami spawalniczymi, oraz czy żaden z przewodów spawalniczych nie ma zwarcia z obudową, jeżeli wszystko będzie ok, to wystarczy wymienić warystory, jeżeli nie, to trzeba dostać się do dolnej płyty i wymienić transile. Transile w tym modelu są jednokierunkowe, na 150V i dosyć sporej mocy (symbolu nie podam, gdyż nie pamiętam), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować dwukierunkowe, robiłem już tak kilka razy z braku jednokierunkowych.

Możesz zastosować np:
    http://www.tme.eu/pl/details/1.5ke150a/diody-...sil-tht-jednokierunkowe/st-microelectronics/#

oraz

http://www.tme.eu/pl/details/siov-s20k115/warystory-tht/epcos/#

0
  • #5 26 Lis 2013 15:05
    Marian12345
    Poziom 10  

Dzięki za pomoc ale z racji tego że spawarka jest mi potrzebna musiałem oddać do serwisu żeby wyleczyli ją profesjonaliści tylko tak się zastanawiam że tyle elektroników bezrobotnych a na naprawę spawarki trzeba czekać 2 tygodnie.... Jeśli dowiem się co poszło to napiszę w tym temacie

0
  • #6 29 Lis 2013 09:02
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Marian12345 napisał:
    Dzięki za pomoc ale z racji tego że spawarka jest mi potrzebna musiałem oddać do serwisu żeby wyleczyli ją profesjonaliści tylko tak się zastanawiam że tyle elektroników bezrobotnych a na naprawę spawarki trzeba czekać 2 tygodnie.... Jeśli dowiem się co poszło to napiszę w tym temacie

Bo serwis tego typu urządzeń, nie jest taką prostą sprawą jak się wydaje i nie każdy elektronik jest w stanie je naprawić. Miałem kilka sztuk po naprawach przez pseudo-fachowców. Trzeba mieć sporo wiedzy i doświadczenia w temacie.

0
  • #7 29 Lis 2013 15:21
    Marian12345
    Poziom 10  

Padła przetwornica , blok mocy 800zł....

0
  • #8 30 Lis 2013 15:00
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Strasznie drogo.

0
  • #9 30 Lis 2013 15:53
    Marian12345
    Poziom 10  

W środę dowiem się ceny ostatecznej ale jak ona zostanie na tym poziomie to chyba tę spawarkę zostawię bo się nie opłaca naprawiać tego gwarancja pewnie też będzie na parę miesięcy w najlepszym wypadku. Jak kupie nową to choć rok spokoju będzie :( Kuzynek ma taką samą z tym że on ją katuje ile może i on tylko raz miał na serwisie jak mu spadła z około metra i tyle, orze nią ciągle, co mogło być przyczyną takiego uszkodzenia? Pracowała na 20m przedłużaczu ale 2,5mm żyła żeby ten niepodłączony przewód ochronny tak nawywijał to mi się nie chce wierzyć to tylko powinno mieć wpływ na moje bezpieczeństwo przeciw porażeniu . :?: :| Bo nie wiem czy nie uszkodzi się ponownie jak ją tam podłączę znowu.

0
  • #10 01 Gru 2013 22:08
    smd
    Specjalista - spawarki

No cena przesadna, chyba że rzeczywiście padły obie płyty i są do wymiany , proponuję zadzwonić do serwisu importera tego sprzętu i sprawdzić cenę. Może długo się czeka na naprawę , ale pewnie połowę tego będzie kosztowała naprawa.

0
  • #11 02 Gru 2013 08:46
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
  • #12 02 Gru 2013 15:01
    Marian12345
    Poziom 10  

Pytałem w tym samym sklepie to cena nowej jakoś 1800zł ale myślę że mogła by być niższa na allegro jeszcze z tym że teraz jeśli kupiłbym nową kupiłbym sobie Tiger 170es bo ma 2 lata gwarancji i europejski rodowód a do tego lepsze napięcie jałowe dla elektrody otulonej za 1100zł Szerman tam też był w tych pieniądzach nawet hf miał i lepsze ustawienia dla tig ale to chinol a mnie się czasem trafiają okazje do półprofesjonalnego użytku . Tylko martwi mnie to czy ona też nie odmówi mi posłuszeństwa gdy zabraknie przewodu ochronnego bo tam gdzie mam spawać jest stara instalacja , jeszcze chyba nawet aluminiowa i teraz gdy podepnę nowy sprzęt na gwarancji do takiej instalacji i coś się stanie to pewnie serwis powie "ale panie co pan chcesz", no powiem wam panowie że mam stracha żeby jeszcze więcej nie wtopić...
    A co wy sądzicie w tej sytuacji warto ryzykować? Bo nie powiem część tej naprawy bądź nowej spawarki by mi się spłaciła...

0
  • #13 02 Gru 2013 15:28
    smd
    Specjalista - spawarki

A Tiger za 1099zł to nie chińczyk ;) , ale fakt ma 2 lata gwarancji. A to, że nie było uziemienia to i tak żaden serwis nie jest w stanie udowodnić.

0
  • #14 02 Gru 2013 16:43
    Marian12345
    Poziom 10  

Ale Esab też ma te swoje buddy w podobnych cenach więc się da no chyba że to też klepie CHRL.. Gdyby tak wziąć pod uwagę ceny części i robocizny to te spawarki wcale takie drogie nie są dopiero marże tych co nie robią nic robią tą cenę.. Ale dobrze wiedzieć że nie sprawdzą :)

0
  • #15 02 Gru 2013 20:59
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Nie wiem ile liczy sobie serwis za te częśći, ale ja kupowałem kompletną górną płytę (z tranzystorami) za około 200zł, dolną z prostownikiem wyjściowym podobnie, kiedyś wystawiał ktoś na allegro, ale nie pamiętam nicku użytkownika. Może warto poszukać.

0
  • #16 30 Gru 2013 17:35
    Marian12345
    Poziom 10  

Spawarka wróciła z serwisu po miesiącu :x Uszkodzenia jak powyżej napisałem nie otwierałem jej jeszcze z ceną zjechali do 300zł dziękuję wszystkim :please: .

0