Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik czasowy do silnika wycieraczek samochodowych (pompa op)

set666 23 Lis 2013 11:41 2598 6
  • #1 23 Lis 2013 11:41
    set666
    Poziom 12  

Witam Serdecznie
    Zwracam się z prośbą w temacie budowy sterownika silnika wycieraczek samochodowych który będzie dawał możliwość potencjometrem regulacji czas co jaki ten silnik będzie się kręcił.
    Będzie on pracował w pompie do oleju przepracowanego. Wygląda to tak pompa oleju z silnika samochodowego napędzana wyżej wymienionym silniczkiem.
    Niestety problem polega na tym, że będzie miał za duże obroty. Z tego co pamiętam na reduktorze wychodzi około 80obr/min. Ludzie często stosują silniczki PM-33 które maja 4 obr/min. Dlatego też potrzebny mi taki regulator który będzie załączał i wyłączał pompę tak aby zbliżyć się do efektu na silniczku 4obr/min(z regulacją daje on obroty bodajże w zakresie 0,5-4obr/min).
    Nie jestem super zaawansowany z elektroniki ale zapas różnych części, stację lutowniczą itd posiadam.
    Prosiłbym o podrzucenie jakiegoś prostego aczkolwiek dobrego pomysłu.
    pozdrawiam
    Piotrek

• #3 23 Lis 2013 12:22
    set666
    Poziom 12  

ale w tedy to zmieni mi zakres regulacji obrotów dobrze rozumiem?

Dodano po 8 [minuty]:

czyli R1 dać 10k, P1 np.470k, C1 1mikrofarad i to da mi regulację obrotów w taki bardzo niskim zakresie obrotów 0,5-4.min?

• #4 23 Lis 2013 12:31
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ten układ zmieni ci prędkość obrotową silnika.
    Jeśli potrzebujesz silnik załączać co jakiś czas, to zastosuj przekaźnik czasowy cykliczny, czyli układ załączający zasilanie z określonym interwałem czasowym. Też możesz być oparty na układzie 555. Wprawdzie precyzja takiego układu nie będzie zbyt wielka (oczywiście nie tak, że będzie się raz załączał co godzinę, a raz co trzy minuty, nie uzyskasz dokładności rzędu części sekund, może sekund), ale tutaj wystarczająca. Układ czasowy może załączać zasilanie na prezentowany wyżej regulator i masz pełne sterowanie silnikiem - czasowe i prędkościowe.

• #5 23 Lis 2013 12:39
    set666
    Poziom 12  

chodzi mi tylko o to żeby użyć silnika z wycieraczek (których posiadam kilka) i nie kupować tego silnika 4obr/min bo z wysyłka wyjdzie jakieś 70-80zł.
    Chce uzyskać suma sumarum taką wydajność pompy jak przy tym kupnym silniku

Dodano po 2 [minuty]:

w sumie to mam jeszcze gdzieś laminator rozebrany na części i tam jest silniczek wolnoobrotowy w okolicach 4obr/min z tym że o mocy 4 W 230V i obawiam się że może być za słaby

• #6 23 Lis 2013 12:39
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

set666 napisał:
    będzie dawał możliwość potencjometrem regulacji czas co jaki ten silnik będzie się kręcił

Czyli wyłącznik czasowy, załączający silnik z określoną przerwą na określony czas, tak? Więc przekaźnik czasowy interwałowy.
    set666 napisał:
    Chce uzyskać suma sumarum taką wydajność pompy jak przy tym kupnym silniku

Więc prezentowany wyżej regulator obrotów. Z przekaźnika załączasz regulator, a tym sobie ustawiasz prędkość pracy silnika.

• #7 23 Lis 2013 15:56
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Błażej napisał:
    Ten układ zmieni ci prędkość obrotową silnika.
    Jeśli potrzebujesz silnik załączać co jakiś czas, to zastosuj przekaźnik czasowy cykliczny, czyli układ załączający zasilanie z określonym interwałem czasowym.

Po sugerowanej zmianie elementów określających czas właśnie taki układ interwałowy tym schematem będzie zrealizowany.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo