Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta centralka alarmowa

zasoby 22 Mar 2005 11:24 4794 5
  • Obecne centralki alarmowe to malutkie komputery wyposażone w szereg opcji, które w niewielkich domowych systemach alarmowych nie są w ogóle wykorzystywane.

Projekt tej centralki bazuje na Atmelu 89C51 i kilkunastu elementach zewnęrznych. Konstrukcja jest prostsza od przysłowiowego cepa.

Centralka posiada:
    8 wejść na czujki
    2 wyjścia wysoko prądowe na sygnalizatory
    Alarm po naruszeniu czujek
    Alarm po naruszeniu przewodów łączących czujki
    Dodatkowy przycisk natychmiastowo wyzwalający alarm
    Czas na wyjście i wejście po 60 sekund
    Zasilanie 230V plus akumulator
    Wskazanie stanu czujek za pomocą diod LED
    Czas trwania alarmu 60 sekund

Wszystkie te parametry można modyfikować w kodzie źródłowym - assembler
    Kod źródłowy, program wynikowy, artykuł w języku angielskim w załączniku

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 786 postów o ocenie 316, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
    Dzban
    Poziom 14  
    Witam co do tego alarmu możesz napisać coś wiecej mianowicie w jakim programie mogę otworzyć płytke. Atmela zapewne trzeba zaprogrmować załączonym BINem tylko jakim programem i jakim programatorem??? Wdzieczny bym był za odpowiedz
    crroo
    Poziom 12  
    Witam. Nie jestem pewien ale może programem ICProg można zaprogramowac tego chipa.

Dodano po 2 [godziny] 50 [minuty]:

A prosty programator widziałem gdzies na forum (mysle ze Pheniksem tez mozna go zaprogramowac) W zał. ICProg
    crroo
    Poziom 12  
    A zamiast 89C51 można wykożystać 89S51?

szarakk z DVB-BOARD napisał mi "89c51 to jest wersja '51 z pamięcią flash w wersji podstawowej trzeba go programować za pomocą programatora równloegłego. Są wersje 89c51 produkcji Atmela czy Philipsa które programuje sie poprzez UART (jednak są droższe). Jeśli tworzysz jakiś projekt na tym mikrokontrolerze to możesz zastanowić nad wyborem 89S51 produkcji ATMELA, jego możesz zaprogramować za pomocą programatora STK200( w najprostszej wersji 5 drutów od portu LPT do procesora) i polskiego programu ISPProg.
    Acha no i Phoenixem też nie zaprogramujesz go."

Nie wiem jaki proc kupić? Czy ten wsad nadaje sie do 89S51?

Wrzucę ISPProga
    crroo
    Poziom 12  
    A może ktoś zrobił coś podobnego na AT90S8515 i może mi podrzucić wsad do mikroprocesora.
    Lucas82
    Poziom 11  
    Witam. Pierwszy raz piszę na elektrodzie więc sorki jeśli coś przekręcę... Pobrałem pliki z załącznika, wypakowałem, zaopatrzyłem się w elementy i do dzieła... Udało mi się uruchomić układ za pierwszym razem...zapalił od "kopa", wszystko "chodzi" tak jak jest w opisie :-) Czas na wyjście, czyli 60 sekund jest jak dla mnie może trochę za długi, bo uwijam się szybciej z wyjściem z chronionego obszaru... ale nie można narzekać, ważne, że układ udało się uruchomić. Jako procesor wiadomo, w układzie jest AT89C51 ale można zastosować także AT89S51 i AT89S52. Trzeba je tylko zaprogramować a z tym może być mały problemik, bo nie każdy ma w domu odpowiedni programator...Ja swoje procki zaprogramowałem w elektroniku; znajomy sprzedawca za zaprogramowanie wziął parę groszy i nie miałem problemu, bo tak trzeba by się zaopatrzyć w odpowiedni programator a takie cudo to wydatek od 300 zł. wzwyż.....Aha układ zbudowałem na płytce uniwersalnej dużej, więc niech nikt się nie boi, można to zrobić bez wytrawiania płytki od zera. Tak jak pisałem wcześniej wszystko działa, układ ładowania akumulatora też.....więc chłopaki do dzieła...życzę powodzenia :-)