Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uni-t UT50A - Zakup pierwszego multimetru

adamss1936 23 Nov 2013 21:10 5538 11
Testo
    adamss1936
    Level 9  
    Dzień dobry, cześć wszystkim.

Od dawna chciałem kupić multimetr - tak żeby mieć :)
    Lubie dłubać kombinować itd...

Oczekuje, że urządzenie nie będzie mnie zbyt ograniczało..

Co będę mierzył ? Ciężko powiedzieć..
    - coś przy samochodzie, bez wątpienia
    - coś przy gniazdku i bezpiecznikach itd w domu, również
    - coś przy drobnej elektronice(jakiś kondensator, tranzystor, skończyłem technikum bez pasji - ale może się odrodzi)

Nastawiłem się na koszt ~100zł.
    Allegro proponuje urządzenia w przedziale 5-700(1650) zł

Pytanie brzmi, kupić UT50A ? a może inny, który ?
    http://allegro.pl/uniwersalny-miernik-multimetr-ut50a-ut-50a-ut50-i3712826949.html

Pozdrawiam :)
  • Testo
    User removed account
    User removed account  
    adamss1936
    Level 9  
    Dziękuje za odpowiedz ! :)

150 zł.. Jestem gotów wydać ale proszę napisz co zyskam ?
    W czym jest lepszy ? - tak żebym dobrze się czuł wydając dwa razy więcej w porównaniu do ut50a :)

Pozdrawiam
  • Testo
    bomi123
    Level 15  
    Ja posiadam np. Unit ut53 i w sumie nie było powodów do narzekania. Z tym, że mi zależało na pomiarze temp. który działa w miarę ok, stąd ten wybór. Myślę, że twój też będzie ok.
    Nie ma co się pakować w dodatkowe funkcje pomiarowe bo do wszystkiego można sobie zrobić dość łatwo przystawkę opierającą się na pomiarze napięcia. Poniżej link
    http://www.elportal.pl/index.php?module=Conte...press&file=index&func=display&ceid=63&meid=17
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    jakub4prv
    Level 12  
    ja mam ut33a jak dużo nie będziesz używać to starczy do podstaw starcza a według mnie lepiej przeznaczyć na inny sprzęt
    gilus1
    Level 28  
    Jeśli ma to być pierwszy multimetr, to zainwestuj w coś dużo tańszego (do 20 zł). Spora część pierwszych mierników jest uszkadzana w sposób "pomiaru prądu w gniazdku". Nie musisz mieć nawet ustawionego zakresu na amperomierz, wystarczy, że przewody będą wpięte do COM i zacisku amperomierza. Potem to już jest próba, strzał i błysk. Im mniej wydasz, tym mniej możesz stracić.
    adamss1936
    Level 9  
    Cześć !
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi - szkoda ze nie przeczytałem ich wcześniej.
    Kupiłem UT50A za 90zł wraz z przesyłką.
    Wszytko spoko ALE - jestem głupi !
    W zapalniczce samochodowej jest prąd stały zmieniłem sobie dziś kabelki na gniazdo 20Amax - zgodnie z instrukcją którą przeczytałem w sobote, nie wiedząc jakie będzie amperaż ustawiłem na 20A - spawa, jeszcze jedna próba - spawa.
    Wstyd mi było kiedy zaskoczyłem co ja w ogóle próbuje zrobić..
    Mam nadzieje, że nie uszkodziłem - póki co jest chyba spoko.

Druga sprawa, dałbym sobie rękę uciąć, żę w technikum mówili mi, że rezystancja człowieka(naskórka, ręki) to ok 1k om. W googlach tez podobnie wartości znalazłem.. a jak sobie chciałem zmierzyć to tak kilka Mega om'ów pokazywało.. ?
    Czego nie biorę pod uwagę ?

Dziękuje i pozdrawiam, fajnie, że jesteście !
    gilus1
    Level 28  
    Dlatego próbowałem namówić Cię na najtańszy miernik. Rezystancja takiego multimetru z przewodami na zakresie 20A wynosi ok 0,7 oma, więc nie popłynął jeszcze duży prąd, ale przy dłuższym pomiarze kable zrobiłyby się ciepłe, a później to już naprawdę losowo wybrane zjawisko. Rezystancja człowieka wynosi ok 1000 omów, ale Ty mierzyłeś się pewnie pomiędzy dwoma dłoniami, gdzie trzeba doliczyć dość twardy, suchy naskórek.
    OldSkull
    Level 28  
    Witam,
    Też się zastanawiam nad kupnem tego multimetru (mój Uni-t M890 ma problemy z pokrętłem - jeszcze spróbuję je naprawić ale nie wróżę sukcesu). W każdym razie pytanie: czy UT50A ma ten problem? Co z miernikami w niższej cenie, czyli seria UT33?
    Bogdan 6
    Level 15  
    Ja tylko mogę doradzić jak do pomiarów podstawowych to może być najtańszy ale gdy zachodzi potrzeba testowania lub pomiaru wartości rezystorów to miernik poda tylko samą wartość jak przeszła przez element ale nie wartość skuteczną jaka została podana i straty w częstotliwości i przy podwyższonym amperażu (tak jak w układzie ) takie mirniki podają napięci rzędu 1.5V do 9V i 1mA do 10mA bez dodatków.
    Bardziej wiarygodne pomiary to tylko w miernikach lepszych klas lub w cenie od 200zł
    Nawet tak prosty tester diod w tanim mierniku może nam przysporzyć wiele trudności w naprawie elektroniki https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2706571.html to pierwszy napotkany problem z jakim się spotkałem w tego typu diodach bo tranzystory też mi mirniki złe pokazywały ale już to miałem opanowane w kolejności pomiarów i testów.
    Z kondensatorami podobnie otrzymamy tylko wynik jaką wartość kondensator przyjął ale w niskim napięciu, i tu przychodzi z pomocą zasilacz regulowany woltomierz, ładujesz do połowy napięcia odłączasz zasilacz i patrzysz jak szybko spada napięcie dla danej pojemności szybciej lub wolniej. Potem prawie maksymalnego podanego na obudowie podłączasz wolt. odłączasz zasilacz i patrzysz jak szybko spada napięcie dla danej pojemności szybciej lub wolniej.
    ureczek
    Level 12  
    podepnę się z pytaniem
    używałem już kilku najtańszych mierników które z czasem przestawały działać albo pokazywały głupoty część jeden chyba przepaliłem
    ostatnio miałem DT9205 ale pokazuję dziwne wskazania teraz mam DT9208A ale zamierzam kupić jakiegoś UNI-T
    Ale mam pytanie do czego może służyć pomiar częstotliwości, w UNI-T z zakresem np do 20MHz to rozumiem ze można mierzyć częstotliwość np elektroniki radiowej
    ale np w tym DT9208A gdzie jest do 200KHz
    nigdy nie mierzyłem częstotliwości nie wiem jak do tego podejść
    No bo chyba raczej do zmierzenia częstotliwości prądu w gniazdku to nie służy
    I tak się zastanawiam czy wybierając miernik kupować z pomiarem częstotliwości czy wybrać inny