Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corsair VS550 CP-9020097-EU przebicie na kondensatorze MKT 680nF/400V

23 Lis 2013 21:48 1410 1
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich, jestem nowy na forum.

Mam taki problem, ostatnio kupiłem nowy zasilacz Corsair VS550 gdyż w poprzednim wystrzelił układ scalony w zasilaczu (po nocnym majstrowaniu elektryków gdzieś w rozdzielni czy coś) w części napięcia sieci. Był to Chieftec APS-650C. Nowy zasilacz działał przez 1,5 tygodnia i kondensator MKT 680nF/400V zaczął się smażyć, tzn. były na nim iskry. Jako, że zasilacz ma lipną gwarancje (przez moją głupotę) bo rozkręciłem go i kondensator MKT miał nadpaloną powłokę, a jedna nóżka po wlutowaniu w ogóle wypadła.

Usunąłem uszkodzony kondensator i przetestowałem czy będzie działać (sam zasilacz niepodłączony do PC), bo i tak na straty, okazało się, że uruchamia się, napięcia są w porządku. Pewnie to kondensator filtrujący, ale jaka pewność czy nie wysadzi np płyty głównej? Czy można ten MKT zastąpić jakimś innym 680nF trudno dostać..

Teraz mam dylemat bo nie wiem co mogło być przyczyną, a nie chce kupować następnego zasilacza żeby się spalił. Czy to może być wina napięcia sieci? Wygląda na to, że napięcia w sieci są ok. Może powinienem kupić jakieś zabezpieczenie dodatkowe. Prosiłbym o fachową poradę.
  • Pomocny post

Poziom 19  
    Jest duża szansa, że winne było chińskie lutowanie, mógł być też wadliwy sam kondensator.
    Jeśli ten kondensator siedzi przed mostkiem na zasilaniu AC 230 to z powodzeniem możesz wstawić w jego miejsce np.:
    MKPX2-680NR27 (Arcotronics R46KR368000M1M - Kondensator: X2, polipropylenowy; 680nF/275V AC).

Jako zabezpieczenie watro zastosować listwę wyposażoną w filtr, bezpiecznik i warystor. W razie jakiejś draki z zasilaniem po stronie sieci może, (ale nie musi) zadziałać jej zabezpieczenie i uchroni to co jest do niej podłączone przed zniszczeniem.
    Poprawiłem TONI_2003