Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System oparty na czujkach bezprzewodowych Elmes czy Satel?

23 Nov 2013 22:06 5982 29
 • User removed account  
 • OptexOptex
 • User removed account  
 • OptexOptex
 • User removed account  
 • Level 23  
  Satel ma wiecej czujek. Bedzie tez dwukierunkowy modul MTX-300 dla 433Mhz.
 • Level 25  
  egn ja na Twoim miejscu nie zastanawiałbym się za długo tylko kupił Abax`a :)
  Do elmesa porównać się tego nawet do końca nie da - elmes to taki quasi alarm ;)
 • Level 23  
  Abax ma tez mozliwosci retransmitera ARU-100

  pozdr
 • User removed account  
 • Level 25  
  Kolego jeśli już musisz to lepiej VERSA MCU - ja osobiście dozbierałbym do Abaxa.
 • Level 10  
  Z tych dwóch, zdecydowanie Satel, ale jeśli ogóleni chodzi o rozwiązanai bezprzewodowe, to tutaj chyba wolałbym Jablotrona.
 • Level 25  
  Rybczyk a w czym ten jablotron jest niby lepszy ? Odpowiem za Ciebie - w niczym ;) a bajki które potrafią opowiadać Panowie z Jablotrona na "szkoleniach" (szczególnie odnośnie zasięgu) dyskredytują dla mnie tą firmę.
  Z satelem sprawa będzie o tyle prostsza że ewentualny serwis będzie prostszy bo więcej instalatorów te systemy zna i są bardziej rozpowszechnione.
 • User removed account  
 • Level 23  
  Bedzie to taki okrojony ABAX 433Mhz dla skromnej kieszeni. Jezeli nie ma w okol duzo szumow i grubych przeszkod to spokojnie sie sprawdzi.
 • User removed account  
 • Level 23  
  Witam

  Mysle ze powinno sie to pojawic na poczatku roku. TSI juz gotowy to moga przekierowac ekipe na MTX. MTX to modyfikacja juz dzialajacego ABAX`a szybko pojdze.

  pozdr
 • Level 13  
  Trochę bajki z tym MTX opowiadasz kolego, na targach mówiono ,że to ma być moduł głównie do sterowania syreną bezprzowodową na 433, a tak to ma normalną komunikację jednokierunkową.
 • Level 23  
  Witam

  Jakie bajki przeczytaj sobie sam

  "Uczestnikom szkolenia przedstawiliśmy również moduł obsługi urządzeń radiowych 433 MHz z dwukierunkową komunikacją MTX-300 .."

  http://www.satel.pl/pl/art/243/Seminarium-w-Moskwie

  Co myslisz ze by opowiadali bajki na taki duzy rynek.
  pozdr
 • Level 13  
  To ma być dwukierunkowe ale tylko do syreny - na targach był nawet prototyp!
  Odbierać będzie czujniki micry i dołożyć będzie można syrenę na 433. To wszystko!
  Nie opowiadaj bajek!
 • Level 18  
  Jeżeli chcesz alarm, a nie atrapę to:
  1, ALEXOR DSC - sprawdzony działa bez problemu
  2. ABAX Satel. - ma problemy z zasięgiem czujników
  3. ELMES - już lepiej psa kup :)
  4. Jablotron -słyszałem dobre i złe opinie, ale nigdy nie instalowałem , więc nie mam zdania
 • Level 12  
  SMDmaniak wrote:
  Abax ma tez mozliwosci retransmitera ARU-100

  A jest juz dostepne? :P Od 2010 zapowiadaja i na stronie do dzis nie ma
 • Stationary Alarms specialist
  ARU-100 jest już w najnowszym cenniku, więc pewnie za "jakiś czas" można będzie się tego spodziewać ;)
 • Level 16  
  Elmes jest bardzo dobrym wyborem, pod warunkiem, że zaprojektujesz sobie odpowiedni system i potem nie będziesz chciał go specjalnie rozbudowywać. Do jego największych zalet mogę zaliczyć szybkość montażu i konfiguracji. Z wad - wymaga ukrycia centralki i stosowania pilotów, by być odpornym na szybkie unieszkodliwienie ;-)

  Przyda Ci się kilka sprostowań i wyjaśnień na temat systemu Elmes:

  1. Elmes jest moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem dla mniejszych instalacji. Tak został zaprojektowany, aby można go było szybko zainstalować i używać. Przy odpowiednim projekcie spełnia oczekiwania użytkowników i daje duże bezpieczeństwo.

  2. Jeśli chcesz prosty i niedrogi system, z powiadomieniem, to Elmes jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Podstawowym warunkiem jest moim zdaniem schowanie centralki i stosowanie pilotów.

  3. Elmes jest dość zamknięty jeśli chodzi o funkcjonalność, ma mało typów czujek. Rozbudowa może być kosztowna. Dlatego na etapie projektu warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w przyszłości trzeba będzie rozbudowywać. Jeśli tak, to prawdopodobnie Abax będzie lepszy.

  4. Elmes ma dobre możliwości radiowe i sprawdza się nawet przy dwóch czy trzech budynkach obok siebie - sprawdziłem to w praktyce.

  Podsumowując:
  I. Dla prostych instalacji Elmes tak, jak najbardziej (4-5 czujników, powiadomienie, sterowanie pilotem), wielką zaletą Elmesa jest możliwość schowania centralki i kompletny brak kabli - nie sposób jej namierzyć, jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu i wiedzy ;-)
  Mówię oczywiście o małych instalacjach :-)

  II. Dla bardziej rozbudowanych Abax jest niezastąpiony i warto do niego dołożyć, szczególnie, że ma sporo fajnych możliwości.

  Innymi słowy - Elmes może być odpowiednim rozwiązaniem, jest bardzo szybki w instalacji i konfiguracji, działa niezawodnie, pod pewnymi warunkami. Kupując Elmesa kup od razu zasilacz buforowy, akumulator i skrzynkę oraz piloty i gdzieś dobrze schowaj (antena musi być na zewnątrz skrzynki) - a będzie działać bez problemu.

  Baterie 9V starczają w ogrzewanych pomieszczeniach na 1,5 roku przy typowym ruchu (bez włączonej diody oczywiście), przy nieogrzewanych raz na rok trzeba zmienić.
 • Level 10  
  Moim osobistym zdaniem największym problemem z Elmesem są baterie. Jeśli pochowasz to wszystko jak pisze beerman to możesz nie zauważyć jak wyczerpią się baterie i po alarmie. No chyba ,że jesteś taki sumienny i cały czas pilnujesz wymiany, w przeciwnym wypadku będzie klops. Z doświadczenia wiem, że jeśli obsługuje się to przez CB 32 tj. na co dzień korzystasz z klawiatury to może być ok. Osobiście jednak polecam ABAXA.
 • Level 32  
  altel wrote:
  Moim osobistym zdaniem największym problemem z Elmesem są baterie.
  Otóż to! Z doświadczenia wiem że baterie rozładowują się po niecałym roku, a te nawet alkaiczne, kupowane przypadkowo w hurtowniach czy o zgrozo w kioskach wytrzymują czasami miesiąc-dwa. Samemu może i zadbasz o wymianę ale klient na pewno nie będzie się przejmował bateriami, wiem to z autopsji. Tutaj zdecydowanie Satel - Abax spokojnie wytrzymuje ponad trzy lata nawet w ruchliwych miejscach (np. szkoły) przy krótkim okresie odpytywania, co do czujek Micry - zobaczymy, również mają wytrzymywać również trzy lata, jednak jest to zbyt świeży produkt aby wyciągać wnioski.
 • Level 13  
  Z tych dwóch systemów Satel jest bardziej niezawodnym rozwiązaniem i sprawdził się już wielokrotnie w praktyce. Tak jak powiedział kolega wyżej w Elmes słabym punktem są baterie które padają w najmniej oczekiwanych momentach.
  Tutaj masz konfigurator alarmu z Satel http://www.mieszkajbezpiecznie.pl/konfigurator-systemu-alarmowego/ w kilku krokach określasz specyfikacje a w odpowiedzi otrzymujesz plik pdf z elementami i kosztami takiego sytemu.
 • Level 11  
  Zdecydowanie polecam Jablotron OASIS, możliwość dołożenia do 50 (60) czujników typu PIR, kontaktron, dymu, itp. Manipulator LCD wyświetla "słabą baterię" w konkretnym urządzeniu. Żywotność baterii to minimum 3 lata, no i zasięg rewelacyjny (868 MHz). Cena trochę wyższa, ale warto. polecam.