Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie zaworem proporcjonalnym-przez PWM

24 Lis 2013 00:59 12228 34
  • Poziom 21  
    Witam
    Chcę wysterować elektrozawór propoercjonalny jak ns schemacie

i jak widać na schenacie ,elektrozawór posiada stałą masę,stałe napięcie zasilania i napięcie z PWM.
    Mam zrobiony PWM na układzie 555 coś w stylu jak na schemacie,i jak widać problemem jest tranzystor wykonawczy z kanałem-N.
    Taki układ odpada ponieważ wysterowanie jest masą a do zaworu potrzeba stałą masę i plus jako wyjście z tranzystora.
    Jak przerobić ten układ?
    Wstawiając tranzystor N-chanel odwrotnie to znaczy nogę D podpinając do plusa i biorąc wyjście z nogi S,nie rozwiązuje problemu ,ponieważ tranzystor grzeje się i traci połowę mocy,
    Wpinając tranzystor z kanałem-P czyli noga D do plus a wyjście z S powoduje że tranzystor jest otwarty cały czas i nie reaguje na PWM.
    Jak rozwiązać ten problem?
  • Metal Work Pneumatic
  • Moderator Projektowanie
    Ze schematów wnioskuję, że PWM nie sterujesz z "Control signal supplier" ale ręcznie - potencjometrem.
    Zastosuj P-channel, ale łącz nie masy ze sobą ale obydwa +zasilania, wtedy oczywiście osobne zasilanie -12V dla NE555.
    I nie tak:
    dob12 napisał:
    Wpinając tranzystor z kanałem-P czyli noga D do plus a wyjście z S

bo to gruby błąd: do + ma iść źródło czyli S, dren (D) do obciążenia.
  • Poziom 21  
    trymer01 napisał:

bo to gruby błąd: do + ma iść źródło czyli S, dren (D) do obciążenia.

No właśnie ,w błąd wprowadził mnie jeden ze schematów w którym to właśnie dren podłączony jest do + a źródło do obciążenia.
    Tak chcę wysterować "Control signal supplier" z PWM.
    Jeśli uda mi się uzyskać odpowiednie wielkości otwarcia zaworu,pomierzę rezystancje potencjometru i zastąpię te wartości rezystorami i przełącznikiem zakresów.
    Dokładnie chodzi mi o wysterowanie zaworu aby uzyskać kilka stałych prędkości hydromotoru.
    Udało mi się zbudować PWM na ne555 o dość czystym nie zniekształconym sygnale(pomiar sygnału robiłem oscyloskopem),pozostaje tylko kwestia tranzystora wykonawczego.
    znalazłem też coś takiego .
    czy takie coś zadziała.?
    I spróbuje według Twojej rady,tylko muszę zrobić symetryczne źródło zasilania dla ne555 aby uzyskać -12.
  • Poziom 39  
    A po co sobie życie komplikować kombinowaniem z zasilaniami? Toż ten zawór nie bierze kilowatów, wystarczy tam zwyczajny tranzystor PNP większej mocy podłączony bazą przez rezystor bezpośrednio do wyjścia 555.

Dodano po 21 [minuty]:

Właśnie doczytałem, ze tam jest 24V na zaworze. Ponieważ NE555 wytrzymuje co najwyżej 18V, więc należy dodatkowo wstawić tranzystor PNP miedzy wyjściem układu a tranzystorem końcowym:

Edytuj
  • Poziom 28  
    Dob, nikt nie każe stosować zasilacza symetrycznego. Jeśli zasilasz NE i zawór z dwu różnych zasilaczy - połącz je po prostu plusami zamiast minusami.
    Jeśli zasilanie dla NE bierzesz z 24V, które obniżasz do 12V, możesz ogranicznik (rezystor bądź stabilizator) wstawić od strony minusa (wówczs stabilizator napięcia ujemnego, np. LM7912) i też będzie dobrze.
    Oczywiście wyjdzie to, jeżeli obie części nie są połączone jeszcze w innych miejscach.
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 21  
    Ten zawór działa w zakresie od 9-30 V jako stałe napięcie i do tego 25%-75% napięcia z PWM.
    W układzie który chcę zastosować ,napięcie stałe na zawór będzie wynosić 12V (a w zasadzie 14 V bo takie jest w instalacji elektrycznej samochodu)
    Posłużę się tym schematem, tylko zamiast 2N6490 wrzucę na razie bd436 bo taki mam pod ręką.
  • Poziom 28  
    No to tym bardziej - zasil go z tej samej instalacji co PWM.
  • Poziom 21  
    fotonn napisał:
    Dob, nikt bie każe stosować zasilacza symetrycznego. Jeśli zasilasz NE i zawór z dwu różnych zasilaczy - połącz je po prostu plusami zamiast minusami.

No właśnie chodzi o to że zasilanie brane jest z jednej instalacji samochodu z akumulatora +12 V i tez myślałem o stabilizatorze 7912.
  • Poziom 39  
    Przy zasilaniu z instalacji samochodu można zrobić tak:

Edytuj

Stabilizator bywa przydatny ale to zależy od tego czy potrzebna będzie duża precyzja sterowania czy niekoniecznie.
  • Poziom 21  
    trymer01 napisał:
    Zastosuj P-channel, ale łącz nie masy ze sobą ale obydwa +zasilania, wtedy oczywiście osobne zasilanie -12V dla NE555.

Czyli jak rozumiem w miejsce na schemacie gdzie podłączona jest masa wspólna zaworu podłączyć +12 a w punkty oznaczone na schemacie jako 1 i 2 masy ,do 1 stały minus instalacji a do 2 wyjście D z tranzystora.
  • Poziom 28  
    Czy stabilizator wówczas będzie w ogóle potrzebny?
    W takim układzie MOSFET P powinien działać.
    Zamień ten dren ze źródłem, zwiększ rezystor między NE i bramką do powiedzmy 100 om i taki sam wstaw między bramkę i źródło.
    Jeżeli nadal będzie stale otwarty, może to zanaczyć, że ma za niskie napięcie progowe Ugs. Zmień go wtedy na taki o większym, np. 2,5-4V.
  • Poziom 39  
    Powiedz jeszcze jaki właściwie jest wymagany prąd na wejściu sterującym zaworu - bo może my strzelamy z armaty w muchę?

Dodano po 9 [minuty]:

dob12 napisał:
    Ten zawór działa w zakresie od 9-30 V jako stałe napięcie i do tego 25%-75% napięcia z PWM.

To wygląda na to, że zawór ma sterownik w środku a wejście sterujące to jedynie sygnał napięciowy.
  • Poziom 21  
    To są wyniki pomiarów identycznej instalacji 24 V , z napięciem stałym na zawór 27 V.
    ..Tak jak widać na schemacie podczas pracy zaworu po miedzy pinami masa i 1 jest napięcie27 V (jest to napięcie instalacji samochodu) i ono się nie zmienia podczas przekręcania przełącznikiem zmiany prędkości.
    Po miedzy pinami masa i 2 (oznaczonym na schemacie jako sygnał)napięcie sterowania zmienia się od 6,3 V do 9,7 V.
    Przy pełnym otwarciu zaworu jest 6,3 V a przy najwolniejszych obrotach 9,7 V...

Zakres napięć na wejściu przy instalacji 14 V bedzie 25-75 % czyli jak podejrzewam gdzieś od 4- 10 V.

Dodano po 6 [minuty]:

kybernetes napisał:
    To wygląda na to, że zawór ma sterownik w środku a wejście sterujące to jedynie sygnał napięciowy

Na to wygląda a ten sygnał misi być z PWM,aby to zadziałało (oryginalny moduł sterujący tym zaworem oznaczony na schemacie jako INT10/x jest drogi i właśnie chce spróbować wysterować go z PWM)
  • Poziom 39  
    W specyfikacji tego sterownika (INT-10) nie ma nic na temat PWM, sygnał sterujący na zawór opisany jest jako sygnał napięciowy:
    Cytat:
    Output signal:
    - potentiometer output, min. 25% and max. 75% of supply voltage
    - output limiting : min. > 13% and max. < 87% of supply voltaqe

Krótki opis sterownika tutaj: http://tildesign.com/wp-content/uploads/2012/04/int10_flyer_en.pdf
  • Poziom 21  
    Czyli ,znaczy ze wystarczy wysterować zwór odpowiednim napięciem np z regulatora lm317.
    Przy tamtych pomiarach ,które opisałem wyżej pomiar robiłem zwykłym multimetrem wiec nie wiem jaki to sygnał.
    Jak będę miał okazję sprawdzę to oscyloskopem.

z opisu jak i schematu wynika też że niektóre sterowniki INT 10/x sterują też natężeniem.
  • Poziom 39  
    To natężenie to odnosi się do przemysłowego standardu sterowania w pętli prądowej 0-20mA i 4-20mA i dotyczy sygnały wejściowego ze sterownika. Różne modele INT-10 są przystosowane do rożnych standardów sygnałów wejściowych - prądowych lub napięciowych. Natomiast sygnał wyjściowy na zawór jest taki sam.
  • Moderator Projektowanie
    dob12 napisał:

Tak chcę wysterować "Control signal supplier" z PWM.
    Jeśli uda mi się uzyskać odpowiednie wielkości otwarcia zaworu,pomierzę rezystancje potencjometru i zastąpię te wartości rezystorami i przełącznikiem zakresów.
    Dokładnie chodzi mi o wysterowanie zaworu aby uzyskać kilka stałych prędkości hydromotoru.

Nie zrozumiałeś mnie. Pytałem, czy będziesz sterował sygnałem 0-10V z "Control signal supplier " przetwarzając go na wypełnienie PWM? - bo tak wynika z pierwszego schematu. Ale z drugiego schematu PWM z regulacją na potencjometrze wynika że nie, bo będzie to sterowane ręcznie.

dob12 napisał:
    I spróbuje według Twojej rady,tylko muszę zrobić symetryczne źródło zasilania dla ne555 aby uzyskać -12.

Ależ nakombinowane ...
    Nie jest potrzebne zasilanie symetryczne.
    Mój pierwszy sposób (z posta nr 2):
    Oczywiście można to zrobić z przesunięciem (tranzystorem) sygnału PWM na poziom +zasilania jak w Twoim poście nr 3 (ale co tam robi kondensator w szereg z zaworem?), ale to komplikacja układu. Stabilizację napięcia 12V trzeba robić tak czy tak.

Edit; - wygląda na to że nie wiesz co chcesz. Z opisu i pierwszego schematu zrozumiałem, że masz zawór bez INT10.
  • Poziom 39  
    Z opisu sterowania tym zaworem wynika taki układ:

Na początku mamy sterownik, który wysyła sygnał sterujący na moduł INT-10. Sterowniki mogą być różne i ich sygnały mogą być kodowane wg. rożnych standardów przemysłowych. Dlatego też są rożne modele modułów INT-10, każdy przystosowany do dekowania innego standardu sygnału wejściowego. Z modułu INT-10 wychodzi natomiast zawsze taki sam sygnał sterujący zaworem i jest to, jak wynika z opisu, sygnał napięciowy. Sygnał ten zależny jest od napięcia zasilającego zawór i wynosi 25% wartości tego napięcia dla sterowania zaworu 0% i 75% wartości tego napięcia dla wysterowania 100%.

Jak dalej z tego wynika, do wysterowania zaworu nie jest potrzebny sterownik PWM na NE555, wystarczy wtórnik emiterowy na jednym tranzystorze NPN sterowany w bazie napięciem z potencjometru, tak obliczony aby napięcie wyjściowe wtórnika zawierało się pomiędzy 25 a 75% wartości napięcia zasilającego.
  • Poziom 21  
    Dosłownie tak ,mam zawór bez INT10,do którego chcę zrobić sterowanie
    ale mam też dostęp do działającego urządzenia ,na którym mogę dokonać pomiarów.

Sorry za zawracanie głowy ,ale kiedyś założyłem podobny temat ,jak zrobić sterowanie tym zaworem i nie udzielono mi ostatecznej odpowiedzi ,wszyscy odsyłali mnie do sterownika INT10,jednakże doradzono mi aby spróbować zasilić zawór sygnałem PWM ,dlatego od tego zacząłem .
    Dzięki za pomoc .
    Rozwiązałem już problem wysterowania mosfeta P-channel z PWM.
    A możecie podrzucić jakiś schemat wtórnika emiterowego którym mogę wysterować ten zawór.
  • Poziom 39  
    dob12 napisał:
    Rozwiązałem już problem wysterowania mosfeta P-channel z PWM.
    A możecie podrzucić jakiś schemat wtórnika emiterowego którym mogę wysterować ten zawór.

Jak tak dobrze sobie radzisz to proponuję coś lepszego a równie prostego:

Edytuj
  • Poziom 21  
    Co to za układ Ul za dzielnikiem rezystancji,lm 358?
  • Poziom 39  
    Ten U1 to jakikolwiek wzmacniacz operacyjny jaki Ci akurat zalega w szufladzie byle jego prąd wyjściowy był w stanie wysterować tranzystor, który tam dasz.
  • Poziom 21  
    Dzięki za schemat ,zrobię też coś takiego.
    Mam kilka wzmacniaczy lm358 jak i tl082 i tl071.
    Ale z ciekawości jak będę miał możliwość to sprawdzę sygnał oscyloskopem w oryginalnym sterowniku jaki steruje tym zaworem.
    Zawór to 157b4033

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Jeszcze tylko pytanko odnośnie schematu,
    Chodzi o podłączenie układu operacyjnego, a dokładniej nóżki nr4.
    W oznaczeniu układu jest to gnd,masa układu i tę nóżkę zwieramy z emiterem tranzystora i sterujemy tym zawór., a układ zasilamy do nogi 8.?
  • Poziom 39  
    Nie patrz na numery nóżek na schemacie bo tam wstawiłem to co było dostępne w edytorze. Połącz wg symboliki wyjść.
  • Poziom 21  
    kybernetes napisał:
    Nie patrz na numery nóżek na schemacie bo tam wstawiłem to co było dostępne w edytorze. Połącz wg symboliki wyjść.

czyli na zawór wg schematu lm358 będzie noga 2 a 4 czyli gnd układu do masy.
  • Poziom 39  
    Wzmacniacz operacyjny posiada trzy końcówki: (zasilań nie liczymy): wejście odwracające (oznaczone -), wejście nieodwracające (oznaczone +) i wyjście (na "spiczastym" końcu symbolu wzmacniacza). Wszystkie te wejścia/wyjścia są na każdym schemacie gdzie występuje wzmacniacz operacyjny i są zawsze tak samo oznaczone. Zasilania kostki oczywiście muszą być podpięte swoja drogą: na twoim obrazku GND to masa a V+ to zasilanie.
  • Poziom 21  
    Wiem ;-)
    Zbudowałem ten układ ,tylko w dzielniku rezystancji użyłem potencjometru 1k zamiast 2k bo taki miałem pod ręką.
    Uzyskałem płynną regulację napięcia w zakresie od 4-9 V przy zasilaniu z aku 12V.

Dzięki za pomoc,może w tygodniu zajmę się sprawdzeniem wysterowania tego zaworu.
    Mam już sprawny PWM i regulowane źródło napięcia.
    Zobaczymy co z tego wyjdzie :-)
  • Poziom 21  
    Odświeżam trochę temat.
    Dokonałem pomiaru oscyloskopem sygnału sterowania zaworem z ori sterownika ,
    Więc tak jak było tu napisane:
    kybernetes napisał:
    Z modułu INT-10 wychodzi natomiast zawsze taki sam sygnał sterujący zaworem i jest to, jak wynika z opisu, sygnał napięciowy.

Faktycznie jest to stały sygnał napięciowy,nie prostokątny.
    Tak więc wykonałem wtórnik emiterowy wg.tego schematu.

jako tranzystora użyłem 2sd1666,tu jego nota katalogowa
    Dzięki temu uzyskałem zakres regulacji od 3,25 do 10 V.

Podłączyłem wtórnik pod zawór i niestety nic ,zakres regulacji zmienia mi się wtedy od 6,7 V do 10V i nie wysterowuje zaworu(nie otwiera go)
    Ale na zaworze świeci sie dioda zielona (sygnalizuje poprawne zasilanie zaworu ,jeśli zasilanie jest poza zakresem 20-80% dioda zmienia kolor na czerwony o oznacza error.)
    Przy tym układzie jednak erroru nie łapie ,ale 6,7V to jest krańcowe zamkniecie zaworu,bo tak to tu działa mniejsze napięcie sterowania większe otwarcie zaworu i na odwrót.
    Co może być przyczyną że zakres regulacji jest dopiero od 6,7V w górę ,skoro gdy go do układu podepnę żarówkę 12V 21W zamiast zaworu,mam płynną regulacje w zakresie 3-10 V.
    MOże być wina tranzystora ??
  • Poziom 39  
    Pomierz napięcia w układzie.
  • Poziom 21  
    Może jutro mi się uda to posprawdzać.
    Wezmę do domu głowicę tego zaworu proporcjonalnego,to się pobawię.
    Jeśli bez hydrauliki na samej głowicy uzyskam regulacje od 3-10 V to by znaczyło że ogranicza go tranzystor i nie jest wstanie wysterować zaworu przy ciśnieniu w układzie.