Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena 1/2 fali.Problem z zestrojeniem....

peugeot81 22 Mar 2005 12:49 1995 9
  • #1 22 Mar 2005 12:49
    peugeot81
    Poziom 15  

Witam serdecznie!Otoz jak w temacie mam problem z zestrojeniem tej ze anteny....Podlaczajac SWR i mierzac WFS wynika ze mam na 1 kanale (ponad 3) wieksze strojenie niz na 40 (2.3)czyli w mysl zasady antena jest za krotka.... Moje radio to alan 87 i wlaczajac bande E (dwa razy w prawo) na 40 kanal storjenie sie polepsza (1.7)....Wysunalem ostatni element (stroik) niemal ze na maximum i nadal malo nadal jest za krotka brakuje anteny....Co to moze byc????Kabel jest dobrze zarobiony nie ma zwarcia itd. Jeszcze jedno kwestia anteny... sprawdzajac miernikiem testerem zwarcia w antenie stwierdzilem zwarcie...Nie wiem czy to normalne zjawisko czy nie....Otoz w antenie w gniezdzie antenowym pomiedzy goraca zyla a masa istnieje zwarcie (miernik piszczy) Nie wiem moze to tak powinno byc....Moze ktos mnie oswieci?????Jeszcze jedno pytanko moze tu chodzi o kabel????Moze mam tu doczynienia z wspolczynnikiem skrocenia kabel mam o glugosci okolo 19 m (cienki przewod)....Prosze o pomoc w mojej sprawie....

Dodano po 39 [minuty]:

Dodam jeszcze ze zmierzylem na poczatku element promieniujacy na 5.50 m i wysuwalem do ponad 5.65-5.70 m i nadal bylo za malo.... Gnebi mnie kwestia tego zwarcia (przejcia) miedzy goracym punktem a masa.... Moze to wynika z konstrukcji anteny a raczej cewki....Zaraz ja rozbiore. mam tez inna antene STORM 27 balkonowa i ina zwarcia nie ma moze inna konstrukcja anteny????? Czekam na odpowiedzi.........

0 9
  • #2 22 Mar 2005 14:28
    Preskaler
    Poziom 37  

Zdecydowanie są różne typy anten. Otwarte i zamknięte. Mają też cewkę dopasowującą włączoną autotransformatorowo. W tych ostatnich też możliwe jest wykazywanie zwarcia. Nie piszesz nic o pochodzeniu i typie anteny! Może poprzedni właściciel coś z nią kombinował? Jeśli jest za krótka (a znaki na niebie i ziemi na to wskazują) to spróbuj ją poprostu przedłużyć!

0
  • #3 22 Mar 2005 14:54
    Rychozol
    Poziom 26  

A czy kabel nie był skracany? To również wpływa na wartość SWR.

0
  • #4 22 Mar 2005 15:21
    ArtMedia
    Poziom 26  

Witam serdecznie.

Z kablem nie kombinuj. Próbuj przedłużyć. BTW: a jak zamocowałeś tą antenę? Może nie jest na końcu masztu? Może masz coś obok? Może tworzy się jakaś dodatkowa "transformacja"?

Sebastian

0
  • #5 22 Mar 2005 21:22
    peugeot81
    Poziom 15  

Antena jest zamocowana prawidlowo na maszcie, wokół niej w promieniu 100m nie ma nic, wolne zabudowanie. Jest ponad dachem, jednym slowem nic jej nie przeszkadza. Pochodzenia anteny niestety nie znam, wiem tylko ze jest to ½ fali. Dostalem ja w spadku od kolegi.... rozbiore cewke zobacze co tam sie dzieje, moze cos zasniedziało itd. Prosze o dalsze odpowiedzi

Dodano po 1 [godziny] 47 [minuty]:

Cewke rozebralem i wszystko bylo oki!!! Poprawilem dla pewnosci wszystkie luty zakonserowalem i zlozylem ja zpowrotem..... Po rozebraniu jej kwestie zwarcia mam juz jasna.... Jest to typ anteny zwartej.... Otoz cewka wyglada nastepujaco: poczatek cewki polaczony jest z masa koniec cewki z promiennikiem (czyli z antena) a mniej wiecej w polowie cewki jest odczep pod ktory podlaczona jest goraca zyla...W takim razie pozostaje mi tylko ja przedluzyc....Zalawilem sobie juz cienka rureczke alumoniowa ktora wchodzi mi w rurke stroika takze jutro zobaczymy co z tego wyniknie.... Mam nadzieje ze zestroje ja...Ale mimo to jezeli ktos ma jakies zastrzezenia czy tez sugestie na ten temat bardzo o nie prosze!Bede bardzo wdzieczny.....Pozdrawiam

Dodano po 2 [godziny] 40 [minuty]:

Wlasnie rozmawialem z kolega od ktorego dostalem antenke i co najciekawsze ze rok temu jej jeszcze uzywal stroila 1.1 i bylo z nia wszystko w porzadku!Nie wiem czy to przedluzanie da cos czy to wogole sensowne jest... Zielony juz jestem moze to wina kabla a moze cos z radiem mam nie tak chociaz dzialalo zawsze dobrze bez jakich kolwiek problemow! Jak dla mnie istna zagadka na miare X-FILES :-(

0
  • #6 23 Mar 2005 17:34
    peugeot81
    Poziom 15  

Witam! Otoz przedluzenie anteny pomoglo chociaz.... Przedluzylem ja o okolo 50 cm i wyniki byly nastepujace na 1 kanale uzyskalem 1.4 a na 40 1.3 czyli posrodku pasma 20 kanal 1.2 .Byly to najbardziej optymalne wyniki i zostawilem w tym punkcie poniewaz wsuwajac i wysuwajac stroik uzyskiwalem wieksze odchylenia pomiedzy 1 a 40 kanalem.Prosze mi doradzic czy to dobre wyniki czy mizerne.... Co ciekawsze kolega od ktorego ja dostalem zarzekal sie ze na takiej dlugosci bez mojego przedluzanioa stroila mu 1.1 . Podpatrzylem ze na koncu anteny przy samym czubku (przed przedluzeniam) znajdowal sie otworek z gwincikiem czyli musial byc jeszcze jeden elelment ten otworek byl do srobki ktora przyblokowywala stroik....Wiec chyba uzupelnilem brak anteny i takie wyniki...Ale czy to mozliwe aby ½ falowka miala okolo 6.20-6.30?????Moze to 5/8 fali???? Acha jeszcze jedno strojenia dokonywalem przy mocy 12 W gdy skrece moc do 4 W strojenie polepsza sie ogolem o jedna kreseczke .... dziekuje za wszelkie odpowiedzi....Pozdrawiam

0
  • #7 23 Mar 2005 18:59
    Preskaler
    Poziom 37  

Uzyskane przez Ciebie wyniki (SWR) na poziomie 1,2 - 1,4 (dla 4W 1,1 - 1,3) to dobre osiągnięcie. Ja na swojej antenie (5/8 o dł. ok. 8 m) nie miałem nigdy lepszego wyniku jak 1,3! Wahał się w zależności od pogody od 1,3 do 1,9 a przy silnym wietrze jeszcze bardziej.

0
  • #8 24 Mar 2005 13:50
    marek12349
    Poziom 12  

Skombinuj inny reflektometr, sprawdź czy będą duże różnice we wskazaniach. Czy antena balkonowa dobrze się stroi? Czy w radiu nie grzebałeś w filtrach wyjściowych?
    Pozdrawiam

0
  • #9 24 Mar 2005 16:18
    peugeot81
    Poziom 15  

Oki wezme jeszcze i zalatwie drugi reflektometr i zobaczymy jakie beda roznice we wskazaniach.....W filtrach nic nie grzebalem.... A co do anteny balkonowej ktora posiadam (antena STORM 27) to stroila mi 2-2.2 a co najciekawsze nie ma mozliwosci strojenia.....Pozdrawiam

0
  • #10 24 Mar 2005 16:23
    pukury
    Poziom 35  

witam !! jeżeli uzyskałeś takie wyniki jak piszesz (1.2,1.3,1.4) to wszystko jest OK . nigdy nie osiągniesz SWR=1 , jeżeli tak Ci pokaże miernik to kłamie . pozdrawiam !!

0