Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Livebox 3.0 - Zasięg WiFi - możliwości, konfiguracja

suport 24 Lis 2013 19:21 34314 46
  • #1 24 Lis 2013 19:21
    suport
    Poziom 11  

Witajcie
    Postanowiłem założyć temat ogólny o wynalazku jakim nas częstuje Orange.
    Jest bardzo mało konkretnych informacji o tym routerze a zwłaszcza o WiFi.
    Router jaki posiadam to
    Livebox 3 ZTE PL (ZXHN H368N) - tyle jeśli chodzi o model i inne informacje producenckie. Nie wiem gdzie można znaleźć inne informacje o nim.

Jedno trzeba przyznać, wygląda ładnie ale na tym zalety się kończą.
    Ma niby pracę WiFi w dwóch trybach 2,4 i 5 GhZ ale nigdzie to nie jest konfigurowalne. Zalet nie widać. Słabiutki sygnał Wifi
    Sama strona konfiguracji jest uszczuplona do minimum totalnego, nawet zaawansowane ustawienia są super skromne.
    Moje oczekiwania były dość wysokie jeśli chodzi o komunikację WiFi, zwłaszcza czytając recenzje i parametry. Niestety jest jak zawsze na papierze jedno w praktyce drugie.

Największą wada to brak jak zawsze anten zewnętrznych co można powiedzieć daje dobry zasięg na poziomie do 4m od routera. Gdy dochodzą ściany, stropy to zapomnijcie o dobrej jakości połączeniu WiFi. Zasięg WiFi jest komiczny przy dzisiejszej technologi.

Oczywiście istnieją rozwiązania w postaci podłączenia w most drugiego routera Wr1043 na przykład, ale nie o to chodzi. Kolejne pudełko kolejne kable, nie chcę tak.

Zastanawiam się czy dałoby radę wyciągnąć gniazdo antenowe na zewnątrz aby podłączyć normalną dobrą antenę. Przy takim rozwiązaniu zachowalibyśmy komfort jednego pudelka.
    Jakieś pomysły, podpowiedzi?

0 29
  • #2 24 Lis 2013 20:53
    CHACA
    Poziom 43  

Nie wiem jak jest z dzierżawą LB. Chyba nie dostaje się go na własność. Możesz utracić prawa gwarancyjne.

0
  • #3 24 Lis 2013 21:06
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Poszukaj na forum, trochę tego było jak to zrobić na LB i LB2.

1
  • #4 24 Lis 2013 21:34
    andk1eltd
    Poziom 35  

Routery "od operatora" biorą standardowi "klikacze stron" nie interesujący się jakie pudełko im to umożliwia - bądź nawet z pojęciem o tym, ale mglistym :D . Operator nie ma zamiaru prowadzić sklepu ze sprzętem bo zwyczajnie to się nie opłaca. Sprzęt u operatora służy tylko do wsparcia sprzedaży usługi: "internet? fajnie, ale co ja mam jeszcze dokupić, ja się nie znam" - "a proszę bardzo, to wystarczy podłączyć zgodnie z rysunkiem i wpisać dane użytkownika". Urządzenie maksymalnie uniwersalne - czyli jak każda rzecz uniwersalna: wszystko źle robi :D . Świadomy użytkownik jest świadomy jakie możliwości sprzętu może mieć za jaką cenę.

1
  • #5 24 Lis 2013 21:50
    matek451

Ale toto takie ładne więc biorą tym bardziej jak jeszcze kuszą promocją , że wynajem za darmo. Nic tylko brać a potem problemy i brak wsparcia ze strony operatora. Znam takich co mieli telefon i Neostradę wzięli LB2 i teraz się dziwią dlaczego maja tylko jedną słuchawkę telefoniczna i nie mogą mieć więcej jak kiedyś. Ale kto z nich rozumie umowę, która podpisuje.

0
  • #6 24 Lis 2013 21:56
    suport
    Poziom 11  

andk1eltd napisał:
    Routery "od operatora" biorą standardowi "klikacze stron" nie interesujący się jakie pudełko im to umożliwia - bądź nawet z pojęciem o tym, ale mglistym :D . Operator nie ma zamiaru prowadzić sklepu ze sprzętem bo zwyczajnie to się nie opłaca. Sprzęt u operatora służy tylko do wsparcia sprzedaży usługi: "internet? fajnie, ale co ja mam jeszcze dokupić, ja się nie znam" - "a proszę bardzo, to wystarczy podłączyć zgodnie z rysunkiem i wpisać dane użytkownika". Urządzenie maksymalnie uniwersalne - czyli jak każda rzecz uniwersalna: wszystko źle robi :D . Świadomy użytkownik jest świadomy jakie możliwości sprzętu może mieć za jaką cenę.

No dobra skoro ja użytkownik mało świadomy (wcześniej używałem routera WR1043 ale po przejściu na Vdsl nie mogę go już używać), skorzystał z darmowej opcji Liveboxa, co może począć?
    Mam rozłożyć ręce i płakać?
    Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o tym routerze z podwójnym zakresem.
    Obecnie chyba nie znajdę routera do 200 zł który będzie działał równie dobrze jak WR1043? Dodam że mam telefon Voip a kolejnej skrzynki nie chcę mieć.
    Czy Livebox jest wart przeróbek? czy dorzucenie anteny zew. pomoże?
    Nie rozmawiajmy o gwarancji bo to mało istotne. Ma być efekt, czyli zasięg spory wraz z dobrym transferem WiFi.

2
  • #7 24 Lis 2013 22:54
    andk1eltd
    Poziom 35  

O możliwości pytaj dystrybutora - sprzęt jest produkowany "pod niego" i on powinien to wiedzieć albo wie gdzie skierować.
    Żaden tego typu sprzęt nie jest wart przeróbki.
    Nie sądzę aby dodatkowa skrzynka była aż takim problemem. Zwłaszcza że ją masz, wystarczy podłączyć.

0
  • #8 24 Lis 2013 23:30
    suport
    Poziom 11  

Problem w tym że WR 1043 się skończył a nowego nie kupowałem z nadzieją że ten obsrany LiveBox da radę.
    Skoro nie ma wyjścia aby zostać przy jednej skrzynce, i konieczności zakupu nowego routera, co kupić? TP-Link WRD3600? Podobno jest to godny następca WR1043. Zależy mi na sporym zasięgu przynajmniej takim jaki miał WR1043 oraz dużej przepustowości WiFi.

0
  • #9 24 Lis 2013 23:35
    matek451

A masz modem VDSL?

0
  • #10 25 Lis 2013 00:47
    suport
    Poziom 11  

Mam Liveboxa który posłuży za modem

0
  • Pomocny post
    #11 25 Lis 2013 08:14
    Nagus
    Poziom 25  

Strona konfiguracji jest praktycznie taka sama jak w LB 2.0.
    Konfiguracja jest maksymalnie uproszczona, gdyż większość klientów Neo ma problemy z tak "zaawansowaną" konfiguracją jak wpisanie hasła do WiFi.

LB3 jest na chipsecie BCM63168V + Celeno1830 (WiFi 5GHz).
    Możliwości WiFi (max):
    144Mbps @ 2,4GHz (MIMO2x2, kanał 20MHz)
    450Mbps @ 5,2GHz (MIMO3x3, kanał 20/40MHz)
    W paśmie 5GHZ obsługiwane kanały: 36-140, wybór kanału tylko w trybie auto.

Anteny są wlutowane w płytę, ale połączenia z nimi są wykonane kabelkami z wtyczkami. Ale uwaga: przeczytaj umowę, bo jeżeli tylko dzierżawisz ruter, wówczas za zniszczenie powierzonego sprzętu (w tym dokonanie samowolnych przeróbek) operator może nałożyć karę finansową.

1
  • #12 25 Lis 2013 09:05
    suport
    Poziom 11  

Dzięki własnie o takie informacje były w tym wątku potrzebne.
    Teraz druga sprawa. Jak wygląda transfer w zależności od odległości??
    Umowę przepatrzę, ale nie będę chyba modyfikacji dokonywał skoro lepiej kupić inny router. Tylko który?

0
  • #13 27 Lis 2013 18:46
    suport
    Poziom 11  

Informacja dla wszystkich zainteresowanych.
    Livebox 3.0 to totalna ściema. Ten wynalazek można powiedzieć nie ma WiFi bo po co komu WiFi o zasięgu 2 metry. Totalne dziadostwo.
    Rozkręcałem i wierzcie mi anten wewnętrznych to to nie ma żadnych, bo to co tam jest można nazwać atrapą anteny.
    Jeśli ktoś ma już ten wynalazek koniecznie musi kupić dodatkowy router WiFi.
    Przykładowo TP LINK WR1043 - ma świetne radio

1
  • #14 28 Sty 2014 12:12
    skupu
    Poziom 10  

Zasięg to ja mam nawet jak siedzę w samochodzie przed blokiem, a mieszkam na 4 piętrze i LB siedzi daleko od okien.

Ogólnie pudełko dobrze się sprawuje, co ma robić to robi.

Mam w sieci dodatkowy router DDWRT do "zabawy", kilka komputerów i dwa raspberry pi. Do wszystkiego jest dostęp z zewnątrz, działa dyndns, forwardowanie portów itd.

Dobrze by było mieć dostęp do shella, ale na standardowych portach nie odpowiada na telnet i ssh.

1
  • #15 03 Lut 2014 13:12
    skupu
    Poziom 10  

Ponieważ były o to pytania, poniżej opis jak się dostać z zewnątrz do routera lub innego urządzenia, przesyłam trochę informacji o tym, jak to zrobić.

Sprawa nie jest bardzo skomplikowana. Wystarczy pogrzebać w ustawieniach przekierowania portów.

Zaawanasowane -> NAT/PAT.

Dodajesz port zewnętrzny (wybierz jakiś łatwy do zapamiętania numer, na przykład 1080 albo 8000), z którego ruch będzie przekierowywany na port wewnętrzny (80, 21, 21, 1080, 8080, czy jakie tam będą w danej usłudze) do jakiegoś konkretnego urządzenia w sieci (wybierz z listy lub podaj IP).

Logując się na swój adres (swoje ip lub dyndns, czy no-ip, na przykład twojhost.dyndns.org:8000) i wybrany numer portu, trafisz do routera.
    To samo możesz robić z ssh, telnetem, rdp i innymi usługami (serwer torrent, podgląd kamery, itd.)

Z reguły będzie chodziło o protokół tcp.

Jeśli masz możliwość zmiany portu nasłuchu np. routera, to możesz go zmienić, a jeśli nie to, zapewne będzie to 80 dla http lub 443 dla https.

Dla usług takich jak torrent, czy inne, znasz numery portów wewnętrznych lub znajdziesz je w dokumentacji.

Jeżeli chcesz, możesz też skorzystać z DMZ. Wtedy urządzenie , którego numer IP wpiszesz w zakładce DMZ, będzie poza firewallem i jego porty (ale tylko inne niż otwarte w LB) będą dostępne bezpośrednio, bez potrzeby umieszczania ich w NAT/PAT.

Wtedy po prostu logujesz się twójhost.dyndns.org:numer portu usługi.

Jeszcze jedno!

Ja mam w dodatkowym routerze wyłączony serwer dhcp, bo do niego mam podłączone kolejne urządzenia i chcę, żeby wszystkie były widoczne w sieci. Adres IP routera jest przypisany ręcznie i na sztywno, z podaniem adresu LB jako bramy i lokalnego DNS.

0
  • #16 18 Mar 2014 09:28
    Tomasz_XX
    Poziom 10  

Witam,
    informacyjnie dodam od siebie, że mam LB 3.0 od kilku dni, a w komputerach karty sieciowe TL-WN821N 300Mb. Transfery mam na poziomie 130 - 144Mb dla odległości 6 - 10 m przez dwie ściany i betonowy strop. Wcześniej miałem LB 2.0 i transfery były identyczne. Zmieniając router liczyłem na więcej min 200-250Mb :-(.

0
  • #17 19 Mar 2014 07:36
    Nagus
    Poziom 25  

Jak chcesz mieć więcej to zmień również dongle w kompach. Np na ZyXEL NWD2705 lub Linksys AE3000.
    O ile sygnał 5GHz przejdzie przez te dwie ściany i betonowy strop.
    Teraz nie będzie więcej, gdyż LB3 nie obsługuje kanałów o podwójnej szerokości w paśmie 2.4GHz. Zresztą, ze względu na restrykcyjność aktualnie obowiązującej normy IEEE802.11-2012, obsługa szerokich kanałów w tym paśmie jest praktycznie nieosiągalna. Przynajmniej jeśli chodzi o miejsce występowania LB3, czyli gęsta zabudowa.

0
  • #18 19 Mar 2014 09:11
    Heinzek

W tym sprzęcie można łatwo dodać gniazda na zewnętrzną antenę ( bez lutowania) wystarczy dokupić odpowiedni pigtail i anteny na pasmo 2,4 lub 5GHz.
    Livebox 3 (ZTE ZXHN H368NV2.8)

2
  • #19 24 Mar 2014 07:51
    Tomasz_XX
    Poziom 10  

Witam,
    dzięki Nagus za informację.
    Przyznam się, że jestem zły na siebie wierząc wprost w informacje reklamowe Orange dla LB 3.0 co do transferu, bo muszę wydać 140 zł na kartę sieciową pracującą w pasmie 5GHz.
    Odżałuję i kupię jedną na próbę.

Z anteną chętnie bym poeksperymentował lecz nie mogę, bo jest plomba Orange.

Liczyłem, że pomoże aktualizacja oprogramowania moich TL-WN821N, ale niestety nie pomogła.

Sprawdzałem też o ile wzrośnie szybkość połączenia router-karta sieciowa bez szyfrowania i za każdym po zmianie LB zawieszał się. Pomagał tylko reset do ustawień fabrycznych. Zmiany wykonywałem przez wifi i 192.168.1.1

0
  • #20 25 Mar 2014 07:58
    Nagus
    Poziom 25  

LB zawiesił się po wyłączeniu szyfrowania? Na czym polegało "zawieszenie się"?
    Oczywiście wiesz o tym, że po wybraniu opcji WEP lub 'brak szyfrowania', LB automatycznie włącza filtrowanie po MAC?

Maksymalna synchronizacja LB3 w paśmie 2.4GHz to 144M. Jeśli ma być więcej to trzeba wymienić FW w LB3 na oryginalne ZTE. O ile takie istnieje, bo nie wiem, czy ten model był w wolnej sprzedaży. Raczej jest to tylko OEM dla Sagema. Chyba, że któryś FW opensource obsługuje kombinację BCM63168 + Celeno 1830...

0
  • #21 25 Mar 2014 10:02
    Pan_Kleks
    Poziom 20  

Urok VDSLa, albo męcz się z dostarczonym badziewiem albo kup sobie router za >500zł , dziękuję postoję .

0
  • #22 25 Mar 2014 22:08
    Tomasz_XX
    Poziom 10  

Zawieszenie polegało na utracie połączenia z LB przez wifi. O automatycznym włączaniu się filtrowania po MAC nie wiedziałem. Spróbowałem dziś ustawić filtrowanie i znów zerwałem połączenie przez wifi. Pomógł reset i ponowna konfiguracja.

Będąc ciekawym rozkładu natężenia promieniowania wifi LB w pasmie 2.4 GHz zainstalowałem w laptopie program inSSIDer.

Wyniki w mieszkaniu : w odległości 10 cm -15 dBm, 1 metra -40 dBm, 4 metrów + gruba ściana -65 dbm, 8 metrów + dwie ściany i strop - 80 dBm. Przy okazji zmieniłem kanał z 1-go na najmniej zatłoczony czyli 13-ty. Jak będzie cieplej, to wystawię go zewnątrz i zrobię pomiary zasięgu na wolnej przestrzeni.

0
  • #23 25 Mar 2014 22:49
    Heinzek

Ja porównywałem zasięg różnych urządzeń w tym 3 odmiany liveboxów: Porównanie zasięgu kilku routerów
    Jak widać połączenie bylo bardziej stabilne na 5GHz niz na 2,4 mimo że LB 3 pracował na innym kanale niż reszta.

0
  • #24 26 Mar 2014 07:47
    Nagus
    Poziom 25  

No dobra, wyłączasz w LB3 szyfrowanie (zastosuj), wyłączasz w LB filtrowanie MAC (zastosuj), wycinasz w PC istniejące połączenie z siecią bezprzewodową i tworzysz nowe. I masz wtedy połączenie z WiFi?

-80dBm to już niemal granica zasięgu. Dla pasma 5GHz, gdzie propagacja jest gorsza, będzie problem...

0
  • #25 30 Mar 2014 21:41
    Tomasz_XX
    Poziom 10  

Witam, po wyłączeniu szyfrowania i filtrowania przez LAN połączenie wifi działało. Prędkość połączenia router - laptop nie zmieniła się.
    Zrobiłem za to test zasięgu wifi na otwartej przestrzeni. Przy poziomie sygnału -85dBm i odległości 45m straciłem połączenie.
    W laptopie jest karta Qualcomm Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter.
    LB był skierowany panelem przednim w moim kierunku.
    Nie miałem czasu sprawdzić jak rozkłada się promieniowanie w innych położeniach.

0
  • #26 12 Kwi 2014 11:23
    pablino3
    Poziom 2  

Witam, może któryś z kolegów podpowie jaki telefon internetowy DECT jest kompatybilny z Lb 3.0? Kupiłem Sagem d67, ale musiałem go oddać - te urządzenia nie współpracują ze sobą. Zdaje się, że Livebox 3.0 ma już wbudowaną "bazę" telefonu.

0
  • #27 12 Kwi 2014 14:52
    Tomasz_XX
    Poziom 10  

pablino3 napisał:
    Witam, może któryś z kolegów podpowie jaki telefon internetowy DECT jest kompatybilny z Lb 3.0? Kupiłem Sagem d67, ale musiałem go oddać - te urządzenia nie współpracują ze sobą. Zdaje się, że Livebox 3.0 ma już wbudowaną "bazę" telefonu.

Z racji, że mam Neofon - czyli jest to telefon po łączach internetowych to bazę telefonu Panasonic KX-TG1711 PD mam podłączaną do zielonego złącza w LB. Działa bez problemu.
    Bezprzewodowo nie próbowałem go podłączyć, ale spróbuję i dam znać.

0
  • #28 12 Kwi 2014 15:38
    pablino3
    Poziom 2  

Tomasz, ja mam tak samo połączony telefon, ale chodzi mi o DECT. Livebox 3.0 ma wbudowaną "bazę" współpracującą ze słuchawką niewyposażoną właśnie w bazę, a jedynie w ładowarkę. Plusy takiego zestawu są takie, że ładowarkę podłącza się w dowolnym miejscu domu, niekoniecznie w bezpośrednim sąsiedztwie routera i jakość rozmów jest o wiele większa - krystaliczny dźwięk HD.

-1
  • #29 13 Kwi 2014 10:11
    Tomasz_XX
    Poziom 10  

Wklejam link do forum orange.pl na temat kompatybilnych słuchawek z LB 3.0 oraz link do urządzeń DECT Cat-iq.
    Mojej słuchawki od panasonica LB nie widzi. Wniosek jest oczywisty: telefon pod LB musi pracować w pasmie 2.4GHz lub 5GHz, a mój DECT pracuje w pasmie 1.9 GHz.

http://www.orange.pl/fid,4002278347,id,256890...tybilne-telefony-dect-cat-iq,forumthread.html

http://www.dect.org/cat-iq-certification.aspx

Instrukcja podłączenia SAGEMCOM D49HD do LB 3.0

http://assistance.orange.fr/telechargement/pdf/guide-installation-telephone-hd-d49.pdf

0
  • #30 14 Kwi 2014 08:16
    Nagus
    Poziom 25  

W LB3 DECT działa również w 1.9GHz (ma własne anteny). Słuchawka musi być kompatybilna z cat-IQ. Ten Panasonic widocznie nie jest.

1