Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA - Transmisja danych między piętrami budynku

24 Lis 2013 20:41 2196 9
  • Poziom 9  
    Witam

Chciał bym zbudować zdalny czujnik temperatury do pieca CO. W zasadzie temat odczytu temperatury i jego wyświetlanie mam rozpracowany, tylko mam problem z przesłaniem danych zdalnie.

Piec znajduje się w piwnicy a dane chciał bym odczytać na 1 piętrze. Próbowałem przesłać dane z wykorzystaniem toru opartego o urządzenia XY-FST (pracującego na napięciu 5V) oraz XY-MK-5V. Jedyne co udało mi się zrobić to przesłać dane z 1 piętra na parter ale niestety było dość dużo traconych ramek. Niestety po przełączeniu nadajnika na napięcie 12V, co się stało i zasięg bardzo mocno się zmniejszył. Podejrzewam że coś się "wypaliło", ale czego można się spodziewać za 15 zł - cenę takiego zestawu.

Dlatego zwracam się do Was z pytaniem, jakie moduły polecalibyście ? Czytając forum natknąłem się na moduły RFM01, RFM02 i RFM12. Czy wykorzystując takie moduły mógł bym osiągnąć zamierzony cel ?

Ewentualnie czy można jakoś "wmodulować" sygnał w instalację kaloryferową ? Zarówno piec jak i docelowy odbiornik, są razem połączone.
  • Poziom 40  
    Kolego te Twoje zestawy są tragiczne. Lepiej kup sobie coś z rodziny RFM Hoperfa. Cena zbliżona a dużo lepsze układy. Proponuję do wyboru:
    RFM12
    RFM22
    RFM63
    albo RFM73
    ale generalnie coś z pierwszych trzech najlepiej.
  • Poziom 9  
    Dzieki za info.
    Po testach z nimi potwierdzam ze sa tragiczne :)

Czy te moduly powinny "przebic sie" z piwnicy do 1 pietra ?
  • Poziom 40  
    Zasięg modułu na 433MHz w otwartym terenie to do 300m. Nie testowałem przez kilka stropów ale z tego co ludzie na forum piszą to bez problemu. Tylko RFM73 jest trochę słabszy i raczej nie da rady.
  • Poziom 9  
    Właściwie nie zależy mi na transmisji dwukierunkowej. Czy nie lepiej będzie zastosować modułów jednokierunkowych o lepszych parametrach ?

Czy możliwość "wmodulowania" sygnału do kaloryfera jest w ogóle możliwe ?
  • Poziom 40  
    Moduły jednokierunkowe są praktycznie w tej samej cenie co dwukierunkowe. A nigdy nie wiesz co przyniesie przyszłość. Być może za jakiś czas będziesz jeszcze coś wysyłać w drugą stronę. Zresztą nawet w tym momencie możesz zrobić wymóg że nadajnik tak długo wysyła dane dopóki nie otrzyma potwierdzenia ich poprawnego otrzymania.
    sirmrowa napisał:
    Czy możliwość "wmodulowania" sygnału do kaloryfera jest w ogóle możliwe ?

Zapewne jest. Albo np. siecią energetyczną. Ale po co? Koszt takiego systemu będzie z pewnością wielokrotnie droższy.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za informacje.

Spróbuje z tymi modułami RFMxx i podzielę się rezultatami :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 26  
    Witam,
    jeśli masz moduły jednokierunkowe o lepszych parametrach to możesz je zastosować.
    Raczej nie ma możliwości zastosowania instalacji CO do transmisji sygnałów elektrycznych.
    Jeśli instalacja jest stalowa to powinna być uziemiona natomiast gdy jest z tworzyw sztucznych nie przewodzi prądu.
  • Poziom 9  
    Wykorzystałem do transmisji modułu RFM12 oraz bibliotekę jeelib ( po drobnych przeróbkach ) dla Arduino. Udaje się bez problemy przesyłać między piwnicą a 1 piętrem.

Bardzo dziękuję za pomoc