Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy z sterownikiem a komienk

24 Lis 2013 21:06 2241 19
  • Poziom 11  
    Witam mam piec gazowy dwu funkcyjny z sterownikiem. Chciał bym ogrzewać mieszkanie kominkiem ale mam w tedy zimno w łazience i chłodno w sypialni. Jak ustawić piec i sterownik na grzanie tylko w łazience i trochę podgrzać sypialnię. W łazience mam ogrzewanie podłogowe (grzejnika drabinki jeszcze nie założyłem). Czy mogę ustawić na piecu np. 30 stopni i sterownik też by piec działał nadal po nagrzaniu kominkiem ? Dodatkowo w sypialni jedyny grzejnik który by funkcjonował na noc wyregulował głowicą ? Czy trzeba odpiąć sterownik ale nie chciał bym tego robić bo gazowy by grzał na wszystkie grzejniki podczas wyjazdów na parę dni.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 36  
    Witam, a to łazienka i sypialnia nie są podpięte do instalacji że kominek nie nagrzewa tych pomieszczeń?
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 11  
    Kominek jest bez płaszcza, mieszkanie parterowe, kominek w salonie spokojnie ogrzewa otwarty salon z jadalnią i kuchnią + przedpokój i pokój + sypialnia, jedynie w pokoju i sypialni jest chłodniej gdzie wystarczy mi tylko troszkę podgrzać sypialnię na noc. Najgorzej jest w łazience ponieważ są zamknięte drzwi. Chcę ogrzać samą łazienkę a sterownik mam na łączeniu salonu z przedpokojem. Środek mieszkania. Stąd pytanie jak to ustawić by nie zapłacić sporego rachunku jak za ogrzewanie samej łazienki.
  • Poziom 36  
    Gdy by sterownik był bez przewodowy to nie było by problemu żadnego, ciężko będzie ustawić sterownik tak by grzał do odpowiedniej temp. Łazienkę i sypialnię gdy będzie go ogrzewać ciepłe powietrze z kominka;/
  • Poziom 38  
    Narysuj schemat, jak sa rozmieszczone pomieszczenia i instalacja CO, bo moze wystarczylo by rozpiac uklad na dwie czesci i wstawic elektrozawory strefowe.
  • Poziom 11  
    Jak wyszło by pod względem zużycia gazu gdyby sterownik ustawić na 30stopni a piec zmniejszyć z 50-60 na 30stopni (tyle mogę najmniej) i zostawić tylko odkręcone ogrzewanie podłogowe w łazience.

Piec gazowy z sterownikiem a komienk

Edytuj
  • Poziom 27  
    Z tego co widać na rysunku sterownik masz na ścianie, za którą jest łazienka. Nie możesz póki co przenieść go do łazienki, przedłużając kabel? Zanim wejdziesz w bardziej kosztowne rozwiązania może spróbuj tak właśnie.
  • Poziom 32  
    Ustaw na sterowniku 30stopni lub więcej jeśli się da.
    Zawory termostatyczne w salonie ustaw poniżej temperatury któa jest dla Ciebie OK.

Wtedy układ zadziała tak że jak kominek nagrzeje salon to kaloryfery się odłaczą (zawory termostatyczne). Gdy temp spadnie to kaloryfery przejmą na siebie zadanie.
    ŁĄzienka będzie stale dogrzewana (w ustawionych godzinach pracy sterownika).

Bez szans jest sterowanie jednym sterownikiem kilku pomieszczeń. Ten sterownik (każdy) to dla mnie lipa. Skup się na obsłudze zaworów termostatycznych. Są nawet takie z programamtorem za ok 70 zł (a sterownik pewnie z 200-300 zł)
  • Poziom 27  
    wnoto napisał:
    Ten sterownik (każdy) to dla mnie lipa

dlaczego?

wnoto napisał:
    Są nawet takie z programamtorem za ok 70 zł

zaciekawiło mnie to. A powiedz, widziałeś je "w boju"? Jak się spisują?
  • Poziom 32  
    Sterownik normalny to taki termostat + zegar czasowy. W jednej obudowie kosztujący zbyt drogo (jak dla mnie) - z tego powodu lipa. Wielu go instaluje i myśli że cały układ ogrzewania będzie chodził perfekt a on tak naprawdę zapewnia komfort w jednym pomieszczeniu (a w innych (u Ciebie łazienka) strasznie obniża). Największym jego plusem jest że wyłacza CO a CWU dalej chodzi i w takiej roli (do wyłaczania) grzania podczas nieobecności go wykorzystuje. Regulacje temperatury robią mi tylko zawory termostatyczne.

Te z programatorem to widziałem tylko na obrazkach. Sam się astanawiam nad nimi (tylko 2 szt) bo mam podobny układ do Ciebie przy czym sterownik mam bezprzewodowy (też lipa :)) Tych z programatorem jest już sporo. 3-4 lata temu jak szukłaem podobnego rozwiazania to był chyba tylko jeden dostawca. Obecnie jest ich kilku i to znane firmy również. Rozpiętość cenowa też spora od 70 do ponad 200 zł.
  • Poziom 27  
    wnoto napisał:
    Te z programatorem to widziałem tylko na obrazkach

hmm, wobec tego po południu trzeba będzie chyba wątek założyć. Może odezwą się osoby, które już je użytkują i mogą powiedzieć więcej, niż deklaracja producenta.
  • Poziom 32  
    Moim zdaniem będą działąć dobrze. O ile nie będą zasłonięte przez firany itp. Koszt zakupu i baterii trzeba (??) wliczyć w koszty ogrzewania. Bo może się okazać że taniej niż je stosować będzie przez cały dzień utrzymywać wyższą teperaturę w łaziece. Wiele zależy jak jest użytkowana i jakie różnice w teperaturze są w niej gdy nas nie ma w domu. Im większy grzejnik do sterownia tym większa opłacalność.
  • Poziom 27  
    W zeszłym tygodniu widziałem elektroniczne termostaty w Lidlu po zdaje się 29 zł. Ryzyko inwestycyjne niewielkie.
  • Poziom 32  
    ożesz ... brałem parę innych elementów w Lidl. Dla amatorów róźnych ciekawostek pewnie OK. Szkoda że wcześniej nie wiedziałem. Wziąłbym ze 2 szt.

Dodano po 15 [sekundy]:

I po testach podzielił się uwagami
  • Poziom 38  
    Towary z Lidla sa jaklby nietestowalne, z uwagi na to ze, nie pojawiaja sie juz wiecej w tej samej formie i trzeba by robic bardzo szybkie testy, aby ewentualnie zdazyc dokupic wiecej z tej samej dostawy, jesli testy okaza sie pomyslne. :-)
  • Poziom 11  
    wnoto napisał:
    Ustaw na sterowniku 30stopni lub więcej jeśli się da.
    Zawory termostatyczne w salonie ustaw poniżej temperatury któa jest dla Ciebie OK.

Wtedy układ zadziała tak że jak kominek nagrzeje salon to kaloryfery się odłaczą (zawory termostatyczne). Gdy temp spadnie to kaloryfery przejmą na siebie zadanie.
    ŁĄzienka będzie stale dogrzewana (w ustawionych godzinach pracy sterownika).

Bez szans jest sterowanie jednym sterownikiem kilku pomieszczeń. Ten sterownik (każdy) to dla mnie lipa. Skup się na obsłudze zaworów termostatycznych. Są nawet takie z programamtorem za ok 70 zł (a sterownik pewnie z 200-300 zł)

Sterownik dam na maxa, przy grzejnikach mam termostaty, w łazience do podłogówki też mam termostat i mogę ustawić odpowiednią temp.
    Zostaje tylko pytanie ile ustawić na piecu ? Przy normalnej pracy gdzie sterownik steruje temp. mam ustawione 50 stopni a w większe mrozy 60stopni to ile dać mu teraz ?
  • Poziom 32  
    Ustaw tyle aby pomieszczenia dogrzewały się tak jak chcesz. I ile to nie jest kondensat to 60stopni możesz trzymać przez cały sezon ...

Dodano po 55 [sekundy]:

Najpierw wysteruj sobie same głowice. Temperatura w obiegu jest wtórna. Wyższa temperatura szybciej dogrzewa pomieszczenia ale i kurz się wypala co niezbyt ładnie pachnie.
  • Poziom 11  
    Kurcze nie wiem czy to kondensacyjny ? Jest przy takim jakiś problem by chodził cały czas ? Mój piec to "De Dietrich Zena MS 24 MI:
  • Poziom 21  
    Mam sterowniki z lidla i naprawdę są ok. Można je programować na każdy dzień tygodnia i godzinę osobno. Wykrywają przewietrzanie przez otwarte okna miały dużo przejściówek na rożne zawory. W leci ruszają raz na 5 dni zaworem co ma chronić przed kamieniem.