Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator żelowy i zasilacz = zasilacz buforowy - JAK?

Daniel_GSM 24 Lis 2013 21:07 2316 4
  • #1 24 Lis 2013 21:07
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Witam,
    Nie mogę doszukać się konkretnego i niezawodnego układu dlatego piszę ten post.

Otóż dysponuję urządzeniem elektronicznym - sterownikiem - który chcę wyposażyć w zasilanie awaryjnej.
    Owszem, mogę zakupić zasilacz buforowy, ale po pierwsze jest on dość duży w po drugie kosztowny.
    Zasilanie układu jest 12V - może być wyższe. Akumulator żelowy 12V/1,2Ah.
    Chciałbym z tego zestawu zrobić zasilanie awaryjne czyli:
    - jak wszystko jest ok układ zasilany jest z zasilacza a akumulator ładowany - najlepiej po kontrolą, aby się nie przeładował
    - jeśli braknie głównego zasilania układ przechodzi w tryb zasilania awaryjnego z akumulatora - możliwie jak najszybciej
    - i jeszcze jedna rzecz - będzie super jak uda się to zrealizować, ale to nie jest konieczność - w przypadku kiedy napięcie na AKU spadnie poniżej 8V układ jest rozłączany automatycznie.

Wszystkie elementy sterujące ładowaniem akumulatora, przełączaniem i kontrolą napięcia chciałbym umieścić na płytce sterownika na której będą umieszczone tylko gniazda do zasilacza i akumulatora.

Prąd pobierany przez układ około 0,8 A - w szpilkach do 1,5 A.

Nie mogę tego nigdzie odszukać - może ktoś dysponuje jakimś fabrycznym schematem jakiegoś urządzenia - np. centrali alarmowej w której takie rozwiązanie jest zastosowane i którym mógłbym się zainspirować.

Za wszelkie pomocne wypowiedzi serdecznie dziękuję.

0 4
  • #2 24 Lis 2013 21:47
    1981288
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 24 Lis 2013 21:55
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Daniel_GSM napisał:
    - jak wszystko jest ok układ zasilany jest z zasilacza a akumulator ładowany - najlepiej po kontrolą, aby się nie przeładował

Ładowarka z monitoringiem.

Daniel_GSM napisał:
    - jeśli braknie głównego zasilania układ przechodzi w tryb zasilania awaryjnego z akumulatora - możliwie jak najszybciej

Można nawet zastosować przekaźnik przełączający zasilania z sieciowego (przekaźnik włączony, by nie obciążać akumulatora), na bateryjny (przekaźnik wyłączony, zasilanie przez NC).

Daniel_GSM napisał:
    w przypadku kiedy napięcie na AKU spadnie poniżej 8V układ jest rozłączany automatycznie

Monitor napięcia. Układ zabezpieczenia akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem.

0
  • #5 24 Lis 2013 23:50
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

bogi napisał:
    Ja od paru lat korzystam z tego układu.

Układ bardzo prosty i fajny, ale martwi mnie ten radiator :)
    Myślę, że w przypadku akumulatora 1,2Ah i ograniczeniu prądu ładowania do 120mA nie potrzeba takiego dużego, ale... co w przypadku gdy układ sterownika będzie pobierał 1A - cały ten prąd będzie płynął przez ten stabilizator czy tak?

Ja w swoim sterowniku stosuje przetwornicę z 12V na 5V do zasilania procesora i innych podzespołów.
    Podtrzymanie chciałem zrobić przed przetwornicą czyli 12 woltowe.

Nie ma żadnych specjalistycznych miniaturowych przetwornic z ładowaniem aku i możliwością kontroli zasilania.

0