Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła podłączenie - pompa ciepła w norwegii

demowersja 24 Lis 2013 22:42 2655 9
  • #1 24 Lis 2013 22:42
    demowersja
    Poziom 2  

Ratunku,
    Norwescy fachowcy, tj. elektryk i "uruchamiacz" pomp ciepła podłączyli mi pompę jak na rysunku.
    1,2,3 to odprowadzenia z jednostki wewnętrznej sterującej do odpowiadającym 1,2,3 w jednostce zewnętrznej. 3 to jakieś sterowanie.
    Problem jest taki że wyrzuca błąd H90- zła komunikacja pomiędzy wew-zewnętrzną jednostką.
    A na przyłączaniu do prądu jest L, N w Norwegii brak jest N, tylko są międzyfazowe L1, L2
    jak byście to ogarneli, gdzie robię błąd (sprężarka i wiatrak się nie włączają)
    pzdr
    P.S. dodam że pompa dimplex li9ma jest też sprzedawana w norwegii i schematy są identyczne

0 9
  • #2 25 Lis 2013 13:19
    telbod
    Poziom 31  

Jakie masz napięcie na L i N. Zmierz woltomierzem. Ze zdjęcia wygląda wszystko ze jest ok.

0
  • #3 25 Lis 2013 13:42
    demowersja
    Poziom 2  

Dzięki.
    Rozmawiałem z polskim fachowcem- stwierdził, że może trzeba transformator- dział techniczny dimplexa.
    Właśnie rozmawiałem z działem technicznym Norwegii. Dimplex. Frank stwierdził, że jednostka zewnętrzna uruchamia się po osiągnięciu 25 stopni przez jednostkę wewnętrzną na grzałce. Szkoda że mamy w Polsce taki dobry dział tech niczny.
    A co do L i N widocznego na zdjęciu. Pomiędzy L i masą jest 130v, i pomiędzy N i masą tak samo.
    Ale miał Pan rację wygląda że jest dobrze bo jest.
    pozdrawiam i dziękuję

0
  • #4 04 Kwi 2014 13:05
    Szpagat08
    Poziom 2  

Witam serdecznie!
    Czy może mi ktoś podpowiedzieć w jaki sposób podłączyć pompę ciepła z 3 fazowym zasilaniem. Mam takie ustrojstwo w Polsce i chcę je podłączyć w Norwegii.
    Pompa ciepła to Panasonic trójfazowy przystosowany do pracy np. w Polsce. W Norwegii mamy zasilanie 3x230V, stąd pytanie jak to ustrojstwo ewentualnie podłączyć.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 04 Kwi 2014 20:39
    elektronikq
    Poziom 24  

Sprawdź tabliczkę znamionową silnika. Jeśli będzie widniało tam 220V lub 230V i znaczek Δ (trójkąt), to podłącz uzwojenia w trójkąt i będzie wszystko ok.

Moderowany przez kkas12:

A jeśli będzie pisało 230/400 to co wtedy?
    Oczywiście zdaniem kolegi pompa ciepła (jak sama nazwa wskazuje) to tylko sam silnik.

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Ostrzeżenie nr 3.

0
  • #6 05 Kwi 2014 10:37
    Szpagat08
    Poziom 2  

Widzę, że ciężko będzie z podpowiedzią (i podłączeniem).
    Jest jeszcze możliwość zamiany 3fazowj pompy na 1fazową. Czy i w jaki sposób z kolei podpiąć taką pompę?
    Czy, czytając posty powyżej, fazy podpiąć pod L i N? I będzie śmigać?

P.S. Pompa ciepła to nie tylko sam silnik (1- lub 3 fazowy :) )

0
  • #7 05 Kwi 2014 14:41
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Pompa ciepła to przede wszystkim sprężarka, typowej pompy 3 fazowej wewnątrz się nie spotyka (nie widziałem nigdy takiej, n ie oznacza to, że takie nie istnieją) - podaj symbol tego urządzenia

0
  • #8 05 Kwi 2014 18:20
    Szpagat08
    Poziom 2  

Nie za bardzo rozumiem, co masz na myśli.
    Silnik sprężarki jest 3fazowy.
    Panasonic TCap 16kW: jednostka zewnętrzna WH-UX16FE8 i jedn wew. WH-SXC16F9E8.
    Obawiam się, że tej pompy nie podłącze i pozostaną jednofazowe, niestety o mniejszej mocy.

0
  • #9 05 Kwi 2014 21:36
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Na myśli miałem słuszną uwagę kolegi kkas. Niektóre PC nie mają osobnego zasilania 230V dla elektroniki - przetwornice przetwarzają napięcie z 400V - czyli nie tylko chodzi o silniki w tych urządzeniach - musisz się stosować do DTR-ki tego urządzenia, lub wsparcie techniczne u producenta.
    pzdr

0
  • #10 07 Kwi 2014 09:46
    Szpagat08
    Poziom 2  

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
    Pozdrawiam

0