Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu Amilo Pi 2530 - padnięta grafika - kolorowe pasy na matrycy

zabsi 25 Lis 2013 16:57 1698 12
  • #1 25 Lis 2013 16:57
    zabsi
    Poziom 9  

Witam Serdecznie!

W moim Pi 2530 najprawdopodobniej padła grafika, na matrycy nie wyświetla się nic poza białym podświetleniem, a po chwili pokazują się pionowe kolorowe paski.
    Po przełączeniu na zewnętrzny monitor, ekran jest czarny z pionowymi przerywanymi czerwonymi paskami, praktycznie nieczytelny.

Padło na wymianę grafiki. Kupiłem już używkę bo w naprawy za 150zł w formie zgrzania procka to nie wierzę.
    Teraz mam pytanie do znawców tematu i fachowców, mianowicie wytargałem starą grafikę i mam takie pytanie, na płytce coolera przylegającej do grafiki jest zastosowana taki gumowy czy też gąbkowy plasterek, a na procesor pasta i teraz nie wiem czy nie lepiej będzie poskładać to wszystko na paście termo? Bo do procesora chcę dać nową pastę i zastanawiam się czy ten plaster od grafiki odprowadza lepiej ciepło od pasty??

Doradźcie mi, bo nie wiem czy to że grafa się przegrzała to wina tego plastra czy poprostu ten model już tak ma?

Pozdrawiam

0 12
  • #2 25 Lis 2013 17:02
    Epox
    Poziom 38  

Zapewne chodzi koledze o termopad Jeśli producent użył termopadu to odległość pomiędzy układem chłodzonym a odbierającym ciepło jest zbyt duża do zastosowania pasty termoprzewodzącej. Za gruba położona pasta pogorszy tylko sytuację. Zastosuje kolega termopad o grubości starego.

0
  • #3 26 Lis 2013 20:04
    zabsi
    Poziom 9  

Super dzięki za info, tak też uczyniłem, nabyłem w sklepie z pc.
    Mam pytanie odnośnie wiatraka od chłodzenia w Amilo. Czy po włączeniu laptopa wiatrak chodzi Wam odrazu, czy dopiero włącza się po czasie? Bo na zimnym lapku, po włożeniu nowej grafiki, poskładaniu wszystkiego odpaliłem lapka, grafika ruszyła pięknie, natomiast nie wiem jak ma być z wiatrakiem bo on stoi? Czy posiada jakieś sterowanie zależne od temperatury? Sprawdzałem go na krótko i śmiga aż miło, a w kostce są 3 przewody oznaczone "+", "-" i "c" ?
    Może ktoś powiedzieć jak wygląda sytuacja u niego w takim laptopie?
    I jak ewentualnie to zdiagnozować co jest uwalone, bo być może grafika padła przez unieruchomiony wentylator?

0
  • #4 26 Lis 2013 22:08
    Epox
    Poziom 38  

zabsi napisał:
    Czy posiada jakieś sterowanie zależne od temperatury?
    Bardzo możliwe sporo lapków tak ma. Czy po nagrzaniu układu wentylator odpala? Jeśli tak to wszystko jest OK. Monitorował bym na początku temperatury (np HWmonitor ) i dopiero po jakiś niepokojących objawach szukał bym przyczyny.

0
  • #5 27 Lis 2013 06:22
    zabsi
    Poziom 9  

a jakie temperatury można uznać już za niepokojące?

0
  • #6 27 Lis 2013 07:29
    Epox
    Poziom 38  

Jakie są teraz? Najlepiej screen z HWmonitor. Czy po pewnym czasie wentylator wstaje?

0
  • #7 27 Lis 2013 18:45
    konmaj
    Spec od drukarek

Z tego, co mi wiadomo, niektóre modele Fujitsu-Siemensa miały taką często spotykaną awarię - padał jakiś układ na płycie głównej sterujący pracą wiatraka i ten nie kręcił się niezależnie od temperatury. Mam model Xi2428 z tego rodzaju problemem. A przy okazji chciałem zapytać, czy termopad zawsze może zastąpić pastę? Bo można kupić termopady o różnej grubości, nawet 0,5 mm.

0
  • #8 27 Lis 2013 19:06
    Epox
    Poziom 38  

Kolego "konmaj"

konmaj napisał:
    czy termopad zawsze może zastąpić pastę?
    Termopad nie jest po to by zastąpić pastę, termopady stosuję się w miejscach w których odległość pomiędzy elementem grzejącym a odbierającym ciepło jest powyżej 0,2mm (różnie podają 0.2 0,4) Ogólna zasada: jak producent zastosował pastę to stosujemy pastę jak termopad to termopad. Są oczywiście ewaluacje w postaci blaszek miedzianych wysmarowanych obustronnie pastą zamiast termopadów, ja nie stosuje takich udziwnień więc się nie wypowiadam w tym temacie

0
  • #9 27 Lis 2013 20:27
    konmaj
    Spec od drukarek

Dzięki za informację. Czyli w uproszczeniu można założyć, że termopady stosuje się tam, gdzie radiator nie jest dociskany do chłodzonego układu?

0
  • #10 27 Lis 2013 20:29
    Epox
    Poziom 38  

Tak. Zbyt gruba warstwa pasty staje sie powiedzmy bardziej izolatorem niż przewodnikiem stąd termopady.

0
  • #11 28 Lis 2013 17:54
    zabsi
    Poziom 9  

więc po reinstalce windowsa, wiatrak się odpala i gaśnie po schłodzeniu, czyli działa tak jak w samochodzie. Na HWmonitorze temperatura grafiki nie przekracza 65st. pod obciążeniem filmem lub teledyskiem na youtube. A nominalnie pracuje w zakresie 53-57st.
    Procek jak na razie min. 50st, a max. 59st.

Także wszystko chyba w porządku :)

0
  • #12 28 Lis 2013 18:03
    Epox
    Poziom 38  

Jak najbardziej, skoro wentylator się odpala w pod wpływem wzrostu temperatury najprawdopodobniej taka jego uroda i tak zostało to pomyślane. Choć nie zaszkodzi przy większym wysiłku od czasu do czasu zerknąć na poziom temperatur i w razie jakiś skoków reagować. Obecnie temperatury powiedzmy normalne, zawsze mogły by być troszkę niższe ale to też zależy od jakości i przewodności termopadów/pasty.

0
  • #13 28 Lis 2013 18:27
    zabsi
    Poziom 9  

nie wiem właśnie tylko jakiej przewodności te pady były, z tego co widziałem na allegro są jakieś1,5W/mkw albo 6W/mkw.
    Pewnie te 6W są już konkretne...

0