Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie pompy ciepła i kotła gazowego

lidmar 25 Lis 2013 19:15 2220 2
  • Poziom 24  
    Planuję dwa systemy ogrzewania -kondensacyjny kocioł gazowy i powietrzna pompa ciepła. W domu dosyć dobrze ocieplonym o powierzchni 150m2 jest sama podłogówka. Zasadniczym źródłem ogrzewania będzie kondensacyjny jednofunkcyjny kocioł gazowy Junekrs Smart z wbudowanym zaworem trójdrogowym grzejący również zasobnik cwu. W czasie gdy temperatury na zewnątrz będą dodatnie planuję grzać pompą ciepła wykorzystując też tańszy prąd w drugiej taryfie. Pompę ciepła mam "z odzysku" wiec muszę kupic tylko kocioł gazowy. Mam pytanie o sposób połączenia , czy możliwe by było połączenie szeregowe obydwu układów ( wymiennik pompy ciepła na powrocie kotła) ? W przypadku grzania kotłem raczej nie było by problemów ale przy grzaniu pompą -kocioł "dostaje" ciepłą wodę wiec się nie włącza (bo jest w tym czasie nastawiony na niższą temperaturę niż dostaje z pompy ) tylko czy przez to nie wyrzuci jakiegoś błędu ,że temperatura przewyższa nastawioną ?
    Gorsza sprawa z grzaniem cwu pompą. Czy dało by radę wykorzystać zawór trójdrogowy wbudowany w kocioł do grzania cwu za pomocą pompy ? Jak sterowany jest ten zawór w kotle ? Czy możliwe było by sterowanie tym zaworem przez automatykę pompy ?
  • Poziom 24  
    a może jednak połączyć pompę i kocioł równolegle stosując zawory zwrotne aby układy się nie zakłócały ? dodam ,że nie będą pracować jednocześnie. jeśli układ jest ok to jakie zawory zwrotne zastosować , klapowe spręzynowe a może róznicowe z kulka gumową ?