Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie schodowe podwójne - dwa punkty i dwie żarówki

tinOFbeer 25 Lis 2013 20:39 17718 17
  • #1 25 Lis 2013 20:39
    tinOFbeer
    Poziom 9  

Witam.

Posiadam długi przedpokój w kształcie litery L z dwoma punktami świetlnymi sterowanymi osobnymi pojedynczymi włącznikami( A i B). Chciałbym zamienić je na włączniki podwójne i tak to przerobić aby była możliwość włączenia/wyłączenia w dwóch miejscach (A i B) zarówno pierwszego punktu świetlnego jak i drugiego wraz z możliwością zgaszenia światła w punkcie B gdy zostało zapalone w punkcie A i na odwrót. Oczywiście oba punkty znajdują się na jednej linii zasilającej (podłączone pod jeden bezpiecznik).
    Czy mógłbym prosić o jakiś przejrzysty schemat?
    Ile przewodów musi zostać poprowadzonych z punktu A do punktu B?

1 17
  • #2 25 Lis 2013 20:43
    zbich70
    Specjalista elektryk

tinOFbeer napisał:
    Czy mógłbym prosić o jakiś przejrzysty schemat?

Proszę - Link

0
  • #3 25 Lis 2013 20:43
    MACIEK_M
    Poziom 28  

Wpisz w GOOGLE - "wyłącznik schodowy" i masz.

1
  • #4 25 Lis 2013 21:35
    jas67
    Poziom 22  

Witam. Ja zrobił bym to tak: Połączenie schodowe podwójne - dwa punkty i dwie żarówki
    Taki układ nie wymaga dużej ingerencji w instalację. Wystarczy dodać dwa przewody od jednego wyłącznika do drugiego.

1
  • #5 26 Lis 2013 08:31
    tinOFbeer
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedzi. Do kolegi wyżej: Twój projekt wymaga pociągnięcia z punktu A do punktu B 6 przewodów a ja mam ściany z żelbetowe i kilka metrów między wyłącznikami, wolałbym jak najprostszy projekt ;)

Z linku z pierwszej odpowiedzi znalazłem między innymi takie oto połączenie, w którym miałbym do przeciągnięcia tylko 4 przewody:

Albo takie w jednym ze sklepów elektrycznych:

Będzie realizować potrzebne mi funkcje?

0
  • #6 26 Lis 2013 09:07
    Gronczyński

Poziom 19  

Witam
    Jest XXI wiek, można to zrobić na wyłącznikach bezprzewodowych i niczego nie trzeba kuć.

0
  • #7 26 Lis 2013 11:37
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

tinOFbeer napisał:

Z linku z pierwszej odpowiedzi znalazłem między innymi takie oto połączenie, w którym miałbym do przeciągnięcia tylko 4 przewody:

Albo takie w jednym ze sklepów elektrycznych:

Będzie realizować potrzebne mi funkcje?

A gdzie w układzie znajduje się przewód ochronny?

0
  • #8 26 Lis 2013 12:31
    tinOFbeer
    Poziom 9  

Oczywiście, że można zamontować bezprzewodowe wyłączniki ale to zwiększa koszty a sterowanie takiego cuda też trzeba gdzieś schować i włączyć w istniejący obwód.

Co do przewodu ochronnego to jest to stara instalacja dwu przewodowa więc go brak.

Ostatni rysunek wydaje się najprostszy, będzie ok?

0
  • #9 26 Lis 2013 12:48
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

tinOFbeer napisał:

Co do przewodu ochronnego to jest to stara instalacja dwu przewodowa więc go brak.

Przecież tą część instalacji będziesz dopiero wykonywał, dlatego Twoim obowiązkiem jest aby żyła ochronna była w obwodzie.

0
  • #10 26 Lis 2013 14:08
    tinOFbeer
    Poziom 9  

Zbaczamy z tematu ale odpowiem: co mi da przewód ochronny jeśli będzie on tylko między tymi dwoma punktami? Nie wymieniam całej instalacji na nową, chcę jedynie dodać puścić dodatkowy przewód między wyłącznikami żeby mieć możliwość niezależnego sterowania dwoma punktami świetlnymi z dwóch różnych miejsc.

Mieszkam w bloku gdzie instalacja ma 30 lat i jest na dwóch przewodach a bolce w gniazdku są połączone z N. Nie będę teraz rył mieszkania aby w w obwód świetlny w jednym pomieszczeniu dołożyć PE bo trzeba to będzie przecież doprowadzić do rozdzielni, wyposażyć w różnicówkę, na którą nie mam miejsca bo mam tam jeszcze wkręcane bezpieczniki, itp...

Wiec proszę o poradę czy mogę wykonać połączenie tak jak na ostatnim rysunku, który zamieściłem.

0
  • #12 26 Lis 2013 21:54
    tinOFbeer
    Poziom 9  

Temat założyłem po to by uzyskać pomoc w wykonaniu połączenia a nie po to żeby słuchać o przewodzie ochronnym, którego nie ma w całym bloku. Jeśli ktoś nie potrafi zrozumieć, że nie będę rył mieszkania i przerabiał instalacji by dołożyć do dwóch punktów PE, którego i tak nie będzie w reszcie mieszkania to trudno.
    Czy tak trudno jest odpowiedzieć tak lub nie by zakończyć temat?
    Mam zamiar zrobić bruzdę w linii prostej i przeciągnąć przewody między wyłącznikami aby działało tak jak chce - to wszystko.
    Mam taką instalację w mieszkaniu jaką mam i pod nią chce zrobić połączenie.

Moderowany przez retrofood:

Ostrzeżenie nr 1. Pkt 3.1.9 regulaminu.

1
  • #13 26 Lis 2013 22:03
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Nikt nie każe koledze "ryć" całej instalacji. Chodzi tylko, że nowa część musi posiadać przewód ochronny. Podłączasz go w miejscu, gdzie stara instalacja zmienia się w nową. Ot cała filozofia.

0
  • #14 27 Lis 2013 15:11
    tinOFbeer
    Poziom 9  

Człowieku czy ty w ogóle czytasz co ja pisze? Niema żadnego miejsca gdzie stara instalacja zamienia się w nową, stara instalacja dalej będzie doprowadzać prąd DO i Z wyłączników na ścianie i DO lamp na suficie! Jedynie co będzie nowe to 2 wyłączniki schodowe podwójne, które zastąpią obecne zwykłe pojedyncze oraz przewód czterożyłowy, który połączy te 2 wyłączniki w poziomie w linii prostej po ścianie!

Co Ci da dołożenie na tym odcinku między wyłącznikami jeszcze przewodu PE?
    Do czego miałby on być podłączony i jak i co najważniejsze kogo i w jaki sposób miałby chronić?

Jeśli tak bardzo Ci zależy na tym przewodzie to wyobraź sobie, że naciąłem sufit i puściłem do lamp PE i teraz wygląda to tak:

Będzie działać tak jak chce?

0
  • #15 27 Lis 2013 18:13
    slawekx
    Poziom 28  

tinOFbeer napisał:
    Człowieku czy ty w ogóle czytasz co ja pisze?

Będzie działać tak jak chce?

Kto chce ?

0
  • #16 27 Lis 2013 23:35
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

tinOFbeer napisał:
    Człowieku czy ty w ogóle czytasz co ja pisze? Niema żadnego miejsca gdzie stara instalacja zamienia się w nową, stara instalacja dalej będzie doprowadzać prąd DO i Z wyłączników na ścianie i DO lamp na suficie! Jedynie co będzie nowe to 2 wyłączniki schodowe podwójne, które zastąpią obecne zwykłe pojedyncze oraz przewód czterożyłowy, który połączy te 2 wyłączniki w poziomie w linii prostej po ścianie!

Wybacz ale to Ty nie rozumiesz, a raczej nie chcesz zrozumieć. W myśl prawa jeśli ingerujesz w instalacje, musisz stosować się do obecnie obowiązujących przepisów. Nowa część instalacji musi posiadać przewód ochronny, nawet jeśli jest to kawałek łączący obie puszki.

tinOFbeer napisał:
    Co Ci da dołożenie na tym odcinku między wyłącznikami jeszcze przewodu PE?
    Do czego miałby on być podłączony i jak i co najważniejsze kogo i w jaki sposób miałby chronić?

Kolega nie wie, bo bierze się za coś o czym nie ma pojęcia i zapewne nie słyszał o osprzęcie wykonanym w I klasie ochronności.

tinOFbeer napisał:
    Jeśli tak bardzo Ci zależy na tym przewodzie to wyobraź sobie, że naciąłem sufit i puściłem do lamp PE i teraz wygląda to tak:

Typowe podejście użytkownika, który wie lepiej i jest niezadowolony z obalania jego zamysłu.
    Kolego to nie dla mnie jest ten przewód ochronny a dla Ciebie i Twoich bliskich.

Co do schematu - jest błędny. Po za tym, nie raczyłeś podać modelu wyłączników i oznaczeń na nich. Skąd mamy wiedzieć jak producent zaprojektował połączenia styków.

Przypominam, że nawet w dziale początkujących wymagamy minimum wiedzy technicznej.

0
  • #17 02 Gru 2013 01:22
    tinOFbeer
    Poziom 9  

Cytat:
    Kolega nie wie, bo bierze się za coś o czym nie ma pojęcia i zapewne nie słyszał o osprzęcie wykonanym w I klasie ochronności.

Kolego wiem co to I klasa ochronności i osprzęt wykonany w tej klasie stosuje się też w instalacji dwuprzewodowej czyli z przewodem PEN - takiej jak u mnie w bloku. A żeby to spełniało swoją funkcję z przewodem PE to przewód ten z tego co wiem powinien być przewodem uziemionym.

Wyjaśnij więc proszę jak taki przewód łączący tylko 2 włączniki ma, jak to napisałeś, chronić mnie i moich bliskich?

Może nie widziałem wszystkiego ale żaden z oglądanych przeze mnie włączników nie posiadał punktu oznaczonego do podłączenia PE (szczerze mówiąc nigdy nie widziałem podłączonego PE do włącznika oświetlenia bo podłączany był on do obudowy lampy) ani na żadnym ze schematów, nawet tu na elektrodzie, przewód PE nie idzie do wyłącznika tylko od razu do lampy! A nawet jakby szedł to byłby on wcześniej połączony do całej instalacji PE a nie był osadzony tylko na jakimś kawałeczku tylko po to żeby być.

Proszę więc nie próbuj mi wmówić, że przewód PE, który jest pociągnięty tylko między dwoma puszkami i nie jest nigdzie dalej w żaden sposób połączony z żadną instalacją ochronną zapewni mi jakąkolwiek ochronę!

1 schemat jest prosto od Legrand'a i znajduje się tam model Suno 6/2 z wyraźnie zaznaczonymi obwodami więc wiadomo jak działają styki.

Oto jego tył łącznika Legrand Suno z pierwszego schematu:

Temat do zamknięcia

2
  • #18 02 Gru 2013 01:41
    retrofood
    Moderator

tinOFbeer napisał:
    Dzięki za odpowiedzi. Do kolegi wyżej: Twój projekt wymaga pociągnięcia z punktu A do punktu B 6 przewodów a ja mam ściany z żelbetowe i kilka metrów między wyłącznikami, wolałbym jak najprostszy projekt ;)

A co za różnica położyć cztery żyły czy sześć? Przecież to tyle samo pracy.

tinOFbeer napisał:
    Temat założyłem po to by uzyskać pomoc w wykonaniu połączenia a nie po to żeby słuchać o przewodzie ochronnym, którego nie ma w całym bloku. Jeśli ktoś nie potrafi zrozumieć, że nie będę rył mieszkania i przerabiał instalacji by dołożyć do dwóch punktów PE, którego i tak nie będzie w reszcie mieszkania to trudno.

Temat założyłeś po to, że nie masz elementarnej wiedzy o instalacjach elektrycznych, a obrażając prawidłowo odpowiadających, naruszyłeś pkt 3.1.9 regulaminu.

0