Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bieżnia Fitnes Pioneer Pro - Sterownik DCMD67 - wartości elementów

25 Lis 2013 21:26 2466 6
  • Poziom 11  
    Mam problem z ustaleniem typu tranzystora sterującego silnikiem, chyba jest to jakiś IGBT. Z pozostałości obudowy mogę odczytać tylko ..60.. Oznaczenie na płytce U 18. Dodatkowo odparował rezystor smd - (R 63) włączony szeregowo z układu scalonego z nóżek 6 i 7 (U 9) - (A 3020 V) na bazę tego tranzystora. Drugi rezystor z nóżki 5 - (R 65) o wartości 332, który również idzie na bazę jest dobry. Ciekawe czy ten scalak mógł to wytrzymać, czy też jest uszkodzony?
    Nie mogę znaleźć schematu płytki DCMD67.
    Ustaliłem, że w bieżni jest silnik prądu stałego ze szczotkami i magnesami chyba na 250 V. Moc - zatarty napis. Na płytce sterownika znajduje się mostek prostowniczy, kondensator filtrujący i to napięcie ok. 300 V przez właśnie ten tranzystor jest podawane na silnik. A więc na pewno jest on kluczem sterowanym szerokością impulsu (wypełnieniem). Awaria nastąpiła po zablokowaniu pasa bieżni.
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 14  
    Standard
    Domówka ciężko o wszystko,

Ten U18 to podobno K15N60
  • Poziom 11  
    Dziękuję za podpowiedź. Z takim tranzystorem to akurat nie mam problemu, nawet domyślałem się, że chyba chodzi o jakiś z tej grupy. Pozostaje jeszcze nieznana wartość rezystora R 63. Trochę nie rozumiem określeń " Standard " i " Domówka " a że ciężko - to wiadomo - komu teraz jest lekko.
  • Poziom 14  
    To jest bieżnia przeznaczona do użytku domowego, i jak coś się skopci to ciężko potem dojść co do czego, czasem się udaje:)

R63=47 Ohm
    Znalazłem na jakimś ruskim forum.
  • Poziom 11  
    Jeszcze raz dziękuję. Wiem, że to dość delikatna konstrukcja ale kupiłem ją jako złom. Miała bardzo zniszczony pas. Zainwestowałem w nowy pas i opierając się na informacjach w Internecie chyba dobrze zregenerowałem ślizg pasa. Całość chodziła dobrze ale przez wygłupy młodzieży doszło do awarii.
    Teraz cały problem czy wytrzymał scalak sterujący. Trochę martwi mnie ten spalony R 63 - musiał dostać spory prąd.
    Jeśli uda mi się uruchomić - powiadomię.
  • Poziom 14  
    W "domówkach" niestety tak się zdarza, że wystarczy czasem byle pierdoła a jara się wszystko jak leci, na to nie ma reguły.

Pisząc ślizg pasa masz na myśli blat? Jeżeli jest mocno zniszczony ma jakieś zadry, rysy lub jest nierówny to najlepszym rozwiązaniem jest odwrócenie go, w przeciwnym razie takie uszkodzenia szybko zniszczą nowy pas, co jak się już przekonałeś jest nie małym wydatkiem.

Powodzenia z naprawą.
  • Poziom 11  
    Z braku czasu do tematu wracam dopiero teraz. Sprawdziły się moje przypuszczenia odnośnie układu scalonego (U-9 - A 2030 V). Wymieniłem tranzystor U 18, rezystor R 63 i niestety układ jest martwy. Na bazę tranzystora nie dochodzą żadne impulsy z tego scalaka. Pozostała część układu na płytce mam wrażenie, że pracuje. Nie mogę znaleźć opisu tego układu scalonego ani zamiennika. Z analizy płytki wynika, że jest to jakiś konwerter AC/AC z optoizolacją. Nie trafiłem też na schemat płytki sterownika.
    Wypada chyba zamknąć temat i szukać nowego sterownika DCMD 67.