Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Redukcja napięcia z 12 na 3,6V

25 Lis 2013 22:55 1785 7
  • Poziom 20  
    Witam.
    Znalazłem na strychu stary odkurzacz samochodowy.
    Jest zasilany akumulatorem 3,6V 1,6Ah.
    Zastanawiam się czy można go przerobić tak aby był zasilany z zapalniczki samochodowej.
    Poszukuję więc układu elektronicznego, który obniżyłby napięcie z 12 na 3,6V.
    Za moich czasów były stabilizatory typu LM 350, jednak obawiam się, że mają za małą wydajność prądową.
    Model odkurzacza to Philips HR 6016. Niestety nie udało mi się znaleźć wartości natężenia prądu jaki silnik odkurzacza pobiera z akumulatora.
    Wydaje mi się, że prąd jest dość spory.
    Obawiam się, czy stabilizator sam w sobie nie spali się a chciałbym go umieścić w rączce odkurzacza zamiast akumulatora. Ostatecznie zmieści się tam mały radiator.
    Jakieś pomysły?
  • Poziom 22  
    Jaka moc ma ten odkurzacz? na silniku nic nie pisze? musisz Podać pobór prądu albo chociaż model silnika jaki w nim jest, najprostsza rada można zastosować stabilizator na 3,3V spadną trochę obroty ale minimalnie tylko o ile ten odkurzacz nie ciągnie więcej prądu, stabilizator o którym mówię to LM1084IT
    Można też zbudować przetwornice ale powiedz jaka ma jej wydajność prądowa być bez tego nikt nic nie doradzi, nie wiemy nawet co to za odkurzacz.
  • Poziom 20  
    Niestety nie mogę znaleźć tej informacji. Na opakowaniu nic nie jest napisane. W internecie też nie mogę znaleźć..
    Na silniku jest tylko napisane Johnson,
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zmierzyć?
    Jesteś pewien, że to akumulator 3.6V? bo to bardzo mało, jak na taki sprzęt. Najlepiej zdjęcia jego podzespołów zamieść.
    pawlik722 napisał:
    zatkaj dolot powietrza wtedy pokaże co ile maksymalnie pobiera prądu

Tak się śmiesznie składa, że odkurzacz pracujący w "próżni", a właściwie w podciśnieniu po zatkaniu dolotu pobiera MNIEJ prądu. W sumie prosta sprawa - wirnik nie wykonuje pracy i nie jest obciążony. Więc porada bez sensu.
  • Poziom 20  
    Jak tylko zrobię zdjęcie to dołączę do tego posta.
    Układ jest prosty. Dioda prostownicza, 4 rezystory i dioda LED. Wodotrysków tu nie ma..
    Znalazłem podobny odkurzacz Philipsa w internecie i ma moc około 50W. Oznacza to prąd na poziomie 14A przy napięciu 3,6V.
    Taki więc prąd musiałby płynąć przez stabilizator. Jeśli ograniczy on napięcie do 4V (dla uproszczenia) to na samym elemencie odłoży się 8V.
    Oznacza to, że moc wydzielana na stabilizatorze to ponad 100W - zakładam najprostszy układ czyli silnik połączony szeregowo ze stabilizatorem.
    Chyba nie istnieją elementy, które odprowadzą taką moc w postaci ciepła bez porządnego radiatora..
    Miernika niestety nie mam. Kiedyś podłączałem silnik do własnej roboty zasilacza z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym na 3A. Silnik nawet nie drgnął - zadziało zabezpieczenie w zasilaczu.
    Czarno to widzę..
    EDIT:
    Redukcja napięcia z 12 na 3,6V
    W takim silniczku, zasilanym takimi kabelkami 14A... Jakoś mi to mocno nie pasuje... Poza tym ile by te akumulatorki popracowały oddając taki prąd?
    Sprawdź, jak ten silnik zachowuje się zasilany napięciem 5V.
    W ogóle ZMIERZ prąd tego silniczka. I pewnie banalny PWM na 555 załatwi tutaj sprawę.