Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DAF XF105 - Układ paliwowy - nie przepompowuje paliwa z małego zbiornika

Bartolinis 25 Lis 2013 23:57 9363 7
  • #1 25 Lis 2013 23:57
    Bartolinis
    Poziom 10  

Czy ktoś potrafi powiedzieć czy wszystkie Dafy XF105 mają układ połączenia zbiorników zbudowany na pompce?
    Mój problem - przestało przepompowywać paliwo z małego zbiornika ( w dużym zebrało prawie do dna, a z małego około 10 -15 cm... i tak kilka tankowań).
    Nauczony doświadczeniem po poprzednich 105-kach zrobiłem normalny, stary, sprawdzony przelew przez korki spustowe. Człowiek, który robił przelew powiedział, że tam nie ma pompki tylko zbiorniki połączone są na trójniku - 2 zbiorniki (wężyki od "smoków") + wężyk do silnika....
    Najśmieszniejsze jest to, że wcześniej nie było problemu z różnicą paliwa między zbiornikami.
    Pytanie1. Czy na "smoku" w małym zbiorniku zamontowany jest jakiś zaworek, który może blokować przepływ paliwa?
    Pytanie2. Czy istnieje oryginalna instalacja zbudowana na trójniku, bez pompki ?

I najlepsze pytanie 3. Dlaczego po zrobieniu przelewu (nazwijmy go naukowo "naczynia połączone") kierowca zameldował, że w dużym zbiorniku ma już pół, a w małym jest pełno ?

Dodam, że auto kupiłem używane pół roku temu i nie wiem czy ktoś czegoś nie przekombinował wcześniej.

0 7
  • #2 26 Lis 2013 00:33
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

Przy połączeniu zbiorników metodą "naczyń połączonych" musisz zastosować dwie rurki: górna i dolna.Górna służy odpowietrzaniu zbiorników.

W Dafie nigdy nie było układu z dwoma smokami i trójnikiem na przewodzie zasilającym bo to rozwiązanie jest proszeniem się o awarię- zapowietrzenie jest niemal kwestią czasu.
    Jeżeli były dwa zbiorniki paliwa, to było to na zasadzie albo pompki wyrównującej, albo dwu rurek (górna i dolna)
    W smokach nigdy nie było żadnych zaworków- po prostu smok_ rurka zakończona sitkiem.

Miałeś różne poziomy bo w tym mniejszym zbiorniku jest podciśnienie ponad poziomem paliwa.
    Ponadto przy połączeniu zbiorników metoda "naczyń połączonych" paliwo zawsze będzie wędrowało z jednego zbiornika do drugiego wskutek bezwładności -przy jeździe na zakrętach itd.

2
  • #3 26 Lis 2013 01:13
    Bartolinis
    Poziom 10  

Dzięki za szybką poradę - jutro przetestuję. Kierowca popuści korek paliwa.
    A po powrocie przyjrzę się osobiście jak to dokładnie jest połączone, bo na warsztat nie ma co liczyć w dzisiejszych czasach. Zrobią wszystko tak, żebyś wrócił do nich i ponownie będą musieli się parę roboczo-godzin głowić i "naprawiać".

3
  • #4 26 Lis 2013 11:00
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

Może akurat takie warsztaty masz w okolicy? Może po prostu trzeba poszukać takiego, który dbać o klienta a nie tylko chce skroić go?

0
  • #5 27 Lut 2015 09:35
    Nowwak
    Poziom 10  

Witam.
    Mam podobny problem . Paliwo z małego zbiornika przestał pobierać .Wsadziłem drugą pompkę i nic nie pomogło. Sprawdziłem przewody prąd dochodzi. niebieskie przewody sprawdziłem na przejście i wszystko dobrze, do miejsca za kabiną. Później jest kostka i wchodzi w ramę pod kabiną i nie wiem gdzie idzie . Jak by miał jakiś ktoś pomysł bym był wdzięczny . A jeszcze smoki w zbiornikach sprawdziłem wszystko dobrze.
    Pozdrawiam

2
  • #6 27 Lut 2015 13:15
    Bartolinis
    Poziom 10  

Pewnie idą do przpodu do skrzynki ze złączami ( pod maską).
    Przewody powinny mieć numery.
    Poszukaj takiego samego numeru w tej skrzynce.

1
  • #7 27 Lut 2015 16:42
    Nowwak
    Poziom 10  

Zapomniałem napisać że tam już przeszukałem

0
  • #8 22 Sie 2017 20:09
    Bartolinis
    Poziom 10  

W załączeniu dwa schematy połączeń elektrycznych systemu przepomopowywania paliwa z małego do dużego zbiornika. Pompka bliżej małego (prawego zbiornika).
    Przewody przecierają się w okolicach ramy i przy akumulatorach.

PS. Zamykam temat.
    Rozwiązaniem przy przelewie grawitacyjnym było banalne, tak jak pisaliście - sprawdzić odpowietrzenia zbiorników, po udrożnieniu odpowietrzenia małego zbiornika paliwo się przelewa.

3