Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka

damik 06 May 2017 12:51 96669 399
 • #151
  User removed account
  User removed account  
 • Farnell IoTFarnell IoT
 • #152
  roger298
  Level 10  
  mam nadzieję programować epromy dla mojej atarynki przez mik86 i właśnie się zastanawiałem jak wsad przenieść do osiemdziesiątki a tu RS jak znalazł
 • Farnell IoTFarnell IoT
 • #153
  Michal2002
  Level 22  
  Kolego w tym programatorze było wiele błędów , niestety programował tylko niektóre kości.
  Mimo,że miałem niewiele lat gdy go używałem pamiętam ,że pamięci niestety programowały się z błędami i długo to trwało.
  Bardzo szybko przesiadłem się na EW92x. Ten pracował poprawnie.
  Także możesz się rozczarować

  W programie wysylacz 9600 wydaje się być WIRUS
 • #154
  roger298
  Level 10  
  więc nic z tego nie będzie, możesz napisać coś więcej o tym EW92x? szukałem różnych rozwiązań ale w rozsądnym przedziale cenowym wszystkie opierają się o LPT a obawiam się, że popularne konwertery mogą nie współpracować z takimi programatorami
 • #155
  Michal2002
  Level 22  
  Teraz producent już tego nie produkuje ale zapewne można gdzieś to nabyć za obecnie niewielkie pieniądze. Jedynym problemem może być potrzeba zdobycia płyty z portem ISA gdyż programator wyposażony jest w interfejs oparty o złącze ISA.
  Jeżeli masz problemy ze zdobyciem programatora to wyślij mi wsad i otrzymasz zaprogramowany EPROM.
  Pozdrawiam
 • #156
  darpajdp
  Level 22  
  Cordylus wrote:
  A co właściwie przez ten interfejs RS-232 dało się zrobić. Przyznaję że liczę na to że uda się go podłączyć do komputera, by programować go w ten sposób. Pisanie programów bezpośrednio na tym komputerku to istna mordęga...

  Odbierasz plik i zapisujesz go w CA80 od adresu który podajesz z klawiszy w podprogramie obsługi RS232. Tak, że można przesyłać gotowe programy. Ja miałem zintegrowany RS232 z programatorem EPROM i przesyłałem po RS-sie wsady EPROM z PC.
 • #157
  roger298
  Level 10  
  dzięki za pomoc, spróbuję jeszcze jednego rozwiązania a jeśli mi się nie uda to wtedy poproszę o zaprogramowanie kostki.
 • #158
  andrzejlisek
  Level 28  
  Niedawno kupiłem CA80 na znanym portalu. W emulatorze (nie publikuję nowszych wersji, bo po prostu go nie rozwijam, myślę, ze ma już wszystko, co jest potrzebne) dorobiłem zegar czasu rzeczywistego w sposób udający dodatkowy układ komunikujący się z Z80 za pomocą rozkazów IN i OUT.

  Myślę, że będę chciał dorobić sobie zegar czasu rzeczywistego do tego prawdziwego komputerka. Zasilany byłby dwoma bateriami AAA lub AA lub jedną baterią 9V. Ja myślę, żeby do tego celu kupić jakiś ATTiny i dobrać jakiś sposób komunikacji, żeby CA80 mógł się z nim dogadać. Akurat z tym sobie raczej poradzę, ale gorzej z samym zegarem i zasilaniem. Wystarczy odmierzanie czasu z dokładnością do jednej sekundy. Czy jak zrobię RTC w samym ATTiny (do tego wystarczy dokładny kwarc i oprogramować generowanie przerwania co sekundę z timera), to czy na bateriach R6 będzie działać przez co najmniej kilka miesięcy,a może i przez ponad rok? Czy taki sposób jest dobry, czy macie lepsze pomysły? Ja mam taki przypadek, że komputerek będę miał bez obudowy, ale wolałbym, żeby gabaryty tego elementy były jak najmniejsze i żeby on miał charakter zintegrowanego układu (czyli nie wchodzi w grę układ doraźnie dołączany przez port).

  Czy w ogóle warto rozważać taki RTC? https://botland.com.pl/536-moduly-rtc
  Taki skomplikuje układ i zwiększa gabaryty, bo procesor byłby pośrednikiem tłumaczący protokoły, a jedyna zaleta to taka, że będzie chodzić kilka lat na pastylce, ale nie jest to cecha decydująca o wyborze rozwiązania. Czy taki RTC byłby lepszy czy ma taką samą stabilność i dokładność, jak ten oparty na ATTiny, bo dokładność zależy tak naprawdę od generatora sygnału zegarowego, a nie od sposobu działania układu.

  Może macie inne pomysły, jak dorobić zegar do CA80, żeby nie trzeba było ustawiać przy każdym starcie? Od strony CA80 myślę, żeby wykorzystać dwa lub maksymalnie 3 piny, a przesyłane dane były już w formie BCD, żeby program obsługujący zegar był jak najprostszy, bo ma zapewniać jedynie ustawianie po zmianie baterii lub czasu letni/zimowy i synchronizację godziny przy włączaniu i na żądanie (któreś z nieużywanych zleceń monitora).
 • #159
  Menuet
  Level 17  
  Witam,

  Co do wykorzystania ATTiny jako RTC to pomysł ogólnie jest ok, ale lepsza w tym przypadku była by jakaś ATMega, w której to Timer2 może pracować w trybie asynchronicznym z kwarcem 32kHz. Takie rozwiązanie w uśpieniu pobiera ok. 5-10uA, więc czas życia baterii będzie stosunkowo długi, na pewno ponad rok pracy na baterii 2032 da się uzyskać (sprawdzone doświadczalnie). ATTiny musiałby pracować z jakimś szybszym kwarcem i więcej rzeczy sprzętowych w procku musiałoby działać podczas uśpienia.

  Innym rozwiązaniem, które ja zastosowałem do swojego CA80 jest DS1287 (i pochodne). U mnie można ustawić zegar systemowy CA80 za pomocą programiku umieszczonego w dodatkowym EEPROMie. Bardzo łatwo go podłączyć pod równoległą magistralę, czas zapisywany jest w formacie BCD lub BIN. Niestety nie jest on już produkowany, lecz można go znaleźć na starych płytach głównych. Przy odrobinie dłubania w jego obudowie można również wymienić baterię na nową.

  Według mnie wykorzystanie układów pod I2C na pewno komplikuje układ poprzez konieczność zastosowania konwertera magistral, ale posiadając już I2C można znacząco zwiększyć zakres urządzeń peryferyjnych podłączanych do komputerka, zwłaszcza, że są one dzisiaj bardziej popularne niż z równoległą magistralą.

  Pozdrawiam,
  Menuet
 • #160
  andrzejlisek
  Level 28  
  Menuet wrote:
  Co do wykorzystania ATTiny jako RTC to pomysł ogólnie jest ok, ale lepsza w tym przypadku była by jakaś ATMega, w której to Timer2 może pracować w trybie asynchronicznym z kwarcem 32kHz. Takie rozwiązanie w uśpieniu pobiera ok. 5-10uA, więc czas życia baterii będzie stosunkowo długi, na pewno ponad rok pracy na baterii 2032 da się uzyskać (sprawdzone doświadczalnie). ATTiny musiałby pracować z jakimś szybszym kwarcem i więcej rzeczy sprzętowych w procku musiałoby działać podczas uśpienia.


  Byłem przekonany, że wykorzystanie ATmega32 do realizacji samego zegara ma taki sam sens, jak wykorzystanie armaty do zabicia muchy, ale rozumiem, że w ATTiny nie ma cech, które się przydadzą. Na ATmega32 mogę robić jakieś próby, bo gdzieś chyba mam w domu, ale czy ATmega 8, która jest mniejsza, do tego wystarczy i czy też ma te cechy? Czy miałeś na myśli sterowanie kwarcem zegarkowym o częstotliwości 32768Hz?
 • #161
  Menuet
  Level 17  
  Witam,

  No tak, w zasadzie taka Atmega ma stosunkowo duże możliwości i będzie się marnować, ale za to CA80 będzie wygodniejsze w użyciu...:)

  A teraz na poważnie. Z tego co się orientuje każda Atmega ma możliwość takiego wykorzystania Timera2, więc może to być nawet Atmega48 lub atmega8. Tak, chodziło mi dokładnie o kwarc zegarkowy.

  Wiem, też, że niektóre ATtiny można taktować takim kwarcem (cały procek, a więc rdzeń również) jednak w tym przypadku taka mała częstotliwość pracy procka będzie za mała do zrobienia komunikacji z Z80.

  Pozdrawiam,
  Menuet
 • #163
  Michal2002
  Level 22  
  Dokladnie tak jak pisze Natasza.

  Tylko problem jest taki ,ze to koliduje ze stosem jezeli uklad ten bedzie w u12.
 • #164
  tasza
  Level 14  
  no dlatego też napisałam, pod jakie adresy można bezpiecznie taką kostkę wstawić
  http://bienata.waw.pl/ca80/MIK-90-topovl.jpg U10 - od 0x4000, U11 - 0x8000
  U12 to jest systemowy ram, 0xC000 i tam podtrzymanie bateryjne lub triki typu shadow registers mogą dać - efekty specjalne, niekoniecznie sympatyczne;
  kostka, o której wspomniałam ma jedną zasadniczą wadę - cenę..... kiedyś Maxim to rozdawał jako sample, stąd moje właśnie, a po sklepach to deko kosztuje, no ale też retro zaczyna mieć swoją cenę
 • #165
  Michal2002
  Level 22  
  Nie jest to droga kość , ja mam 2 szt. kupione jakiś czas temu.
  Uprzedzając pytania od razu dodam ,żę mam tak zrobione u siebie i działa to bez problemu.
  Nawet zabrałem się za przeróbkę tego pod zegar ale na razie nie skończyłem , jak będę miał gotowe to opublikuje.

  Pozdrawiam M
 • #166
  darpajdp
  Level 22  
  Może komuś się przyda schemat i listing programu obsługi interfejsu RS232 do CA80 z RE 1/94. Jak ktoś jest zainteresowany to mogę podesłać zawartość Epromu C800, gdzie mam dodany program obsługi tego RS232.
  Dołączam zawartość EPROM C800 z dodanym programem obsługi RS232 uruchamiany przez skok do adresu 4800 i dla leniwych zawartość EPROM CA80 v2 (MIK290) z dodaną komendą 8D która uruchamia program obsługi RS232.
  Jeszcze jedna uwaga, w dzisiejszych czasach do zamiany poziomów TTL na poziomy RS-a, warto zamienić tranzystory na układ MAX232 lub odpowiednik.
 • #167
  darpajdp
  Level 22  
  Cześć. Chwale się swoją starą wersją CA80. Po lewej na zdjęciu środka widać przetwornice -5V i gniazdo zasilania i czincze do magnetofonu. W czasie 28lat (około 25lat pod napięciem) była jedna awaria, uszkodzeniu uległ scalak 7400. Od niedawna CA80 sprawny choć na emeryturze.
  Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka
  A teraz nowa wersja, może trochę dziwne rozwiązanie obudowy ze stali nierdzewnej, ale to miał być przede wszystkim zegar i częstościomierz. Zrezygnowałem z gniazd ZU50 na rzecz ZU64.
  Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka
 • #168
  andrzejlisek
  Level 28  
  Niedawno na znanym portalu kupiłem używany CA80. W pierwszej kolejności chciałbym wgrać oprogramowanie i szukam do tego pamięci.

  Znalazłem taką pamięć w DIP28:
  http://www.tme.eu/pl/details/at28c256-15pu/pamieci-eeprom-rownolegle/microchip-atmel/

  Do tego CA80 posiadam programator opisany w MIK-06.

  Czy wspomnianą pamięć da się programować tym programatorem bez przeróbek sprzętowych? Rozumiem, że będę musiał od początku oprogramować, ale póki co wystarczy programować tylko jeden typ pamięci. Co prawda w MIK-06 są opisane tylko pamięci EPROM, ale obecnie moim zdaniem lepiej kupić EEPROM, bo nie trzeba naświetlać i programowanie jest wygodniejsze. Może ktoś z Was już to przerabiał?
 • #169
  darpajdp
  Level 22  
  Niestety nie da się tak zaprogramować.
  Do tego programatora musisz szukać EPROM-ów 27128 o napięciu programowania 21V lub zlecić komuś programowanie kości AT28C256.
  Poszukaj na aledrogo kości 27128, z tego co widzę jeden sprzedawca ma takie kości z nie podanym napięciem programowania, te na 90% powinny być programowane napięciem 21V (dopytaj sprzedawcy) czyli takim jak ma posiadany przez ciebie programator.
 • #170
  andrzejlisek
  Level 28  
  darpajdp wrote:
  Niestety nie da się tak zaprogramować.
  Do tego programatora musisz szukać EPROM-ów 27128 o napięciu programowania 21V lub zlecić komuś programowanie kości AT28C256.
  Poszukaj na aledrogo kości 27128, z tego co widzę jeden sprzedawca ma takie kości z nie podanym napięciem programowania, te na 90% powinny być programowane napięciem 21V (dopytaj sprzedawcy) czyli takim jak ma posiadany przez ciebie programator.


  Widziałem 27128 opisane jako sprawdzone i wysłałem zapytanie o napięcie programowania. Ten sam sprzedawca ma również 27C128. Jakie są różnice między 27128 a 27C128 i które lepiej wykorzystać do CA80?

  Posiadam w domu lampę rtęciową 125W bez zewnętrznej bańki i dławik dedykowany do lamp rtęciowych 125W. Jak długo należy oświetlać nią pamięć EPROM, żeby ją skasować, ale jej nie uszkodzić? Czy odległość kilka centymetrów (lampa i pamięć w szklanym słoiku) jest bezpieczna?
 • #171
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Na rynku pamięci EPROM było masę wyrobów z tymi samymi numerami, ale innymi parametrami zapisu.
  Do programowania wypadałoby znać dokładny typ pamięci z symbolami i nazwą producenta, niestety mój programator przestał działać bo miałem interface na gniazdo ISA, ale pamiętam dziesiątki pozycji w menu dla każdej obecnej na rynku wielkości pamięci.
  Nie kasuj pamięci z bliska bo się nagrzewają, nie wiem na ile to może zaszkodzić, ale lepiej uważać, ja kasowałem lampą kwarcową do domowych zastosowań medycznych, koło 40cm i o ile pamiętam po 3 minutach były gotowe.
  Jak programator wykrył jakieś dane to doświetlałem minutę, niektóre wielokrotnie kasowane pamięci były bardzo oporne i nawet kilkanaście minut było konieczne.
  Awaryjnie wykładałem pamięci na parapet w słoneczny dzień, 3-4 godziny zwykle wystarczyło.
  Najwygodniejsze do prób były pamięci SEEK kasowane elektrycznie, nie miały okienek ale w trybie odczytu zachowywały się jak normalne EPROMy, z tego co pamiętam miały oznaczenie 2864 ( używałem głównie sześćdziesiątki czwórki, ale są i większe ).
  Pozdrawiam
 • #172
  andrzejlisek
  Level 28  
  Pamięć 28xxx to już jest EEPROM. Czy taka pamięć potrzebuje tylko 5V do działania?

  Kiedyś do DSM-51 potrzebowałem pamięć flash rom o pojemności 256k PLCC32. Teraz nie pamiętam dokładnych oznaczeń, ale na pewno ma jakby 8 lub 16 obszarów po 32kB lub 64kB (w DSM-51 potrzebna jest przestrzeń 32kB i dorobiłem wybór jednej z 8 i wgranie zawartości do jednej przestrzeni nie wymaga wgrania do innej przestrzeni). Wieczorem sprawdzę i podam dokładne oznaczenie.

  Akurat ta pamięć nie wymaga wyższych napięć niż 5V i do niej sam zmajstrowałem programator. Sprzętowo to było gniazdo PLCC32, jeden lub dwa układy cyfrowe z serii 74xx w roli licznika kolejnych adresów pobudzanego impulsem (bo wyprowadzeń, które musiałem obsłużyć jest więcej niż 24, a tylko 24 można obsłużyć z DSM-51). Potem napisałem do tego program na komputer i DSM-51 (nie da się całej zawartości naraz umieścić w pamięci RAM, bo pamięć RAM w DSM-51 ma 32kB) i programowanie przebiega poprawnie.

  Czy pamięci EEPROM programuje się napięciem 5V tak samo, jak flash, czy jest potrzebne wyższe? Czy oba typy pamięci nadają się do CA80? Jeżeli tak, to myślę, że zmajstruję programator z podstawką DIP28 za grosze, napiszę do tego program na CA80 lub DSM-51 i będę mógł już oprogramować pamięci do CA80. Ja nie potrzebuję programować dużej ilości różnych pamięci, żeby opłacało się kupować prawdziwy programator za kilka stów.
 • #173
  Michal2002
  Level 22  
  Kolego masz info na pw ode mnie. Co do 28XXX niech mnie ktoś poprawi ale wydaje mi się ,że będzie miała zły czas dostępu i programy na niej mogą mieć problemy z wstawaniem. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie ZEROPOWER RAM o którym chyba ktoś wspomniał.

  Pozdrawiam
 • #174
  andrzejlisek
  Level 28  
  Do DSM-51, o którym pisałem w poprzednim poście, zastosowałem pamięć o oznaczeniu AM29F040B w obudowie PLCC32, w miejsce oryginalnej pamięci 32kB. Nie mam problemów z działaniem tej pamięci.
  Dodano po 14 [godziny] 12 [minuty]:
  Mój egzemplarz CA80 (nowej generacji, bez oryginalnej obudowy) miał kabel pomiędzy wyświetlaczem i klawiaturą, a modułem głównym (ktoś tak wymyślił, a obudowa jest metalowa domowej roboty). Od początku planowałem ten kabel wyrzucić i to się udało bez problemu. Generalnie, to odlutowałem wszystkie przewody z wtyczki ZW/ZK (32-pin rozmieszczone w kształcie slalomu). Po ponownym zlutowaniu wyświetlacz i klawiatura działa prawidłowo, ale nie działa przycisk "reset". Na 99% nie było pomyłki w przewodach. Piny 1, 2 i 3 nie były użyte.

  Po głębszej analizie stwierdziłem, że przycisk "reset" zwiera piny 14 i 15. Sprawdziłem i stwierdziłem, ze nie ma problemu ze złączem, tzn, że przy wciśniętym przycisku, na PCB między 14 i 15 omomierz wykazuje zwarcie. Jeżeli jest odłączony moduł wyświetlacza, to jest przejście pomiędzy pinem 14, a pinem RESET (26) procesora Z80. Między pinem 15 a masą nie ma przejścia. Po podłączeniu części z wyświetlaczem i klawiaturą, między pinem 15 złącza ZW/ZK a masą jest rezystancja ok. 10om. Jak zwieram pin 14 z 15, to nic się nie dzieje (właśnie takie zwarcie robi przycisk "reset"). A jak zrobię zwarcie miedzy pinem 14, a masą (obudową), to procesor się resetuje (tak, jak powinno być). Pin 15 wchodzi też do wyświetlacza, ale nie wiem, jaki element, widać, że skrajnie z lewej strony.

  Do czego służy pin 15 i czy mogę go zlutować z masą? Co mogło się uszkodzić przy przelutowywaniu wszystkich 32 pinów?

  Edit:
  Zauważyłem, że przy włączonym CA80, jak się zewrze pin 15 do masy, to gaśnie wyświetlacz (nie od razu, tylko ściemnia się przez ok. sekundę). Pi 15 wchodzi do wyświetlacza do drugiego wyprowadzenia od lewej. Przeciąłem ścieżkę i dorobiłem drut, tak, żeby nie zmieniać doprowadzenia sygnałów do wyświetlacza, ale żeby przycisk "reset" zwierał piny 14 i 32. Po tej przeróbce komputer można zresetować bez żadnego problemu.
 • #175
  darpajdp
  Level 22  
  andrzejlisek wrote:
  Widziałem 27128 opisane jako sprawdzone i wysłałem zapytanie o napięcie programowania. Ten sam sprzedawca ma również 27C128. Jakie są różnice między 27128 a 27C128 i które lepiej wykorzystać do CA80?

  Lepsze będą do CA80 pamięci 27c128 bo mniej pobierają prądu ale tych nie zaprogramujesz na programatorze dedykowanym do CA80. Z praktyki wiem, że jeśli EPROM 27128 nie ma podanego napięcia programowania to ma Vpp 21V i zaprogramujesz go programatorem EPROM-ów CA80 ale zawsze mogą być wyjątki.
  Ja na dzień dzisiejszy używam programator willem, sam go zmontowałem na płytce kupionej na portalu, koszt?, nie wiem pewnie ze 100pln.
 • #176
  Michal2002
  Level 22  
  Programowanie programatorem z CA80 to naprawdę pomyłka, w latach 80 to był hit, ale nie teraz. On programuje dosłownie kilka kości. Pamiętam, że jako tako programował rosyjskie 2716.
 • #177
  darpajdp
  Level 22  
  Masz rację, ale jak masz "odpowiednie kości" Eprom to czemu się nie pobawić w programowanie programatorem CA80. Faktem jest, że te 2x lat temu też było trudno znaleźć kości o napięciu programowania 21V Vpp(2764; 27128) większość miała już 12,5V Vpp. Kości 2716 miały tylko 25V Vpp, tak, że z nimi nie było problemu jeśli nie miały za dużego czasu dostępu, trafiły mi kiedyś 2716 z czasem dostępu 500ns.
 • #178
  andrzejlisek
  Level 28  
  Łatwo się domyślić, że ten programator miał być zrobiony jak najtaniej i jak najprościej i tylko do takich kości, które były najczęściej spotykane. Pewnie chodziło o zademonstrowanie, że odpowiednio oprogramowany CA80 może współpracować różnymi urządzeniami cyfrowymi (programator, miernik częstotliwości itp), a nie miał zastępować urządzeń dedykowanych do programowania i pomiaru częstotliwości.

  Ciekawe, czy przez wstawienie stabilizatora 7812 obniżającego napięcie 21V do 12V da się uczynić ten programator użytecznym do kości programowanych napięciem 12,5V.
 • #179
  Michal2002
  Level 22  
  Myślę, że trzeba by sprawdzić czy programowanie jest takie samo. :)
 • #180
  darpajdp
  Level 22  
  andrzejlisek wrote:
  Ciekawe, czy przez wstawienie stabilizatora 7812 obniżającego napięcie 21V do 12V da się uczynić ten programator użytecznym do kości programowanych napięciem 12,5V.

  Jak dobrze pamiętam to próbowałem w ten sposób programować kości 27c128 jednak bez skutku. Najprawdopodobniej czasy sygnałów są nie takie. Ale to tylko moje podejrzenie. Może jak bym miał kość 27128 (2764) o napięciu Vpp 12,5V to by mogło to zadziałać.