Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka

damik 15 Mar 2018 15:24 81240 302
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Atlantis86 napisał:
    Ostatnio w moje ręce wpadła płytka do CA80 (nowa wersja, dwustronna, z soldermastką). Powoli zacząłem składać ten komputerek. Niestety brakuje płytki klawiatury/wyświetlacza oraz zasilacza - będę musiał dorobić je we własnym zakresie.
    Tak swoją drogą jestem ciekaw, czy społeczność użytkowników CA80 wyszła kiedykolwiek poza wpisywanie programów z klawiatury szesnastkowej w kodzie maszynowym? Nie pojawił się jakiś projekt BASICA (choćby przez terminal) albo rozszerzenie peryferiów, pozwalające na podpięcie pełnej klawiatury i telewizora?

W tym wątku gdzieś umieściłem program swojego autorstwa na Windows, który generuje i odczytuje nagrania tego komputerka, co pozwala przesyłać dane pomiędzy PC a CA80 za pomocą karty dźwiękowej i złącza magnetofonowego. Jednak program sam nie nagrywa i nie odtwarza, ale można nagrać z komputerka do pliku WAV i w tym programie ten plik zinterpretować, bądź wygenerować plik WAV i poprzez odtworzenie go wprowadzić do CA80 podłączonego do karty dźwiękowej.
  • TermopastyTermopasty
    pawel_kwiat_123
    Poziom 2  
    Atlantis86 napisał:
    Ostatnio w moje ręce wpadła płytka do CA80 (nowa wersja, dwustronna, z soldermastką). Powoli zacząłem składać ten komputerek. Niestety brakuje płytki klawiatury/wyświetlacza oraz zasilacza - będę musiał dorobić je we własnym zakresie.
    Tak swoją drogą jestem ciekaw, czy społeczność użytkowników CA80 wyszła kiedykolwiek poza wpisywanie programów z klawiatury szesnastkowej w kodzie maszynowym? Nie pojawił się jakiś projekt BASICA (choćby przez terminal) albo rozszerzenie peryferiów, pozwalające na podpięcie pełnej klawiatury i telewizora?

Witam.
    bardzo dawno temu do CA80 zrobiłem sobie generator znaków na podstawie schematu części monitorowej z komputera COBRA1.
    Obraz 32x24 znaki był wyświetlany na telewizorze.
    Napisałem do tego program Deasemblera który wyświetlał zawartość programu w asemblerze na ekranie telewizora.

Niestety płytka nie przetrwała w całości (brak kilku układów scalonych)
    a program gdzieś zaginą.
  • TermopastyTermopasty
    ghost2000
    Poziom 18  
    Atlantis86 napisał:

Program dla CA80 pisałem na Amidze, tam mozna było go debugować (naturalnie bez sprzetu). Później program wysyłałem do CA80 według opisu z którejś książki MIK (współpraca CA80 z ZX Spectrum).
    tszczesn
    Specjalista-oldradio
    Wiele lat temu podłączyłem do CA80 pełną klawiaturę kupioną na w sklepie ze szrotem na Białostockiej, i wyświetlacz LCD 2 linie po 24 znaki. Działało. Jako program do demonstracji napisałem edytor tekstu, pozwalający pisać na tej klawiaturze, choć rozmiar wyświetlacza raczej nie powoduje że nadaje się on do używania :)

Grafikę tez robiłem, to TTLach, dostałem kartę graficzną o rozdzielczości 512x512 pikseli, z dwoma kolorami - biel i czerń. Zmontowana na pięciu płytkach uniwersalnych, działała po kilkanaście minut, potem puszczało któreś z połączeń :) Dać się da, dużo mi to to dało jako trening budowy układów cyfrowych :)
    elektro255
    Poziom 14  
    Witam,
    Miałem dzisiaj trochę wolnego czasu i postanowiłem zbudować emulowany CA80 na częściach za $4.

Emulator chodzi na popularnym module WiFi ESP8266 i oprogramowaniu NodeMCU z podłączonym wyświetlaczem OLED 128x64 na szynie I2C.

Zamiast klawiatury, dane o wciśniętych klawiszach są wysyłane z przeglądarki internetowej przez WiFi.

Kod źródłowy został napisany na kolanie, możecie go znaleźć tutaj: https://github.com/s-pw/nodemcu-firmware/tree/ca80

Demo:

Link

Efekt końcowy:
    Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerkaRe: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka
    ghost2000
    Poziom 18  
    Ta dyskoteka to obawiam się, ze nie tylko na filmie.
    elektro255
    Poziom 14  
    ghost2000 napisał:
    Ta dyskoteka to obawiam się, ze nie tylko na filmie.

tylko na filmie, wyświetlacz nie jest nigdy czyszczony a jedynie bufor nadpisywany nowymi danymi, ale ciekawe że na filmie wygląda to tak jakby wewnętrznie wyświetlacz wygaszał piksele
    Atlantis86
    Poziom 19  
    Wczytuję się właśnie w dokumentację MIK290 i chciałem się upewnić, czy dobrze rozumiem jedną kwestię - zanim zabiorę się za lutowanie tych elementów.

Mianowicie w spisie elementów (MIK09, str. 49) wymienione są rezystory oznaczone znakiem *. Ich wartość zmienia się w zależności od zastosowanego układu scalonego.

Dobrze rozumiem, że wartości podane w górnej tabeli odnoszą się do standardowych układów TTL? Na przykład przy zastosowaniu w roli U2 standardowego UCY7400 R1 będzie miał 10k, a R2 i R3 po 820 omów.
    Natomiast przy zastosowaniu układów LS albo HC R1 ma mieć 33k, a R2 i R3 po 1,5k.

Tak samo przy zastosowaniu w roli U15 74123, R20 i R21 będa miały kolejno 22k i 10k. Natomiast w przypadku wersji HC ich wartość zmienia się na 10k i 3,6k.

Niczego nie pomieszałem?

I jeszcze jedno pytanie: w dzisiejszych czasach jest w ogóle szansa na zakup wyświetlacza VFD, czy powinienem raczej dać sobie spokój i budować wersję na LED-ach?
    Father
    Poziom 26  
    Atlantis86 napisał:
    Niczego nie pomieszałem?

I jeszcze jedno pytanie: w dzisiejszych czasach jest w ogóle szansa na zakup wyświetlacza VFD, czy powinienem raczej dać sobie spokój i budować wersję na LED-ach?

Zgadza się. Górna tabela - układy TTL, dolna tabela LS/HC.

Jeśli chodzi o wyświetlacze VFD można jeszcze kupić, chociaż oryginalnego 8-LT-12Z (zastosowanego w nowej wersji CA80) już się raczej nie dostanie....
    Atlantis86
    Poziom 19  
    Father napisał:

Jeśli chodzi o wyświetlacze VFD można jeszcze kupić, chociaż oryginalnego 8-LT-12Z (zastosowanego w nowej wersji CA80) już się raczej nie dostanie....

Mam co prawda wyświetlacz VFD, ale typowo kalkulatorowy (więcej cyfr, osobne znaczki "M" i "E" po lewej stronie). Trochę szkoda mi go montować do CA80, bo część cyfr nie byłaby nigdy wykorzystywana. Prędzej kiedyś zbuduję sobie kalkulator na MC74007. Dlatego właśnie rozglądam się nad jakimś alternatywnym wyświetlaczem do CA80... Czego powinienem szukać? Albo gdzie?
    ghost2000
    Poziom 18  
    Atlantis86 napisał:
    rozglądam się nad jakimś alternatywnym wyświetlaczem do CA80... Czego powinienem szukać

Czy musi być, teraz drogi, VFD? Można dać LED, np niebieski. CA-80 można było wykonać w wersji z LED, konstrukcja nawet prostsza. VFD zastosowano dlatego, ze w tamtych czasach, ciężko było kupić duże wyświetlacze LED., więc były drogie (Wolumen). Ponadto, najczęściej, były czerwone.
    Atlantis86
    Poziom 19  
    ghost2000 napisał:
    Czy musi być, teraz drogi, VFD? Można dać LED, np niebieski. CA-80 można było wykonać w wersji z LED, konstrukcja nawet prostsza. VFD zastosowano dlatego, ze w tamtych czasach, ciężko było kupić duże wyświetlacze LED., więc były drogie (Wolumen). Ponadto, najczęściej, były czerwone.

Po pierwsze: naprawdę nie lubię niebieskich LED-ów, jakoś nie pasują mi estetycznie. Szczególnie w projekcie z kategorii "retro".
    Po drugie: VFD tworzy właśnie fajny retro klimat, wygląda lepiej od LED-ów.
    Po trzecie: już wlutowałem rezystory wykorzystywane (R39-R47, R50-R57) w przypadku zastosowania VFD. Przyjąłem, że właśnie taki wyświetlacz wykorzystam. Naprawdę nie chce mi się teraz tych wszystkich elementów demontować. Zwłaszcza z płytki dwustronnej, z metalizacją.

Tak BTW mam jeszcze jedno pytanie - wolę się upewnić. Zdecydowałem się na montaż przy użyciu elementów TTL - możliwie bliskich temu, czego używało się budując ten komputerek na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Gdybym jednak pewnego dnia zdecydował się poeksperymentować z obniżaniem poboru prądu, to wymiana TTL- na HCT nie będzie wymagała zmieniania wartości rezystorów?
    ^ToM^
    Poziom 37  
    Atlantis86 napisał:

Widzę, że łyknąłeś ten zestaw z alledrogo :). No ja klepałem zawsze w hexach ale nie ma zakazu robienia tego przez np. PC'a. To jest zwykły system mikroprocesorowy więc prawie wszystko się da.

Pzdr!

Dodano po 3 [minuty]:

Atlantis86 napisał:

Powinno się dać jeszcze kupić ruskie VFD, które powinny się nadawać do CA80.
    ghost2000
    Poziom 18  
    ^ToM^ napisał:
    No ja klepałem zawsze w hexach

Masochista :-)
    Nie lepiej było użyć assemblera?
    Nie tylko na PC można było pisać w asm dla Z-80. Wspomniana już Amiga (był fajny pakiet na kilkanaście CPU, nazywał się chyba Frakenstein) ale także ZX-Sepctrum, Amstrad, każdy komp z CP/M więc Commodore-128, teoretycznie (cena modułu z Z-80) Commodore-64. Nie wiem czy były asm dla Z-80 na Atari (65, 130, ST, Falcon)?
    ^ToM^
    Poziom 37  
    ghost2000 napisał:
    ^ToM^ napisał:
    No ja klepałem zawsze w hexach

Masochista :-)
    Nie lepiej było użyć assemblera?
    Nie tylko na PC można było pisać w asm dla Z-80. Wspomniana już Amiga (był fajny pakiet na kilkanaście CPU, nazywał się chyba Frakenstein) ale także ZX-Sepctrum, Amstrad, każdy komp z CP/M więc Commodore-128, teoretycznie (cena modułu z Z-80) Commodore-64. Nie wiem czy były asm dla Z-80 na Atari (65, 130, ST, Falcon)?

Pisało sie w asmie na kartce i zamieniało sie mnemoniki na kody hex i takie sie wbijało z klawiatury numerycznej do CA80. Ja w czasach kiedy budowałem CA80 nie miałem dostępu do żadnego kompa, a w szkole podstawowej dopiero co ZSMP przekazało nam Amstrada CPC-6128 i tam był jedynie Basic i kilka gier więc jak ktoś sobie złożył CA to miał właściwie Amstrada, bo ten też był na Z80A ale miał lepszy system operacyjny i masę oprogramowania. Netu nie było, nie dało się ściągnąć z FTP'a czy na pendrive przynieść od kumpla.
    To było ponad 30 lat temu! Przecież ja na elektrodzie siedzę już ponad 15 lat, to naprawdę były zamierzchłe czasy.🙂
    ghost2000
    Poziom 18  
    ^ToM^ napisał:
    To było ponad 30 lat temu

Amigę miałem w 1993, od 91 C-64 więc ponad 25 lat temu. Nie pamiętam kiedy kupiłem CA-80 ale pomiędzy C-64 a Amigą. ale soft na CA-80 i CA-82 pisałem dopiero na Amidze. Za czasów C-64 pobawiłem się CA-80 i leżał w szafie. W sumie zastosowania dla CA-80 nie znalazłem, wtedy bez problemu można było kupić AT89C51/52/S8252.
    Atlantis86
    Poziom 19  
    Tak swoją drogą, w jaki sposób realizujecie kwestię zasilania swoich CA80?
    Zbudowaliście zasilacze transformatorowe, zgodne z "duchem epoko" czy korzystacie z jakiegoś bardziej współczesnego rozwiązania?
    Chodzi mi po głowie złożenie jakiegoś prostego adaptera, który na wejściu brałby 5V ze współczesnego, stabilizowanego zasilacza impulsowego, podawał dalej (co najwyżej przepuszczając przez jakiś filtr) i jednocześnie produkował 30V do zasilania VFD oraz ujemne napięcie dla wzmacniacza operacyjnego. Z magnetofonu nie planuję raczej korzystać, ale po prostu chce miec pełnowartościowe urządzenie.
    phanick
    Poziom 28  
    2X przetwornica mc3064. Ewentualnie do opampa można zastosować pompe ładunkową na 2 diodach i kondensatorze.2
    ^ToM^
    Poziom 37  
    Atlantis86 napisał:
    Tak swoją drogą, w jaki sposób realizujecie kwestię zasilania swoich CA80?
    Zbudowaliście zasilacze transformatorowe, zgodne z "duchem epoko" czy korzystacie z jakiegoś bardziej współczesnego rozwiązania?

Oryginalny do CA, a jakże! Wrzucę foto. :)
    Michal2002
    Poziom 22  
    Zasilacz z ładowarki do telefonu plus układzik na jednym tranzystorze do +20 kilku volt
    tasza
    Poziom 14  
    +5 liniowo, z LM7805, czyli jak napisano - z duchem czasu, ale +25V z maleńkiej przetworniczki DC/DC upchniętej na polu prototypowym, na tejże zasadzie można sobie zrobić ujemne napięcie dla LM741, tylko przetwornica z wyjściem na 5V, izolowana oczywiście, tego typu przykładowo: http://bienata.waw.pl/V628/IMG_0722.JPG
    Atlantis86
    Poziom 19  
    Tak swoją drogą jaka musi być wydajność prądowa linii z ujemnym napięciem? Trzeba robić przetwornicę np. na MC34063, czy też wystarczy pompa na ICL7660?
    morph13
    Poziom 25  
    Atlantis86 napisał:
    ....Tak swoją drogą jestem ciekaw, czy społeczność użytkowników CA80 wyszła kiedykolwiek poza wpisywanie programów z klawiatury szesnastkowej w kodzie maszynowym? Nie pojawił się jakiś projekt BASICA (choćby przez terminal) albo rozszerzenie peryferiów, pozwalające na podpięcie pełnej klawiatury i telewizora?

Społeczność użytkowników CA80 (bynajmniej w większości) wyszła poza etap pisania kodu na kartce i wklepywania go z klawiaturki CA80 :-).
    Osobiście przećwiczyłem to zagadnienie w oparciu o PASM51.EXE i komputerek PC (soft pod DOS-a). Jak znajdę chwile to umieszczę link do materiałów z tym softem (umieściłem kiedyś wszystko na forum).
    tszczesn
    Specjalista-oldradio
    Owszem. Próbowałem podłączyć CA80 do telewizora, ale biorąc pod uwagę, że było to w czasach, gdy dla nastolatka zamówienie płytki (do tego dwustronnej!) było poza jakimkolwiek zasięgiem finansowym to kombinowałem to na płytkach uniwersalnych i worku drutów. Doszedłem do wyświetlania obrazka z zawartości pamięci EPROM (512x512 pikseli) - miałem generację przebiegów synchronizacji, liczniki adresowe, przetwornik C/A (covox :) ) i uzyskiwałem stabilny obraz na monitorze. Dalej mi się nie udało, za bardzo rwały się kabelki na płytkach i między płytkami. A potrzebowałem jeszcze zrobić układ multipleksera adresów i danych i synchronizację zapisu do pamięci VRAM sygnałem WAIT. Wszystko oczywiście na TTLach z CEMI, poza samą pamięcią :)
    Atlantis86
    Poziom 19  
    Swoją drogą, czy ktoś z was dysponuje rozpiską pinów na złączu wyświetlacza/klawiatury komputera w wersji MIK290? Od jednego z uczestników tej dyskusji otrzymałem płytkę dostosowana do posiadanego przeze mnie wyświetlacza IV-18. Sęk w tym, że płytka nie jest opisana i na chwilę obecna nie mam pojęcia w jaki sposób wlutować wyświetlacz - otwory w płytce są w dwóch rzędach, wyświetlacz ma wyprowadzenia ułożone w kształt koła, trzeba je wiec ręcznie "poprzeplatać". Gdybym był pewien do czego służy konkretny pin złącza, mógłbym po prostu prześledzić jak biegną ścieżki.
    PAMPKIN
    Poziom 12  
    Atlantis86 napisał:
    Swoją drogą, czy ktoś z was dysponuje rozpiską pinów na złączu wyświetlacza/klawiatury komputera w wersji MIK290? Od jednego z uczestników tej dyskusji otrzymałem płytkę dostosowana do posiadanego przeze mnie wyświetlacza IV-18. Sęk w tym, że płytka nie jest opisana i na chwilę obecna nie mam pojęcia w jaki sposób wlutować wyświetlacz - otwory w płytce są w dwóch rzędach, wyświetlacz ma wyprowadzenia ułożone w kształt koła, trzeba je wiec ręcznie "poprzeplatać". Gdybym był pewien do czego służy konkretny pin złącza, mógłbym po prostu prześledzić jak biegną ścieżki.

Zapytaj pod tym adresem:
    https://microgeek.eu/viewtopic.php?f=82&t=773
    angielskia
    Poziom 10  
    Tu jest też dużo o CA80:
    http://bienata.waw.pl/ca80.php

gdzieś w sieci są skany dokumentacji CA80 do ściągnięcia, w razie czego mam ale spore są.
    Daj znać gdybys nie znalazł.

pozdrowienia
    Artur
    Father
    Poziom 26  
    angielskia napisał:

gdzieś w sieci są skany dokumentacji CA80 do ściągnięcia, w razie czego mam ale spore są.

Dokumentacja CA80 jest umieszczona dokładnie w tym wątku... wystarczy cofnąć się o kilkadziesiąt postów...
    ^ToM^
    Poziom 37  
    Father napisał:

Dokumentacja CA80 jest umieszczona dokładnie w tym wątku... wystarczy cofnąć się o kilkadziesiąt postów...

W rzeczy samej, sam niedawno ściągałem i działało.
    POST 63 i 64

Niemniej jednak, sam mam kilka rzeczy o CA-80, zeskanuję i wrzucę w wolnej chwili.
    Jak macie jeszcze jakieś nieudostępnione tu broszury albo artykuły z dawnej literatury to uprasza się o upload w tym wątku.

Pozdrawiam!