Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka

damik 25 Paź 2019 16:59 80925 299
    ppredki
    Poziom 11  
    Witam wszystkich
    i od razu przepraszam za wcześniejsze skierowanie powitania jedynie do przedstawicieli brzydszej części rodzaju ludzkiego...

Z wielkim zainteresowaniem śledzę ten wątek a w zasadzie wszystkie poświęcone komputerowi MIK CA80, na elektroda.pl i nie tylko tutaj.
    Na fali fascynacji retro techniką komputerową powróciłem do nigdy nie zrealizowanego marzenia z lat młodości t.j. zbudowania systemu mikroprocesorowego i zafundowałem sobie jakiś czas temu płytkę CA80 z wiadomego źródła. Posiadam już praktycznie wszystkie elementy oraz mam kilka wyświetlaczy VFD z kas fiskalnych. Udało mi się dzięki stronie bienata.waw.pl i artykułom z EdW "rozkminić" piny i mam już zmontowany moduł wyświetlacza na płytce stykowej. Problemem, który opóźnia moment uruchomienia systemu jest konieczność zaprojektowania płytki klawiatury. Oczywiście powie ktoś, że jest to trywialna rzecz ale skoro, jak czytam, były gotowce, to mam serdeczną prośbę o udostępnienie projektu szerszej publiczności, podobnie jak to uczyniono z płytką MIK 290. Może być wersja płytki klawiatury pod ruski wyświetlacz, najwyżej będę kombinował jak podłączyć swój... Będzie to też dla mnie okazja do wypróbowania metody termotransferu - nigdy nie wyszedłem poza technikę opartą o grafion z lakierem nitro a potem pisak olejowy oraz wyklejki pod scalaki...

W każdym razie dzięki z góry i pozdrawiam.

PS:
    Dodam jeszcze, że osobiście miałem okazję poznać p. Gardynika jeszcze w czasach gdy giełda elektroniczna mieściła się na Marymoncie. Kupiłem wtedy i uruchomiłem pozytywkę na EPROM-ie 1702A. Ostatnio wydobyłem ją z pudła ze starociami, odkurzyłem i po dolutowaniu zasilacza (+5V i -8,2V) ruszyła bez problemu, radośnie wygrywając krótkie melodyjki brzemieniem przypominające pierwsze gry elektroniczne - niestety nie wszystkim w domu przypadły te skrzecząco-piszczące dźwięki do gustu...W każdym razie EPROM utrzymał zawartość przez ponad 30 lat...
  • Computer ControlsComputer Controls
    jakubek56
    Poziom 30  
    Czy można prosić o projekt pierwszej wersji ca80?
    Wiem że jest w poprzednich postach, ale gdy go drukuję jest za duży, wygląda na to, że jest za bardzo powiększony i nie można go zmniejszyć.
    phanick
    Poziom 28  
    Nie zawracaj sobie głowy ta płytką, ona zawiera jakieś błędy (jak popatrzysz na zdjęcia zlutowanego komputerka opartego o tą płytkę to są wykonane jakieś dodatkowe połączenia kabelkowe).
    Poza tym wymaga też zmodyfikowanego oprogramowania i wreszcie - gabarytowo jest to monstrum.
    jakubek56
    Poziom 30  
    Więc z jakiego projektu płytki mam w takim razie skorzystać?
    LA72
    Poziom 40  
  • Computer ControlsComputer Controls
    Orologgio
    Poziom 10  
    jakubek56 napisał:
    Czy można prosić o projekt pierwszej wersji ca80?

Jeżeli chodzi Ci o zdjęcia płytek, to są np. tu: http://bienata.waw.pl/ca801.php.
    Projektów płytek nie mam, wszystkie trzy moje egzemplarze są polutowane. Dwa nadal sprawne. Pozdrawiam.

Dodano po 4 [minuty]:

phanick napisał:
    Nie zawracaj sobie głowy ta płytką, ona zawiera jakieś błędy (jak popatrzysz na zdjęcia zlutowanego komputerka opartego o tą płytkę to są wykonane jakieś dodatkowe połączenia kabelkowe).
    Poza tym wymaga też zmodyfikowanego oprogramowania i wreszcie - gabarytowo jest to monstrum.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia... Stara wersja (pierwotna) ma płytki jednostronne, więc wymaga krosowania - to żaden błąd tylko taka jej uroda. Oprogramowanie również jest tam pierwotne, więc zmodyfikowane zostało raczej do drugiej wersji. Co kto lubi.
    Pozdrawiam.
    jakubek56
    Poziom 30  
    Stara wersja jest dla mnie o tyle lepsza, że ma jednostronny laminat.
    Mam tylko problem z tym plikiem BMP, ponieważ wydruki są jakby powiększone.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Ostatnio uświadomiłem sobie, że żaden program CA80 nie używa żadnego z 4 klawiszy po lewej stronie (klawisze W, X, Y, Z lub F1, F2, F3, F4). Sporadycznie widziałem zdjęcia komputerka bez tych klawiszy. Czy był jakiś powód, czy po prostu te klawisze są na wyrost? Programowo, w obu wersjach te klawisze są traktowane jak każdy inny, czyli ma jakiś numer i ja ma zostać naciśnięty, to mozna zidentyfikować po numerze.
    Orologgio
    Poziom 10  
    andrzejlisek napisał:
    Ostatnio uświadomiłem sobie, że żaden program CA80 nie używa żadnego z 4 klawiszy po lewej stronie (klawisze W, X, Y, Z lub F1, F2, F3, F4). Sporadycznie widziałem zdjęcia komputerka bez tych klawiszy. Czy był jakiś powód, czy po prostu te klawisze są na wyrost? Programowo, w obu wersjach te klawisze są traktowane jak każdy inny, czyli ma jakiś numer i ja ma zostać naciśnięty, to mozna zidentyfikować po numerze.

A do mnie niedawno dotarło, że są takie klawisze... Zawsze miałem puste miejsca na MIK191, a wcześniej (przed 1989 rokiem) używałem klawiatury od zwykłych kalkulatorów. Ostatnio zacząłem uwzględniać dodatkowe klawisze, ale jeszcze z nich nie korzystałem. :-)
    Na zdjęciach moja najnowsza klawiatura i poprzednie.

Pozdrawiam.
    Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka
    P.S. Ale się tu dzisiaj ruch zrobił!
    jakubek56
    Poziom 30  
    Czy mógłby ktoś pomóc mi w rozwiązaniu mojego problemu?
    LA72
    Poziom 40  
    jakubek56 napisał:
    Czy mógłby ktoś pomóc mi w rozwiązaniu mojego problemu?

Skąd wziąłeś widok ścieżek i jaki ma wymiar płytka (dane z pliku BMP)?

Dla przykładu MIK290 ma wymiar 160x125mm.

Jeśli masz obraz jak poniżej to warto by było wiedzieć jaki wymiar dokładnie miała ta wersja, czyli MIK90.
    LA72
    Poziom 40  
    Orologgio napisał:
    LA72 napisał:
    Dla przykładu MIK290 ma wymiar 160x125mm.

Moja oryginalna MIK90 ma 115 x 176 mm.

I do takiego rozmiary trzeba by było skalować rozmiar wydruku.
    Jednakże jeśli plik BMP pochodzi z wątku to wpierw należy usunąć czarne obramowanie.
    jakubek56
    Poziom 30  
    Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka Wpisałem takie same ustawienia jak na screenie, ale nadal wydruk jest za duży.

Dodano po 2 [minuty]:

Ale na podglądzie zdjęcia gdy wpiszę skalę około 4,3 i przyłożę układ scalony do ekranu odległości pomiędzy pinami się zgadzają.
    Co w takim razie muszę wpisać w opcjach do wydruku?
    https://obrazki.elektroda.pl/6226919700_1572456759.png
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Proponuję inaczej: W informacjach o obrazie dobierać różne wartości DPI, a potem w opcjach wydruku wpisz "Rozmiar pierwotny wg wartości DPI".

Jeżeli jesteś w stanie wyznaczyć dwa punkty w pionie lub w poziomie i wiesz, jaka powinna być odległość w rzeczywistości, to przelicz odległość na cale i proporcjonalnie wyznaczysz prawidłowe DPI znając odległość między tymi punktami w pikselach. Ewentualnie może być potrzebna drobna korekta. DPI to jest liczba pikseli na cal.

W przypadku niektórych drukarek laserowych może się zdarzyć niewielkie odchylenie rzędu 1-2mm na 10cm. Jak zrobisz wydruk, to pomierz go, odpowiednio skoryguj DPI i wydrukuj ponownie. Czynność powtarzaj tak długo, aż uzyskasz wydruk prawidłowej wielkości w pionie i w poziomie.
    LA72
    Poziom 40  
    Po wpisaniu poprawnych rozmiarów płytki i wydrukowaniu, jaki wymiar ci wyszedł na kartce?

Tak wyszło u mnie.
    Wymiar wpisany = wymiarowi z wydruku

Nawet rozstaw pinów 2,54 jest prawidłowy.
    LA72
    Poziom 40  
    jakubek56 napisał:
    Który plik wydrukowałeś?

Jak widać, ten z ramkami.
    Bez ramek miał jednak mały "przestrzał" o ok. 0,1-0,2mm.

W mojej drukarce mogę skalować oprogramowaniem każdy wymiar osobno :D
    jakubek56
    Poziom 30  
    Już wydrukowałem ten z ramkami i twoimi ustawieniami.
    wszystkie wymiary są dobre.
    Roman98
    Poziom 10  
    Odnośnie klawiszy W, X, Y, Z - nie są rzeczywiście wykorzystywane w CA80. Matryca klawiatury pozwala /po ewentualnym skorygowaniu tablicy rozejść i tablicy klawiszy - w programie CA80/ wykorzystać nawet 30 klawiszy! układy U1 i U7 MIK90 rys. R10/. Ja np. zmodyfikowałem zlecenie "D" /przegląd i modyfikacja RAM/, wykorzystując wyświetlacz LCD 4x27 i używam klawiszy W i X do "przeskoku" o 14 komórek w górę lub w dół. Na LCD mam więc podgląd do kilkunastu komórek pamięci CA80. Ale słusznie zauważył Kol. w poście #278, program CA80 ich nie wykorzystuje. We własnych programach można z nich korzystać.
    Pozdrawiam
    tomzor
    Poziom 14  
    Może nie oryginał, ale od nowa zaprojektowana PCB główna + wyświetlacz LED z klawiaturą. Na płytce głównej jest zasilacz impulsowy 5V, jest miejsce aby np dołożyć pozytywkę na podstawie MIK06 str.79, albo co koledzy by zaproponowali.
    wymiary płytki głównej 163x125
    wyświetlacza LED 125x88

można sprawdzić ile by np 5 sztuk kosztowało u chińczyka

walcownia_zgniatacza
    Poziom 2  
    Witam serdecznie wszystkich użytkowników i fanów CA80.

No cóż ja też nabyłem płytkę komputerka CA80 w wersji MIK290 (rozumiem, że to ta najbardziej aktualna wersja). Ponieważ na razie dysponuję jedynie płytką drukowaną i bardzo nikłą wiedzą z tej dziedziny (tak zresztą zakładał pan Gardynik) mam do kolegów kilka pytań (Proszę jednocześnie o wyrozumiałość, jeżeli napiszę o czymś co już było i jest już w wątku):
    1/ Na PCB jest miejsce na pamięć ROM (U9) i RAM (U12) i pozostałe dwa układy U10 i U11 - czy dobrze rozumiem, że w nich można zamiennie założyć układy ROM lub RAM?

2/ Jeśli tak to czy jest jakiś uniwersalny schemat doboru w sensie, żeby mieć optymalną ilość ROM'u dla programu monitora i innych oraz RAM'u do załadowania tychże do niej? Inaczej mówiąc, czy macie koledzy jakieś sugestie co do schamatu konfiguracji układów pamięci dla tego komputerka i czego powinienem użyć a czego ewentualnie się wystrzegać przy doborze tych układów (np. czy mogę zastosować radzieckie EPROM'y)?
    P.S. Tak wiem że jeden z nich ma 64 Kbit a inne 128 Kbit pojemności tylko jak je dobrać prawidłowo?

3/ Czy mogę zbudować klawiaturę na bazie zamieszczonej tutaj dokumentacji i przełączników mechanicznych (takich jak np Cherry). Albo inaczej jak w tym komputerze działała oryginalnie klawiatura no bo są klawisze mechaniczne zwierne i rozwierne (a zakładam, że oryginalnie zastosowano kontraktony, które były klawiszami zwiernymi) - stąd pytanie może i głupie ale moim zdaniem zasadne?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    walcownia_zgniatacza napisał:

No cóż ja też nabyłem płytkę komputerka CA80 w wersji MIK290 (rozumiem, że to ta najbardziej aktualna wersja). Ponieważ na razie dysponuję jedynie płytką drukowaną i bardzo nikłą wiedzą z tej dziedziny (tak zresztą zakładał pan Gardynik) mam do kolegów kilka pytań (Proszę jednocześnie o wyrozumiałość, jeżeli napiszę o czymś co już było i jest już w wątku):
    1/ Na PCB jest miejsce na pamięć ROM (U9) i RAM (U12) i pozostałe dwa układy U10 i U11 - czy dobrze rozumiem, że w nich można zamiennie założyć układy ROM lub RAM?

2/ Jeśli tak to czy jest jakiś uniwersalny schemat doboru w sensie, żeby mieć optymalną ilość ROM'u dla programu monitora i innych oraz RAM'u do załadowania tychże do niej? Inaczej mówiąc, czy macie koledzy jakieś sugestie co do schamatu konfiguracji układów pamięci dla tego komputerka i czego powinienem użyć a czego ewentualnie się wystrzegać przy doborze tych układów (np. czy mogę zastosować radzieckie EPROM'y)?
    P.S. Tak wiem że jeden z nich ma 64 Kbit a inne 128 Kbit pojemności tylko jak je dobrać prawidłowo?

3/ Czy mogę zbudować klawiaturę na bazie zamieszczonej tutaj dokumentacji i przełączników mechanicznych (takich jak np Cherry). Albo inaczej jak w tym komputerze działała oryginalnie klawiatura no bo są klawisze mechaniczne zwierne i rozwierne (a zakładam, że oryginalnie zastosowano kontraktony, które były klawiszami zwiernymi) - stąd pytanie może i głupie ale moim zdaniem zasadne?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam.

1. Tak, można stosować zamiennie RAM i ROM, tylko patrząc na wyprowadzenia może być konieczne zrobienie lub przerwanie jakiejś zwory, takie przypadki były opisane w którymś MIK.
    2. Jedno gniazdo przewiduje pamięć 16kB, czyli 128kbit. Wstawienie pamięci 64kbit spowoduje, że w przestrzeni obsługiwanej przez to gniazdo będą dwie połówki, które odnoszą się do jednej i tej samej pamięci, innymi słowy pamięć 8kB będzie zajmować przestrzeń adresową 16kB, w której pierwsza i druga połowa będą jedną i tą samą pamięcią. Można próbować zastosować dwie pamięci 8kB odpowiednio połączone (zasilanie, piny danych i adresowe równolegle, a pozostałe według potrzeb sterowania), w którymś MIK było opisane, jak zrobić większą pamięć z kilku kości chyba 2kB lub 4kB. Można też próbować w drugą stronę, czyli wziąć pamięć 32kB (256kbit) i wstawić do jednego gniazda, ale jedną linię adresową podłączyć do drugiego gniazda (można powiedzieć, że taka pamięć będzie zajmować dwa gniazda) i dokonać zmian takich, żeby pozostałe linie adresowe z obu gniazd odnosiły się do jednej pamięci. Ja swego czasu nabyłem swój CA80 bez obudowy i w nim było coś takiego zrobione z pamięcią RAM zajmującą U11 i U12.
    3. Na 95% klawiatura jest zwierna (w stanie spoczynkowym przycisk jest rozwarty, a w stanie naciśnięcia przycisk jest zwarty). Z całą pewnością można zastosować zwykłe "tact switch", rozwiernych tego typu się chyba nie produkuje, co samo nasuwa odpowiedź na to pytanie.
    walcownia_zgniatacza
    Poziom 2  
    [quote="andrzejlisek"]

1. Tak, można stosować zamiennie RAM i ROM, tylko patrząc na wyprowadzenia może być konieczne zrobienie lub przerwanie jakiejś zwory, takie przypadki były opisane w którymś MIK.
    2. Jedno gniazdo przewiduje pamięć 16kB, czyli 128kbit. Wstawienie pamięci 64kbit spowoduje, że w przestrzeni obsługiwanej przez to gniazdo będą dwie połówki, które odnoszą się do jednej i tej samej pamięci, innymi słowy pamięć 8kB będzie zajmować przestrzeń adresową 16kB, w której pierwsza i druga połowa będą jedną i tą samą pamięcią. Można próbować zastosować dwie pamięci 8kB odpowiednio połączone (zasilanie, piny danych i adresowe równolegle, a pozostałe według potrzeb sterowania), w którymś MIK było opisane, jak zrobić większą pamięć z kilku kości chyba 2kB lub 4kB. Można też próbować w drugą stronę, czyli wziąć pamięć 32kB (256kbit) i wstawić do jednego gniazda, ale jedną linię adresową podłączyć do drugiego gniazda (można powiedzieć, że taka pamięć będzie zajmować dwa gniazda) i dokonać zmian takich, żeby pozostałe linie adresowe z obu gniazd odnosiły się do jednej pamięci. Ja swego czasu nabyłem swój CA80 bez obudowy i w nim było coś takiego zrobione z pamięcią RAM zajmującą U11 i U12.

Tak czytałem w dokumentacji ten procesor ma cztery ("linie adresowe") pamięci, każda 16kB, to znaczy że mogę tam zainstalować np. dwa układy EPROM 27128 i dwa RAM 6264, czy może dwa układy EPROM 27128 i jeden RAM 62256?
    Bo tak rozumuję z opisu kolegi, że np. zakładając jako RAM kość 62256 (32kB) w złącze U12 w pozostałe już nic nie włożę bo wykorzystam już całą pulę linii adresowych procesora?
    Przepraszam, że może głupio pytam ale na tej pcb mam na soldermasce opis:
    na U9 -2764 i 27128;
    na U10 - 2716, 2732, 2764, 27128, 27256 i 27512 (to 512 kbit mnie ciekawi najbardziej - jak się ma do tej przestrzeni adresowej Z80?);
    na U11 - 2732, 2764 lub 6116, 6264;
    i na U12 - 6264, 62256 lub 6116, 6117, 2016
    i niestety ale dokumentacja MIK'a tom 4 (tam jest opis organizacji pamięci) nie jest (przynajmniej dla mnie) wcale taka prosta :(
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Sprawdziłem, co jest w moim CA80 i przy okazji dokonałem "modernizacji", czyli wymiana znajdującej się pamięci ROM na dwie inne, które jakiś czas temu nagrał jeden kolega i po prostu leżały bez sprawdzenia. Docelowo mają być dwa układy takie, jak na w U11 (położyłem układ tylko do zdjęcia, to gniazdo ma być nieobsadzone). W U12 jest pamięć RAM, ale ponoć 32kB i dlatego obsługuje jednocześnie U11 i U12. Tak zapewniał sprzedawca, od którego swego czasu kupowałem ten komputer.
    Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka Re: komputer MIK CA80 - reanimacja zabytkowego komputerka

Tak czytałem w dokumentacji ten procesor ma cztery ("linie adresowe") pamięci, każda 16kB, to znaczy że mogę tam zainstalować np. dwa układy EPROM 27128 i dwa RAM 6264, czy może dwa układy EPROM 27128 i jeden RAM 62256?

Moim zdaniem można dać 2x 27128 i 2x 6264. Można też dać 4 pamięci 6264, jednak trzeba jakoś połączyć ze sobą (po dwie pamięci na gniazdo), bo jedna pamięć 6264 ma 8kB. Można wstawić 62256, ten układ może obsłużyć 32kB tak, jakby były wstawione dwie pamięci RAM 16kB. Nieużywane linie adresowe należy podłączyć do masy.

Bo tak rozumuję z opisu kolegi, że np. zakładając jako RAM kość 62256 (32kB) w złącze U12 w pozostałe już nic nie włożę bo wykorzystam już całą pulę linii adresowych procesora?

Pula adresowa to 64kB. Zakładając pamięć 32kB zajmuje się połowę owej puli i tak jest w moim przypadku. Jako, że CA80 wymaga pamieci RAM w ostatniej ćwiartce, to najrozsądniej jest założyć RAM w obszarze od 8000 do FFFF.
    Orologgio
    Poziom 10  

....ale dokumentacja MIK'a tom 4 (tam jest opis organizacji pamięci) nie jest (przynajmniej dla mnie) wcale taka prosta :(

Nie ma sensu zaczynać nauki od takich zagadnień...
    Sprawa sama się wyjaśni. Potrzeba cierpliwości. Nie ma żadnego przymusu wypełniania wszystkich podstawek pamięciami. Wybór jest bardzo prosty: U9 powinien zawierać program monitora zapisany w pamięci stałej, których jest wiele odmian, o różnej pojemności i różnym sposobie zapisu. Dawniej byliśmy skazani na EPROM (pamięci z okienkiem), bo nic innego nie było dostępne. Teraz możemy użyć EEPROM lub NVRAM. Problem leży tylko w tym, że musimy do tej pamięci wgrać program, a w przeciwieństwie do współczesnych zabawek typu Arduino nie zrobimy tego bez programatora, więc i tak trzeba poprosić kogoś o pomoc. Monitor w wersji podstawowej ma tylko 2 kilobajty, więc wystarczy użyć najmniejszą dostępną pamięć. Proponuję użyć EEPROM 2864 (8 kB), bo jest tani i łatwo dostępny. Do U12 można włożyć dowolny RAM, jaki uda nam się znaleźć, np. 6264 lub 62256. To wszystko. Na początek nie wnikać dlaczego tak a nie inaczej. Połączyć wszystkie zworki zgodnie z opisem i już. Po napisaniu pierwszego programu wszystko będzie proste. Życzę dobrej zabawy i pozdrawiam.
    P.S. Wkładanie do komputera pamięci stałej (ROM, EPROM, EEPROM) ma sens tylko wtedy, gdy jest w niej zawarte oprogramowanie. CA80, tak jak każdy komputer, nie będzie działał bez programu, więc U9 jest konieczny. Musi być tam program napisany przez Pana Gardynika. To odpowiednik BIOS-u w większych komputerach.
    P.S. 2. Do poprawnej pracy CA80 potrzebuje mniej niż 1 kilobajt RAM (U12). Użycie większej pamięci nie przyspieszy, ani w żaden inny sposób nie poprawi pracy systemu. Jedyną korzyścią jaką uzyskamy, jest możliwość pisania dłuższych programów. Zapewniam, że programy pisane ręcznie (robiłem to w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku), mają kilkadziesiąt do kilkuset bajtów. W monitorze CA80 zawarte są procedury (w dzisiejszych czasach nazywane funkcjami) obsługujące wyświetlacz i klawiaturę i na ich poznaniu dobrze jest skupić swą uwagę. Na początek ważny jest tylko sposób ich użycia, analizę programu proszę odłożyć na później. Pan Gardynik na początku MIK05 zamieścił "Zalecany algorytm zdobywania wiedzy". To zbiór pięciu dobrych rad, które bardzo ułatwią pierwsze kroki. Pozdrawiam.
    walcownia_zgniatacza
    Poziom 2  
    Witam Kolegów.
    Dziękuję za wszystkie porady. Ja akurat mam ROM o pojemności 16kB (no taki po prostu miałem) a RAM muszę dopiero zdobyć ale dzięki kolegom mam mniej więcej rozeznanie co i jak. Po prostu zawsze to lepiej najpierw zapytać i upewnić się.
    A i jeszcze mam pytanie czy będzie grzechem jak umieszczę tu zdjęcia swojego komputerka po złożeniu? Oraz czy ktoś z Kolegów bawił się może w rysowanie płytki klawiatury albo chociaż przeniesienia jej schematu do EAGLE?
    Pozdrawiam.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    A i jeszcze mam pytanie czy będzie grzechem jak umieszczę tu zdjęcia swojego komputerka po złożeniu?

Oczywiście, że nie, możesz śmiało zamieszczać.
    walcownia_zgniatacza
    Poziom 2  
    Minął jakiś czas a ponieważ większość kraju nie działa z powodu wirusa, postanowiłem podłubać sobie w moim Eagle i stworzyć PCB do wyświetlacza tego komputerka w oparciu o wyświetlacze RFT VQB71. Poniżej zamieszczam schemat oraz to co udało mi się do tej pory zrobić. Może komuś się to przyda. A jak coś jest nie tak to oczywiście proszę o zerknięcie i oczywiście można to sobie przerobić jak kto chce.
    Pozdrawiam.