Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

s7 1200 płytka sygnałowa - Sterownik "nie widzi" sygnałów wejściowych

26 Lis 2013 01:16 1800 9
  • Poziom 8  
    Jest to mój pierwszy post, więc chciałbym się najpierw przywitać.
    Posiadam sterownik Siemens s7-1200 1212C oraz dołączoną do niego płytkę sygnałową SB 1221.
    Problem jest następujący: Program (bądź sterownik) nie widzi sygnałów wejściowych podawanych na wejścia modułu SB 1221.
    Wejścia wyzwalałem Enkoderem Kubler 8.3600 oraz ręcznie.
    Zmierzyłem prądy wejściowe i wynoszą (zgodnie z dokumentacją) ok 15 mA.
    Dodam także, że w programie mogę się odwołać do wejść modułu SB 1221.
    Za udzieloną pomoc chciałbym z góry podziękować.
  • Poziom 19  
    Witam,

Takie może naiwne pytanie, ale oczywiście zasilił Pan płytkę? Proszę również pamiętać, że te wejścia są typu source (logika ujemna)

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    A ja inaczej: hardware skonfigurowany, skompilowany i przesłany do CPU? To w końcu sterownik nie widzi sygnałów czy TIA?
  • Poziom 8  
    Witam
    Płytkę zasilam zasilaczem laboratoryjnym (5V).
    Diody statusu wejść na SB 1221 (te znajdujące się u góry płytki) mrugają zgodnie z sygnałami podawanymi na jego wejście, natomiast dolny rząd diod nie "reaguje" na sygnały wejściowe (dlaczego?).
    Podając ręcznie sygnał na wejścia, zwieram M (0V) z wejściem płytki (np. DI 4.0). Prąd wejścia wynosi wtedy ok 15 mA (zgodnie z dokumentacją) oraz zapala się dana dioda statusu wejścia (w górnym rzędzie).
    Jeżeli chodzi o TIA, to mogę w nim używać sygnałów wejściowych płytki (u mnie I4.0 do I4.3), program się kompiluje i mogę przesłać go do sterownika, natomiast używając podglądu ("okularki") nie widzę zmian na tym wejściu, pomimo że podaję na nie sygnał (dana dioda na SB 1221 świeci się).
  • Poziom 15  
    Witam

SB 1221 jest na dwa różne napięcia:
    - SB 1221 6ES7221-3BD30-0XB0 (24V DC/ 200Khz)
    - SB 1221 6ES7221-3AD30-0XB0 (5 DC/200kHz)

I tu jest pewnie problem :-)
  • Poziom 8  
    Posiadam moduł zasilany napięciem 5V, tzn. 6ES7 221-3AD30-0XB0, więc błąd w postaci zbyt niskiego napięcia zasilania to raczej nie jest.
    Pomimo to dziękuję za zainteresowanie moim problemem i próbę pomocy.
  • Poziom 19  
    Dolny rząd "diod LED" w przypadku tej płytki zgodnie z dokumentacją nie jest wykorzystany (strona 785).
    Co do problemu z podglądem. Czy w/w wejścia są odczytywane poprawnie przez CPU podczas wykonywania programu (np. takiego najprostszego I4.0 <-> Q0.0).
    Jeśli chodzi o podgląd zmiennych to tak dla formalności masz dwa tryby podglądu chwilowy (jednorazowy odczyt po kliknięciu odpowiedniej ikonki) oraz ciągły (inna ikonka obok poprzedniej).
  • Poziom 15  
    wymuś (force) któreś z wejść E4.2 lub E4.3
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Ps. W którym miejscu podglądasz wartości zmiennych w Force table czy Watch table. Jeśli w Force table spróbuj podglądu w Watch table. Pamiętam, że miałem kiedyś problem z podglądem w Force table tylko nie kojarzę czy dotyczył on wejść czy wyjść.
  • Poziom 8  
    Problem rozwiązany!!!
    Próbowałem osobno przesłać HW Config na sterownik.
    Okazało się że podczas przesyłania pojawił się błąd "active TIS" (już nie pamiętam do końca komunikatu błędu).
    Poszperałem trochę na forum Siemensa o tym błędzie i suma Sumarów musiałem przywrócić sterownik do ustawień fabrycznych.
    Po przywróceniu tych ustawień udało mi się przesłań HW Config i wszystko działa.
    Za próbę rozwiązania mojego błędu wszystkim wielkie dzięki.
    Największe podziękowania dla krzysiekj18, gdyż podczas próby "wyforsowania" sygnału pojawił się komunikat o niedostępności wejść.

P. S. Błąd początkującego