Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar ugięcia i ciśnienia - Atmega16

janulekowalski 26 Nov 2013 11:24 1107 5
Relpol
 • #1
  janulekowalski
  Level 2  
  Witam. Jestem początkujący i pomyślałem, że moglibyście mi pomóc.

  Chciałbym zbudować urządzonko, które mierzyłoby ugięcie przez wejście analogowe (potrzebny minimalny zakres 10-30mm, może być większy) a następnie otwierało zawór w celu zwiększenia/zmniejszenia ciśnienia w komorze. Wartości poszczególnych parametrów regulowałbym programem.

  Jestem w posiadaniu Atmega16 i pomyślałem, że fajnie by było je wykorzystać.

  Potrzebowałbym pomocy w połączeniu Atmega z czujnikiem ugięcia i elektrozaworem - do otwierania elektrozaworu pomyślałem o przekaźniku z cewką na 5V sterowany z mikrokontrolera za pomocą tranzystora (w załączniku wrzuciłem znaleziony na forum pomysł). Pytanie tylko jak to połączyć?

  Pozdrawiam
 • Relpol
 • #2
  idepopizze
  Level 33  
  Sterowanie elektrozaworami poprzez przekaźniki czy inną elektronikę nie stanowi najmniejszego problemu.
  Skoncentruj się na znalezieniu rozwiązania na skuteczny i miarodajny pomiar ciśnienia w ośrodku który mierzysz. Pisząc o ugięciu masz na myśli pomiar przesunięcia jakiegoś elementu?
 • #3
  janulekowalski
  Level 2  
  Przemyślałem sprawę. Właściwie nie potrzebny mi pomiar ciśnienia - wystarczy pomiar ugięcia i sterowanie elektrozaworem.

  Tak, chodzi o przesunięcie jednego elementu względem drugiego. Rozdzielczość jakiej potrzebuje to 1-2mm, więc może można by tu zastosować najprostszy w świecie potencjometr suwakowy? Przynajmniej cena by była przystępna, pytanie tylko czy znajdę taki, który przestawia się w sposób delikatny, nie topornie.
 • #4
  idepopizze
  Level 33  
  Rozwiązania tego problemu mogą być różne.
  Weź też pod uwagę rozwiązanie jakie masz w zwykłej komputerowej myszce. Teraz we wszystkich jest środkowe kółeczko które się obraca. W środku masz impulsator. Jeżeli tylko zamienisz ruch obrotowy na liniowy (najprostsza opcja to zębatka) to możesz przemieszczenie dostawać jako impulsy a nie rezystancję, w cyfrowych układach to bardzo wygodne. Poszperaj w gotowcach.
 • #5
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Teraz we wszystkich jest środkowe kółeczko które się obraca. W środku masz impulsator. Jeżeli tylko zamienisz ruch obrotowy na liniowy (najprostsza opcja to zębatka) to możesz przemieszczenie dostawać jako impulsy a nie rezystancję, w cyfrowych układach to bardzo wygodne.
  Tylko że to enkoder inkrementalny, po włączeniu zasilania musisz wrócić na pozycję zerową, żeby wiedzieć od czego zacząć liczyć.
 • #6
  janulekowalski
  Level 2  
  jarek_lnx - z tym sobie poradzę ;).

  Oto moje pierwsze podejście do schematu - prosiłbym o sprawdzenie (na wyjściu EZ1 i EZ2 mają być elektrozawory, każdy z dwoma cewkami, IMP1 i IMP2 to impulsatory).