Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp - prośba o pomoc w uruchomieniu

Vibray 26 Lis 2013 13:19 4074 7
  • #1 26 Lis 2013 13:19
    Vibray
    Poziom 7  

Witam. Nie będę się rozpisywał i od razu zacznę od przedstawienia problemu:

Zbudowałem programator USBasp wg wskazówek ze strony: http://mirley.firlej.org/programator_na_usb_usbasp (mam nadzieję, że mogę wstawić ten link)
    Do Atmega8A-PU (niestety nigdzie nie mogę dostać zwykłej 8) w szkole wgrałem hex'a usbasp.2011-05-28.tar.gz (najnowszy na stronie autora fischl.de)
    Sterowniki zainstalowane są w wersji: 1.2.4.0 dla systemu 32 bitowego

Komputer: Netbook Toshiba NB 500, Windows 7 Starter 32 bitowy, 1 GB RAM

Programator jest wykrywany w systemie, w Menadżerze Urządzeń widoczny jest pod Zakładką LibUSB-Win32 Devices jako USBasp

Problem pojawia się podczas testu programatora w mkAVR Calculator 1.1.0 build 62 (wersja FREE ze strony wydawcy)

LOG z AVERDUDE console:

Code:
    vrdude.exe: set SCK frequency to 93750 Hz

avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
    avrdude.exe: Device signature = 0x000000
    avrdude.exe: Yikes!  Invalid device signature.
    avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07

avrdude.exe done.  Thank you.

Compiled special for http://forum.atnel.pl (v5.11.1)

Podczas próby zaprogramowania innego uC np ATmega8 programem PROG ISP 1.72 wywala błąd "Chip Enable Program Error". Atmega8 do zaprogramowania jest sprawna na fuse bitach domyślnych (na innym programatorze da się ją zaprogramować.)

Wszystkie połączenia od programatora do programowanego uC są dobrze podpięte

PS: Dodam tylko, że programator działa z uc 89S52 i ładuje do niego hex'a poprawnie, a z ATmega8 i ATtiny26 (tylko te moglem sprawdzić) błąd jak wyżej.

Z góry dziękuję za każdego posta, który mnie naprowadzi na trop rozwiązania, ponieważ przeszukałem całe google, wyszukiwarkę na elektrodzie i nigdzie nie znalazłem rozwiązania problemu.. :/

0 7
  • #2 26 Lis 2013 16:27
    435758
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 26 Lis 2013 19:19
    Vibray
    Poziom 7  

Tą opcję już próbowałem ale to nic nie da bo SCK odpowiada za programowanie innego ukladu a nie wykrycie programoatora w programie.

Żeby nie było że nie sprawdziłem - nie nie działa.

0
  • #4 26 Lis 2013 20:06
    McMonster
    Poziom 32  

Programator jest wykrywany poprawnie, wystarczy czytać logi, a w nich fragment "target doesn't answer". Jeśli Slow-SCK nie pomaga, to jest to niemal na pewno niepoprawne podłączenie mikrokontrolera do programatora lub do zasilania. Czego zresztą można się łatwo dowiedzieć wklejając komunikaty avrdude do wyszukiwarki na forum.

0
  • #6 26 Lis 2013 22:16
    Vibray
    Poziom 7  

McMonster napisał:
    Programator jest wykrywany poprawnie, wystarczy czytać logi, a w nich fragment "target doesn't answer". Jeśli Slow-SCK nie pomaga, to jest to niemal na pewno niepoprawne podłączenie mikrokontrolera do programatora lub do zasilania. Czego zresztą można się łatwo dowiedzieć wklejając komunikaty avrdude do wyszukiwarki na forum.

Jeśli chodzi o poprawne podłączenie to jest to niemal niemożliwe żeby było źle podłączone. Połączenia sprawdzałem sam, sprawdzał kolega, nauczyciel, 2 kolega i wszystko jest dobrze. Najbardziej martwi mnie to, że mkAVR Calculator nie pokazuje jaki uC jest wpięty do programatora.. I to podczas klikania Sprawdź mikrokontroler (ten duży przycisk) wywala ten bład w konsoli.

Dondu - jutro dokładnie przejrzę całą zawartość linku bo niestety dziś już nie wyrabiam.

0
  • #7 28 Lis 2013 19:23
    Vibray
    Poziom 7  

Niestety ale po zapoznaniu się z Twoim linkiem stwierdzam, że wszystko jest zrobione prawidłowo. Jedynie jutro będę chciał sprawdzić na płytce uniwersalnej podłaczenie programowanego układu razem z kondensatorami filtrującymi itd.

0