Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

volvo s40 1,8 '96 - słabe reflektory, jazda w nocy męczy

26 Lis 2013 16:14 5598 25
  • Uczeń
    Tak jak w temacie. W dzień jest OK. W nocy jak jadę to na światłach drogowych jest w miarę ok jak nie jadą auta z przeciwka. Ale na mijania jest koszmarnie widzę tylko mały odcinek drogi przede mną, jakieś 10m może. A jak auta jadą z przeciwka to jadę całkiem na ślepo.
    Czy też tak macie?
    Żarówki mam h4, na przeglądzie mi facet ustawiał światła tz sprawdzał i w normie.
    Co jest nie tak. W nocy się boje jezdzić i to bardzo samochodem.
    Dodam że jak teraz jest oświetlony lampami tz zabudowany to drogę widzę elegancko problem występuję tylko i wyłącznie na nieoświetlonych drogach.
  • Poziom 29  
    Nic nie napisałeś w jakim stanie są lampy, tzn lustra i szkła.
    Warto wymienić żarówki na firmowe o zwiększonej sile świecenia, polecam Osram.
    Przypuszczam również że są źle ustawione, skoro piszesz że na drogowych jest w miarę.
  • Uczeń
    W dobrym stanie, żarówki mam osram +90 te po 37zł za sztuke cholernie drogie nic to nie dało.

Diagnosta sprawdzał i ok.
    U okulisty byłem też ok. Okulary też mam ale one i to za bardzo nie pomagają. Moge bez nich jezdzić.

Sęk w tym że na nieoswietlonej drodze na światłach mijania ile powinnem widzeć na przód? Tyle aby w razie zobaczenia np dziury móc się zatrzymać tak? No to ja jade na ślepo troszke przez autem widze drogi a potem już czarno. Jak są linie krawędziuowe to jeszcze ujdzie. Ale jak auta jadą z przeciwka to juz drogi nie widzę bo tak oślepiają.
  • Poziom 29  
    Byłeś u okulisty i ślepoty zmierzchowej nie masz, a może masz? Na diagnostyce nic nie mówili o stanie reflektorów?
  • Poziom 31  
    bnbnb napisał:
    Sęk w tym że na nieoswietlonej drodze na światłach mijania ile powinnem widzeć na przód?

Minimum 40 m. Weź kolegę z autem i porównaj. Na ciemnej drodze lub przed ścianą.
  • Poziom 29  
    Dokładnie ok 35-40m.
    Oczywiście regulacja poziomu świateł na 0/
  • Poziom 39  
    Ja sobie ustawiam tak żebym widział odblaski dwóch słupków przydrożnych po lewej stronie tzn żeby światło reflektorów się odbijało.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    1. Czy ze stanem wzroku wszystko w porządku? Nie cierpisz na tzw kurzą ślepotę? Bo jeśli piszesz, że auta z naprzeciwka cię oślepiają, a po ciemku niewiele widzisz, to może warto jeszcze raz odwiedzić specjalistę. Nie chorujesz np na cukrzycę?
    2. Przejechałeś się na próbę innym autem by mieć porównanie?
    3. Te lampy to nie zamienniki lub angliki? Albo nie daj borze (celowe ;) ) tzw. "tuningi"?
    4. Jaka jest barwa świecenia tych reflektorów? Biała, czy żółta?
    5. Mierzyłeś napięcie bezpośrednio na kostce żarówki, oczywiście pod obciążeniem z podłączoną żarówką?
    6. Mierzyłeś spadek napięcia zasilania akumulator - kostka żarówki?
    7. Ile wynosi napięcie w instalacji w czasie pracy silnika?
  • Uczeń
    1. cukrzycy nie mam kiedys z 3lata temu przepisali mi cylindry na stygmatyzm -1D, byłem u okulisty jakies pół roku temu robila badanie dna oka itp nic nie zobaczyła, mówiłem ze okulary mi kiedys przepisano a ona powiedziala ze to niewielka wada i moge jezdzić bez, a jak tak bardzo chce to moge ale nie musze wykupić -1D (w polu cylinder) wiec one tylko na astygmatyzm i je wykupiłem ale nie wiele pomagaja, naprawde róznicy zbytniej nie ma.

2. nie mam z kim, nie mam jak

3.nie , one są oryginalne seryjne z roku produkcji auta

4. Biała nawet mocno biała, jasna

5/6 nie

7. Wysokie, 14,5, na mijania 14,4V

Cytat:
    Byłeś u okulisty i ślepoty zmierzchowej nie masz, a może masz? Na diagnostyce nic nie mówili o stanie reflektorów?
    diagnosta spr. i w normie mówił, wg okulisty moge bez bryli jezdzić:D

A tak pozatym to ile to jest te 40m bo tak na oko to jak mam to wiedizeć, od słupa do słupa jest 40m na drodze? Przykładowo wg przepisów tylna tablica powinna być czytelna w nocy przy min 20m wy widzicie z 20m w nocy tablice rejestracyjną??? Pytam poważnie. Bo z 20m w dzień to ja widzę tablice rejestracyjną tz odczytam, nawet z ok 30-35m odczytam ale juz ledwo. Ale w nocy to mimo ze będzie podświetlona to z 20m to nie ma szans abym ją odczytał. Wg kodeksu tablica powinna być czytelna z min 20m.

W dzień widzę! To samo w nocy w mieście na oświetlonej drodze, moge zgasić światła mijania i jechać! Ba ! Ale w nocy w terenie niezabudowanym to na mijankach poprostu ślepy jestem jak kret. Na długich jako tako widzę jezdnię Ale na mijania widzę tylko troszkę drogi i koniec, a jak mijam inne pojazdy to jade całkiem na ślepo!
  • Poziom 29  
    Nie wiem jak w V40 ale jak tam są takie lampy jak w carismie to faktycznie problem może leżeć po stronie auta, kiedyś jechałem carismą nocą to bez długich nie widziałem prawie nic.

bnbnb napisał:
    2. nie mam z kim, nie mam jak
    Nie znasz nikogo kto ma samochód żeby się z nim nawet jako pasażer w nocy przejechać?
  • Poziom 9  
    bnbnb napisał:

3.nie , one są oryginalne seryjne z roku produkcji auta

Czyli mają już 17 lat. Odbłyśnik jest już pewnie mocno wypalony, a jak założyłeś żarówki +90% to dodatkowo je jeszcze troche dobiłeś. Wymień lampy na nowe, nawet jakię tanie DEPO i zobaczysz różnice.
    Ad2. Brzmi aż absurdalnie. Bo
    elemen_th napisał:
    Nie znasz nikogo kto ma samochód żeby się z nim nawet jako pasażer w nocy przejechać?

Ad5, 6. Pomiary trzeba przeprowadzić.

Możesz jeszcze sprawdzić, czy nie masz bardzo zakurzonych reflektorów od wewnątrz. Zdemontuj żarówkę, nawiń na palec jakąś BARDZO miękką szmatkę, nie chusteczkę, czy inny papier i bardzo delikatnie przetrzyj odbłyśnik w zasięgu palca. Jeśli na szmatce pozostanie wyraźny brud i da się zauważyć, różnicę w odbłyśniku, to reflektory masz do czyszczenia. Da się to zrobić bez rozbierania reflektorów, choć je same trzeba z auta zdemontować.
  • Uczeń
    Cytat:
    Czyli mają już 17 lat. Odbłyśnik jest już pewnie mocno wypalony, a jak założyłeś żarówki +90% to dodatkowo je jeszcze troche dobiłeś. Wymień lampy na nowe, nawet jakię tanie DEPO i zobaczysz różnice.
    w jakim sensie je dobiłem żarówkami??

Kolega ma auto to tam elegancko widać ale to nie są h4 a ksenony czy biksenony, nie znam nikogo co ma auto z h4 żarówkami.

Ile to wkoncu jest 40m na drodze? Z 20m w nocy odczytacie rejestracje w nocy?
  • Poziom 29  
    bnbnb napisał:
    nie znam nikogo co ma auto z h4 żarówkami.
    To może znasz kogoś kto ma auto z żarówkami np. H7? Byle to nie były ksenony tylko zwykłe żarówki.
    No nie oczekuj od żarówek H7 w starych już kloszach, by działały, jak reflektory ksenonowe! Za dużo wymagasz.
  • Uczeń
    na youtrube sobie parzyłem jak świecą no to moje świecą tak samo wiec 40m to to nie jest na bank a jakies 10m max 20m oswietlania drogi przed autem
  • Poziom 29  
    Chodzi mi o to, żeby ktoś go przewiózł/sam się przejechał autem z żarówkami a nie palnikami bo wiadomo, różnica w ilości światła jest bardzo duża. Ale skoro w aucie z ksenonami drogę widzi dobrze to znaczy, że ślepy nie jest.

Mój 406-ty lew świeci fest mimo, że zaraz będzie pełnoletni.
  • Uczeń
    z ilu m odczytacie tylną rejestracje?
  • Poziom 29  
    Powiem Ci wieczorem, pojadę do lasu i sprawdzę :)
  • Uczeń
    ile jest od słupa do slupa na drodze? bo skąd mam wiedizec ile to 40m?
  • Uczeń
    Bez jaj, chyba co 20-30m.
  • Poziom 19  
    Jednemu chodzi o "słupki kilometrowe", drugiemu o słupy (latarni?).
    Trudno będzie się dogadać.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Słupki kilometrowe co 100m, latarnie nie wiem :)

Sprawdziłem czy widać rejestrację, w całkowitej ciemności samo podświetlenie jest mocno nierówne i widać częściowo, znam rejestrację więc ciężko być obiektywnym. Jechałem za to za autobusem jakieś 25-30m za nim, zgasiłem światła, on miał oświetlenie tablicy led i nie dałem rady odczytać numerów, po włączeniu świateł bez problemu.
  • Uczeń
    Chodzilo mi o słupy energetyczne chyba co 35m są bo po 3 słupach przejeżdzam ok 100m

No to wg przepisów rejestracje podświetloną powinno sie odczytać z min! 20m lub wiecej.