Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Update BIOSu na ECS P4IBASD 3.0

00S 26 Lis 2013 17:31 2328 19
  • #1 26 Lis 2013 17:31
    00S
    Poziom 13  

Witam,

Postanowiłem zapytać o radę ekspertów gdyż nie mogę sobie poradzić z wgraniem nowego BIOSu do mojej płyty głównej - ECS P4IBASD 3.0.

BIOS ściągnąłem ze strony producenta i postępowałem według zaleceń.
    Niestety wyskakiwał komunikat - "Chipset/flash part isn't available. The function wil be invalid."

Poczytałem trochę i przestawiłem zworkę JP3 (w pozycji chyba 2-3).
    Również nic to nie dało.

W BIOSie nie zauważyłem żadnych opcji chroniących BIOS przed flashowaniem (swoją drogą kilku funkcji w tym BIOSie brakuje jak na moje oko...).

Macie jakieś pomysły, jak wgrać nowy BIOS?

Z góry dzięki i pozdrawiam :)

0 19
  • #3 26 Lis 2013 19:59
    00S
    Poziom 13  

BIOS jaki mam to AMI - taki pokazuje się podczas włączania kompa, po wejściu do BIOSU, w AIDA :)

Kierowałem się instrukcją właśnie ze strony którą podałeś (update z pomocą dyskietki).
    Dyskietka utworzona jako Dysk startowy MS-DOS, nastepnie wrzuciłem na nią 2 pliki - aminf342.exe i 030128s.rom. Uruchomiłem kompa z tej dyskietki, wpisałem "dir", a nastepnie "aminf342 030128S.rom" i ENTER - po czym stacja FDD chwile zamieliła i pojawił się komunikat ""Chipset/flash part isn't available. The function wil be invalid."

Co do zworek na tej płycie - zauważyłem 3 - JP1, JP2 i JP3 (+ jakieś od ustawień audio). JP3 nie jest podpisana, ale zmiana ustawienia z 1-2 na 2-3 nie pomogła...

Ogólnie na tym BIOSie nie ma chociażby opcji kontroli obrotów wentylatorów, włączenia HT...

0
  • #5 26 Lis 2013 21:25
    00S
    Poziom 13  

Eh.. niestety niezbyt dużo mi dał podany wyżej wątek...
    Skoro flash plikiem "amif342.exe" nie wchodzi to może innym? Uniflash?

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lis 2013 21:39
    Kolobos
    Spec od komputerów

Probuj, a jak nie to zostaje programator.

0
  • #7 26 Lis 2013 22:11
    00S
    Poziom 13  

A to jeszcze spytam, jak to jest z tymi zworkami? Zworka JP2 (podpisana jako odpowiedzialna za BIOS) ustawioną mam na domyślne (na innym resetowało CMOS ale komp się nie włączał), JP3 nie jest podpisana, z domyślnego zmieniłem na 2-3 ale jak już wiadomo, nic to nie dało.
    Czy przy flashowaniu UniFlashem muszę je jakoś inaczej przestawiać?
    A i też ważne, skąd pobrać UniFlasha, żeby nie porać złej/wadliwej wersji, itp.?

0
  • #9 26 Lis 2013 22:25
    00S
    Poziom 13  

Dzięki serdeczne ;)

Poradziłem sobie jakoś z tym UniFlashem :)
    BIOS poszedł, podczas włączania na ekranie widnieje zaktualizowana data BIOSu ;)

Niestety w ustawieniach nie widzę żadnych zmian...
    Nie wiem, czy niektóre opcje są ukryte, czy ich po prostu nie ma...
    Szczególnie przydały by mi się opcje regulacji obrotów wentylatora CPU (kręci się do ponad 4000obr...) i włączenie HT (procek obsługuje, ale AIDA sygnalizuje, że opcja jest wyłączona).

Miałby ktoś jakiś pomysł, jak teraz z tym sobie poradzić? :)

0
  • Pomocny post
    #10 27 Lis 2013 08:45
    tronic1
    Spec od komputerów

No niestety, ale tego właściwie należało się spodziewać. Nowe biosy z reguły nie wnoszą rewelacyjnych zmian. Zainstaluj Speed Fana i sprawdź czy on sobie poradzi z wentylatorami na tej płycie. http://www.youtube.com/watch?v=HcFKY6BkGuo

0
  • #11 27 Lis 2013 13:29
    00S
    Poziom 13  

Niestety, SpeedFana próbowałem już wcześniej i nie działał w ogóle...
    W linku pod podanym przez Ciebie filmikiem, na stronie z kompatybilnymi ze SpeedFanem płytami głównymi mojej płyty nie ma.

Jedną zmianę na + zmiana BIOSu jednak dała - po zmianie procka na trochę mocniejszy komp nie chciał zastartować za pierwszym razem (czarny ekran, brak "piknięcia") i konieczny był reset. Teraz wszystko uruchamia się jak trzeba :)

A jeszcze co do ukrytych opcji - próbowałem kombinacje: Ctrl/Alt/Shift + F1 aż do F12 i nic się nie pojawiło.

0
  • #13 28 Lis 2013 23:04
    00S
    Poziom 13  

Dzięki za link, ale ModBin nie służy czasem do modyfikacji tylko BIOSów AWARD?
    W ECSie jest AMI :(

0
  • Pomocny post
    #14 28 Lis 2013 23:07
    Pete_O
    Poziom 31  

tronic1 napisał:
    Bo chyba nie ma ukrytych opcji. Nigdy nie miałem płyty ECS ale też nie słyszałem żeby na tych płytach były dostępne zaawansowane ustawienia.
    ECS sprzed lat - na s.478, s.775, s.754, s.A - nie słynęły z mnogości opcji w BIOSie i praktycznie nie nadawały się do tuningu, w szczególności podkręcania. Więc nie należy szukać tam żadnych rozbudowanych, czy ukrytych opcji. Niemniej muszę zauważyć, że pozytywnie zaskakiwały stabilnością i żywotnością, mimo że marka ECS jakimś szczególnym uznaniem się nie cieszyła. Sam mam obecnie na stanie egzemplarz używany już dziesiąty rok dość intensywnie - od nowości (a czego ja na tej mobo nie testowałem... nie mówiąc o tym, że przez pierwszch 5 lat zasilałem ją Modecom'em Feel 300W ;) ) i wygląda i sprawuje się jak nówka. Absolutnie żadnych problemów przez ponad 9 lat. Moim zdaniem o klasę solidniejsze płyty niż np. ASRock'i z tamtego okresu.

0
  • Pomocny post
    #15 28 Lis 2013 23:50
    Robert B
    Poziom 43  

tronic1 napisał:
    Bo chyba nie ma ukrytych opcji.

I masz rację. Jest parę ukrytych, ale tej, która interesuje autora nie ma.
    Można to sprawdzić edytorem AMI.

0
  • #16 29 Lis 2013 02:09
    00S
    Poziom 13  

Cóż, co do solidności to chyba wypada się zgodzić :) Płyta chodzi już z nieco ponad 10 lat :)

Głównie chciałbym włączyć jakoś HT bo z regulacją obrotów zawsze można sobie poradzić inaczej.
    Nie ma innej opcji włączenia Hyper-Threadingu niż przez BIOS (szczególnie gdy tej opcji tam nie ma)?

0
  • Pomocny post
    #17 29 Lis 2013 22:44
    Pete_O
    Poziom 31  

00S napisał:
    Głównie chciałbym włączyć jakoś HT bo z regulacją obrotów zawsze można sobie poradzić inaczej.
    Nie ma innej opcji włączenia Hyper-Threadingu niż przez BIOS (szczególnie gdy tej opcji tam nie ma)?

Podejrzewam, że nie włączysz tej funkcji w żaden sposób, gdyż z tego, co widzę, ta płyta (i jej chipset: Intel 845D) w ogóle HT nie obsługuje:
    http://www.tomshardware.com/reviews/economical-a-pentium-4-system,558-3.html
    A przynajmniej nie natrafiłem na żaden ślad, by komukolwiek się to udało na tym konkretnym modelu (ECS P4IBASD 3.0), choć ponoć niektóre nowsze rewizje 845D umożliwiały włączenie HT.

0
  • #18 30 Lis 2013 17:02
    00S
    Poziom 13  

Czyli muszę obejść się smakiem... Procesor przynajmniej najmocniejszy jaki ta płyta może udźwignąć :) Szkoda, że bez HT.

Sprawa BIOSu prawie zamknięta... ale mam jeszcze jedno pytanie, czy istnieją do tej płyty jakieś modyfikowane BIOSy? ;)

EDIT: Nurtuje mnie jeszcze jedno, czy to może BIOS tej płyty jest odpowiedzialny za niestartowanie z pendrive'a? Nic nie jest chyba wyłączone w biosie, ale za nic nie chce z pendrive wystartować...

0
  • Pomocny post
    #19 30 Lis 2013 17:47
    Robert B
    Poziom 43  

Sprawdź edytorem Biosu i odkryj ukryte funkcje. Przecież dałem go w załączniku.

0
  • #20 01 Gru 2013 14:15
    00S
    Poziom 13  

Wybacz, nie zauważyłem. Wziąłem to za część podpisu :D

Niestety nie bardzo umiem się tym obsługiwać...
    Odpaliłem pod Windowsem ale opcji jest naprawdę dużo. Ale nie za bardzo wiem, od czego są niektóre...
    Może coś poczytam w necie na ten temat.
    W każdym razie dzięki! ;)

0