Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega 16 - Procesor powoduje zwarcie

jojo122 26 Lis 2013 17:51 1527 7
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich,

Mój problem: Polutowałem cały układ i znalazłem jedno zwarcie. Okazało się, że jest to linia zasilania i cały układ został przeszukany w sprawie winowajcy. Okazało się, że zwarcie występuje na nóżce VCC ATmegi.

Obecnie ścieżka dochodząca do VCC jest kompletnie odcięta od reszty układu a i tak występuje na niej zwarcie.

Taka sytuacja występuje, gdy ATmega znajduje się na podstawce. W momencie, gdy wyciągnę procesor zwarcie znika i wszystko jest tak jak powinno być.

Dodam, że lutowałem, gdy ATmega była wyciągnięta.

Poniżej wrzucam zdjęcie sposobu podłączenia procesora.

Będę bardzo wdzięczy za odpowiedzi bo praca inżynierska mnie goni a to musi działać ;)

ATmega 16 - Procesor powoduje zwarcie
  • Poziom 29  
    Wygląda na uszkodzony procesor.
  • Poziom 7  
    Dzięki za szybką odpowiedź. Jutro wymienię procesor. Mam nadzieję, że to dobry kierunek. ;)
  • Poziom 15  
    Albo procesor wsadziłeś odwrotnie w podstawkę.
  • Poziom 7  
    Procesor był wsadzony odpowiednio. Prawdopodobnie zwarcie spowodowało podłączenia złącza JTAG'a. Zwarcie było na pinach programatora i to spowodowało zwarcie ATmegi.

Wymiana procesora poskutkowała rozwiązaniem problemu. Programator łączy się bezproblemowo z procesorem i odczytuje sygnaturę, także wszystko ok.

Teraz mam problem z oprogramowaniem typu AVR Studio, także przeszkód ciąg dalszy....

Miał ktoś problemy z AVR Toolchian? Na zagranicznych forach są jakieś opowieści ale nic konkretnego.

I przy okazji - co myślicie o programie Eclipse do programowania mikroprocesorów?
  • Poziom 7  
    Trzymałem się AVR studio bo na spędziłem cały semestr i dwa projekty zrobiłem ale teraz odmówił posłuszeństwa.

Ale blog Atmela bardzo mi się podoba, dlatego jutro wypróbuję tą opcję ;)
  • Poziom 7  
    Natrafił ktoś na taki błąd (AVR Studio 4):

Loaded plugin STK500
    Loaded plugin AVR GCC
    Loaded partfile: C:\Program Files (x86)\Atmel\AVR Tools\PartDescriptionFiles\ATmega16.xml
    Loaded objectfile: C:\Users\Jordan\Documents\default\Praca.elf
    JTAG ICE: Warning: Execution stopped on boot loader reset vector.
    JTAG ICE: Warning: Boot reset fuses are programmed, but the program entry function is located in the application section. Wrong boot reset fuses will probably cause erronous execution.
    JTAG ICE: Warning: If this is not an error, this check can be disabled in the 'Debug' section in the JTAG ICE options.
    JTAG ICE: Warning: Reading the program counter, an invalid value (0x7FFFFFFF) was received from the device.
    Error reading programcounter
    Error reading memory : IO Address:0 Size:64
    Error reading memory : REGISTERS Address:0 Size:32
    Loaded objectfile: C:\Users\Jordan\Documents\default\Praca.elf
    JTAG ICE: Warning: Execution stopped on boot loader reset vector.
    JTAG ICE: Warning: Boot reset fuses are programmed, but the program entry function is located in the application section. Wrong boot reset fuses will probably cause erronous execution.
    JTAG ICE: Warning: If this is not an error, this check can be disabled in the 'Debug' section in the JTAG ICE options.
    JTAG ICE: Warning: Reading the program counter, an invalid value (0x7FFFFFFF) was received from the device.
    Error reading programcounter
    Error reading memory : IO Address:0 Size:64
    Error reading memory : REGISTERS Address:0 Size:32

Chodzi tutaj o zablokowanie mikrokontrolera?

Jak to rozwiązać?

Drugie pytanie:
    Chciałem wykorzystać symulator w programie Atmel Studio 6 i przy starcie programu wyskakuje błąd:
    ModuleName: TCF (TCF command: Processes:launch failed.)

Dodano po 5 [godziny] 6 [minuty]:

Nikt nie wie o co chodzi? Może fuse bit'y? Czeka mnie kolejna wymiana procka?

Jeżeli chodzi o drugi problem to powodem mogła być zbyt długa ścieżka dostępu bo wyrzuciłem "workspace" na pulpit i wszystko działa.