Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mitsubishi 2040U 22" - padł i piszczy.

prez8s 22 Mar 2005 17:12 2022 17
  • #1 22 Mar 2005 17:12
    prez8s
    Poziom 33  

Mam ten monitor 3 dzień i właśnie rano jak go włączyłem to padł. Napisze od początku, zaraz po przywiezieniu obraz był super ale gdy zimny to czasami coś leciutko mrugneło w poziomie raz na jakiś czas, jak sie nagrzał z 2 godz to było ok. Następny poranek, włączam i coś trzykneło lekko przygasł na ułamek sekundy i powrucił do normy i tak działał ok przez cały dzień. Dzisjaj rano go włączam, działa super. Po ok 5min włączam gierke, zmienia sie rozdziałka w grze do 1024x768x100Hz (w windzie mialem 1280x1024x100Hz) no i po paru sekundach duży błysk na ekranie, wyłączył sie i piszczy teraz, ale przez ok 1,5 minuty, a potem pisk ustępuje i nic sie nie dzieje, a jak go wyłącze i znowu włącze to piszczy i znów po 1,5 minuty przestaje i nic sie nie dzieje. Przeleciałem wzrokowo i omomierzem płytke zasilacza, ale żadnych usterek nie widze. Zlokalizowałem że piszczy to największe trafo w zasilaczu (są tam jeszcze dwa mniejsze).

Co to może być?

0 17
  • #2 22 Mar 2005 17:41
    Kalik
    Poziom 24  

Ewidentnie coś obciąża przetrwornicę. Zastanawia mnie ten trzask i przygaśnięcie ekranu o którym pisałeś taki efekt często daje padające trafo WN - na początek sprawdź je megaomomierzem ( jak to zrobic opisywane było wiele razy na elektrodzie), napisz o efektach tych pomiarów to bedziemy radzic cos dalej.
    Pozdro

0
  • #3 22 Mar 2005 20:04
    prez8s
    Poziom 33  

Trafopowielacza jeszcze nie sprawdzałem, bo ciężko tam sie dostać. Jak zrobie pomiary to napisze. Pozdr.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam że jak tak piszczy to żadne napięcie z zasilacza nie wychodzi, tak jak by sie odciął, wyciągnąłem wtyczki idące do zasilacza, pomierzyłem na przewodach i niewykazuje zwarcia. Ale jak tak odpalam sam zasilacz bez podłączonej reszty monitora, to nic nie piszczy, ale i nie ma napięć, być może działa w tedy zabezpieczenie przed brakiem obciążenia. Dużo tych przewodów wychodzi z zasilacza i nie wiem gdzie dać obciążenie. Być może szukam gdzie nie trzeba, sprawdze najpierw WN.

Dodano po 24 [minuty]:

Znałazłem, koło trafopolwielacza jest taki duży tranzystor, na dużym radiatorze i jest zwarty na wszystkich nużkach i do tego jeszcze dioda koło niego zwarta, do trafopolwielavcza jeszcze sie nie moge dobrać , bo musze cały monitor rozkręcić (kto to wymyslił ??!!). Ile może taki tranzystor kosztować?

Dodano po 5 [minuty]:

Tranzystor to C5303. Druga dioda która jest na tym samym radiatorze też ma zwarcie. Oj coś tu ostro sie popaliło, coś mi sie wydaje że trafo ma zwarcie.

Dodano po 16 [minuty]:

To raczej trafopowielacz, za dużo by odkecac, zeby sie upewnic. Szkoda, bo fajnie świecił, prawie jak LCD. No cóż mam przynajmniej ten komfort że moge go zwrócić. Koszt wymiany elementów to byłoby pewnie ze 200zł, dlatego sie nie opłaca go robić na własną rękę.

0
  • Pomocny post
    #4 22 Mar 2005 21:05
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

W twoim przypadku uszkodzenie pojawiło się w odchylaniu poziomym. W tym monitorze oba tory H i WN są rozdzielone. Ten tranzystor właśnie jest z układu odchylania poziomego. Prawdopodobna przyczyna to uszkodzenie elementów korekcji S lub zimne luty tamże. Co poleciało - wylutuj elementy i dopiero je sprawdź. Ten tranzystor jest trudno uszkodzić - 250W. Na pewno diody, reguletor B+ na 2SJ306(lub 2SJ449) i współpracujący tranzystor NPN, rezystor bezpiecznikowy. Dalej nie pamiętam - dawno robiłem ten monitor.

0
  • #5 22 Mar 2005 21:25
    prez8s
    Poziom 33  

Dzieki za pomoc, masz może schemat? Ściągnąłem z innego modelu 2060, ale tam jest troche inaczej. Czyli trafopowielacz raczej nie? No to musze go jednak rozebrać. Raczej z ciekawości, bo sądze że i tak go nie naprawie, już kiedyś naprawiałęm proviewa 19 to tylko sie w koszta władowałem.

0
  • Pomocny post
    #6 22 Mar 2005 22:31
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Schematu niestety nie mam. Ale jak dobrze pamiętam to właśnie odchylanie z 2060 jest bardzo podobne. Rozkręć, wylutuj elementy i pomierz je. Sprawdź dokładnie wszystkie elementy w B+ i w kolektorze HOT oraz to co napisałem wcześniej.

0
  • #7 23 Mar 2005 02:54
    prez8s
    Poziom 33  

Więc tak, wylutowałem, pomierzyłem i jak do tej pory, to znalazłęm uwalone:
    Tranzystory:
    C5303
    J512
    ET453
    Diode d503
    Na płycie jest takie złącze do odchylania z dwoma przewodami grubymi, jak mierze w te przewody to wykazuje na płycie zwarcie, nie wiem czy tak powinno być ? A po za tym to musiało być zaje... zwarcie żeby 3 tranzystory wywaliło na raz. Tylko gdzie?
    A propo trafopowielacza, to jest 10 nużek i między 1-2 i 9-10, wykazuje zwarcie, czy tak ma być ?

Dodano po 19 [minuty]:

Ok na płycie takie zwarcie powinno być bo przechodzi przez załączony przekaźnik po drodze rezystor większej mocy, czyli tu tak może być, a jeszcze mnie niepokoi że na wejściu odchylania na szyjce kineskopu, wykazuje ostre zwarcie, czy tak może być? Normalnie 0 ohm.

Dodano po 3 [godziny] 12 [minuty]:

Dojrzałem że kondensator c506 połączony równolegle z szybką diodą przy tym największym tranzystorze miał zimny lut (lekko sie ruszała nóżka). Ten kondzior jest wpięty razem z diodą między kolelktorem, a emiterem. Czy to to mogło spowodować wywalenie całości ?
    Jezlei mozna to prosilbym o wycene tych elementów, czy dostane wogóle tego c5303 i tamte pozostałe?
    A teraz ide spać :-)
    Pozdrawiam.

Dodano po 4 [minuty]:

A i jeszcze dodam że objaw na początku o którym zapomniałem to był, że w niskich rozdzielczosciach obraz sie czasami przesuwał na momencik w prawo i powracał, i teraz kojarze że mogło to być związane z tą nierówną pojemnością. Ale nie jestem pewien.

0
  • Pomocny post
    #8 23 Mar 2005 07:41
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Zimne luty - to mogła być przyczyna. Musisz pomierzyć pojemności kondensatorów stałych pracujących w odchylaniu. Co do tranzystora musisz poszukać po sklepach internetowych. Jako zamiennik możesz wstawić:
    - za 2SC5303 - 2SC3997 (20A/250W) lub 2SC3998 (25A/250W)
    - za 2SJ512 - 2SJ449 lub 2SJ306 - oba lepsze od oryginału
    - ET453 - ja osobiście nie znam zamiennika.

0
  • #9 23 Mar 2005 08:54
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    ET453 is a 300v 4A NPN type darlington with a
    B>1000.

można wstawiać 2sd1088
    a jeśli +B mniejsze 200V 2SD1409 ale ma diodę patrz na schemat jeśli to wazne układowo
    ( chodził w starych typ.druk.Epson)

NTE electronics
    http://www.nteinc.com/specs/100to199/pdf/nte186a.pdf

p.s.
    można nasze BD 4xx/6xxx darlingtony ale zmiana wyprowadzeń

0
  • #10 23 Mar 2005 12:20
    prez8s
    Poziom 33  

Dzięki za pomoc, z kondensaorami to będzie problem, bo nie mam miernika pojemności, ale nie wyglądają na uwalone. Jeżeli uda mi sie zdobyć te elementy, to w jaki sposób mam sie zabezpieczyc przed ponownym spaleniem, jezeli ktorys z elementow jeszcze jest uwalony, a ja go nie wykryłem. Wpiąć gdzies zarowke?

Dodano po 18 [minuty]:

A ta dioda to taka mała okrągła: BYV26E PH jest na to jakiś zamiennik?, bo szukam w poltronicu i niemoge znalezc.

0
  • Pomocny post
    #11 23 Mar 2005 14:45
    lisek
    Spec od monitorów

BYV26E Ph wyrób Philipsa
    Ur=1000V, I=1,0A, Uf=2,5?, t=30ns. ob.SOD57
    fast soft-recovery controlled avalanche rectifier

0
  • #12 23 Mar 2005 16:20
    prez8s
    Poziom 33  

Dobra, dzięki wszystkim za pomoc, teraz będe szukał częsci po sklepach.

0
  • #13 03 Kwi 2005 23:45
    prez8s
    Poziom 33  

Monitor oddałem do zwrotu, bo problem z dostaniem tych tranzystorów. Także temat zamknięty.

0
  • #14 12 Sie 2005 04:27
    ufolek
    Poziom 12  

Mam podobny problem, z tym, ze HOT jest caly. W ukladzie sterowania napiecia na HOT jest rezystor bezpiecznikowy z oznaczeniem F250V F3/4A Co to ma oznaczac? 750mA ?

Drugie pytanie na co zamienic darlingtona 2SD1740?

0
  • #15 14 Sie 2005 18:47
    lisek
    Spec od monitorów

2sd1740 N-DARL 150V 5A 25W B=5000

Cytat:
    et453 transistor is Si-npn Dar.
    Replacement 2sd1073 or tip121

0
  • #16 15 Sie 2005 03:14
    ufolek
    Poziom 12  

A jaki powinien byc ten bezpiecznik? On jest szeregowo z zasilaniEM +200 V ukladu regulacji napiecia HOT'a.
    W ukladnie regulacji jest MOSFET 2SJ512 i jego idee rozumiem. Natomiast po co jest ten wtórnik na NPN z dzilenikiem napiecia na bazie 100/101 to bardzo mnie ciekawi, moglby mi ktos ze speców wyjasnic?

0
  • #17 15 Sie 2005 22:46
    Jaro
    Poziom 26  

Nec i Mitsubishi a kiedyś Iiyama i Panasonic tak robiły korekcę E-W. Wbrew pozorom bardzo to upraszcza stabilizację +B i pozwala na sporą elastyczność w korekcji E-W co jest ważne w monitorach o sporych przekątnych.

0
  • #18 17 Sie 2005 00:26
    ufolek
    Poziom 12  

No i sie udalo monitor swieci,
    jak na początek to skomplikowany monitor byl ;-)
    Zamiast 2SD1749 spisal sie BDV65C.

Dzieki uczastnikom postu za cenne informacje.

Ale po co jest tam ten tranzystor to dalej nie wiem ;-)

0