Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł C.O. gazowy zmiejszenie mocy przez dysze do LPG

ADAMSKI73 26 Lis 2013 21:06 1731 7
  • #1 26 Lis 2013 21:06
    ADAMSKI73
    Poziom 13  

Mam pytanie do instalatorów czy można zmniejszyć moc kotła przez zastosowanie dysz od LPG. Np. dla Junkers CERACLASS ZW 14-2 DV AE instrukcja podaje dla GZ50 dyszę 112 a dla propanu 74. A może jakiś kondensacyjny byłby lepszy który da się ustawić do MAX 5 kW

0 7
  • #2 26 Lis 2013 21:11
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Kolego nie zmniejszaj mocy kotła stosując złe dysze-bezsensowne i bezmyślne. Jeżeli potrzebujesz niską moc kup kocioł kondensacyjny.

0
  • Pomocny post
    #3 27 Lis 2013 01:08
    saskia
    Poziom 38  

Zmniejszenie dysz moze doprowadzic do kompletnego zaniku plomienia podczas modulacji na nizsze parametry, bo cala konstrukcja palnika i z tym zwiazane doplywy powietrza, moga przy zbyt malej ilosci doplywajacego gazu doprowadzic do proporcji gaz-powietrze, przy ktorych plomien ciagly zacznie zanikac, co juz samo w sobie prowokuje pulsacyjna i wybuchowa prace palnika. Przy wygasnieciu plomienia palnika, tzw. swieczka bedzie sie palila , podtrzymujac termopare, ale nie bedzie plomienia na glownym palniku, a gaz bedzie sie ulatnial z glownych dysz. W rezultacie, moze dojsc, albo do zatrucia gazem, abo do wybuchu kotla lub komina.

0
  • #4 28 Lis 2013 15:28
    ADAMSKI73
    Poziom 13  

Dziękuję za odpowiedzi szczególnie saskia który wytłumaczył dlaczego nie należy zmieniać dysz więc mój typ to Immergas VICTRIX 26 2I który jest od 3kW chyba, że ktoś zna lepszy model do mieszkania 45 m2 parter, ocieplone ściany 14 cm styropianu, sufit w piwnicy 10 cm, długość komina 11m.

0
  • #5 28 Lis 2013 15:36
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Wszystko zależy czego oczekujesz od kotła i jakie masz zapotrzebowanie na cwu. A może Junkers AcuSmart?

0
  • #6 28 Lis 2013 16:54
    ADAMSKI73
    Poziom 13  

Mieszkanie małe więc kocioł musiał by być małej mocy, obecnie mam węglowy 6 kW i jak się nie przypilnuje i mocniej rozpali to zaraz jest 23 °C, wyczytałem, że najlepszy efekt jest jeżeli kocioł nie załącza się co chwilę tylko jak pracuje długo z niską temperaturą (przy minusowych temperaturach wystarcza mi 40-50 °C na zasilaniu). Myślałem o takim który ma modulację od 2 do 5 kW ale wiem, że nie ma takich ale znalazłem od 3 do 26 ale z pewnością można zmniejszyć moc maksymalną tylko nie wiem do ilu. CWU- bojler elektryczny 80l i tak może zostać.

0
  • Pomocny post
    #7 29 Lis 2013 23:10
    saskia
    Poziom 38  

Jezeli ten kociolek ma modulacje od 3- 26 kw, to powinien zdac egzamin na twoje potrzeby.
    Moc minimalna 3-6kW ustawic na CO, a na CWU bedzie sam wspinal sie na moc ok. max.
    Przy min. mocy powinienes miec dobra kondensacje na CO, co da spore oszczednosci gazu-kasy na ogrzewanie, a CWU, bedziesz mial "skolko godno", bo przy 26 kW to da ok. 14l/min. :-)

Jesli okazalo by sie ze kociolek taktuje zbyt czesto, to mozna go ograniczyc zegarem, aby grzal tylko w okreslonych godzinach, np. kiedy jestes w domu i z przerwami np. 1 godzinnymi.

0
  • #8 02 Gru 2013 20:12
    ADAMSKI73
    Poziom 13  

Wybór padł na Immergas VICTRIX 26 2I i cena jest przystępna.

0