Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt gitarowy organy - jak zrobić?

Adamek951 26 Lis 2013 22:16 1434 5
  • #1 26 Lis 2013 22:16
    Adamek951
    Poziom 2  

Witam!
    Chciałbym zrobić efekt gitarowy dający ładne brzmienie organów kościelnych.
    Obiło mi się o uszy, że do uzyskania takiego brzmienia wystarczy najprostszy przester na dwóch tranzystorach a gdzieś za nim filtr zmieniający przebieg z prostokątnego na sinusoidalny.
    Dałoby radę coś takiego rozrysować na jakimś schemaciku?
    I czy na pewno wystarczy jakiś najzwyklejszy fuzz, żeby uzyskać akurat brzmienie organów kościelnych?
    :)

0 5
  • #2 26 Lis 2013 22:55
    D214d3k
    Poziom 39  

Tak to jest proste ale nie aż tak :D. Kupujesz sobie gitarowy sterownik MIDI lub przystawkę zamieniającą dźwięk gitary na komendy MIDI i możesz grać na gitarze każdą barwą.

Link

0
  • #3 26 Lis 2013 22:56
    fascynat
    Poziom 24  

Muszę Cię zmartwić, nie wystarczy.
    Mizernego fuzza na kilku tranzystorach możesz zrobić ale dźwięku organów kościelnych z pewnością nie.

0
  • #4 27 Lis 2013 20:17
    sikorkam
    Poziom 22  

I tu się kolego mocno mylisz . Kiedyś zrobiłem sobie układ właśnie fuzz-przerzutnik Schmitta i dalej sygnał szedł do układu scalonego 7493 - dzielnik częstotliwośći . Niestety wadą tego układu jest gasnąca amplituda gitary i zrywanie dźwięku w jego końcowej fazie. Ale przy dobrej wprawie z delay naprawdę organy w Oliwie to miniaturka tego co można uzyskać z tego układu. ]

0
  • #5 27 Lis 2013 21:33
    wieswas
    Poziom 33  

Do kol. "sikoram": Tego fuzza z przerzutnikiem Schmidta i 4-krotnym podziale częstotliwości na 7493 a następnie sumowanie na potencjometrach montażowych też zrobiłem, ale dźwięk przypomina "pyrkający traktorek" lub "iskrzenie silnika komutatorowego". Mimo zmiany ustawień, dokładania kondensatorów nie nadaje się do niczego. A na pewno nie przypomina organów.

0
  • #6 27 Lis 2013 23:37
    fascynat
    Poziom 24  

No to już nie wiem, pomyliłem się, czy nie? ;)
    Ocena wrażeń słuchowych, jak powszechnie wiadomo, to bardzo indywidualna sprawa. Grunt żeby dźwięki zachwycały słuchającego, pod warunkiem, że słucha w gronie o podobnych preferencjach lub najlepiej w samotności.
    Niektórym odgłosy wydawane w wc także przypominają lekko zrywające sygnał urządzenie fuzzopodobne, a innym nawet dźwięk dzwonu Zygmunta ;)
    Wszystko zależy od zaangażowania grającego i wyobraźni słuchającego ;)
    Dlatego kolego sikorkam swoje zdanie w kwestii mizernych perspektyw dotyczących budowy prostego urządzenia, zmieniającego dźwięki gitary w brzmienie organów kościelnych, tym bardziej Oliwskich, zdecydowanie podtrzymuję.

0