Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa kolumn TONSIL-czy to ma sens?

Paul_Moody 27 Lis 2013 00:03 1992 12
  • #1 27 Lis 2013 00:03
    Paul_Moody
    Poziom 9  

Cześć wszystkim, jestem tutaj nowy i niestety-zielony.
    Przejdźmy jednego do mojego problemu. Parę tygodni temu od kumpla kupiłem dwie kolumny, wtedy jeszcze nieznanej dla nas obu firmy. Leżały u niego i praktycznie z nich nie korzystał, po podpięciu ich do mini-wieży zagrały, tak więc wziąłem. Jedna kolumna była całkowicie i sprawna i wziąłem ją za stówę, drugą poniszczoną za 2 dychy. I tu się pojawia problem. Nie wiem czy jest sens tą kolumnę naprawiać. Jak zobaczycie na zdjęciach "pianka" wokół membrany jest całkowicie popękana, a przy drugim głośniku dziura jest w samej membranie. Moim celem jest w przyszłości skompletowanie jakiegoś zestawu audio i nie wiem właśnie, czy jest sens pakować pieniądze w te kolumny. W razie czego piszcie ile kosztowała by ewentualna naprawa. Z góry dzięki. Naprawa kolumn TONSIL-czy to ma sens? Naprawa kolumn TONSIL-czy to ma sens? Naprawa kolumn TONSIL-czy to ma sens? Naprawa kolumn TONSIL-czy to ma sens?

• #2 27 Lis 2013 10:03
    RafoX
    Poziom 14  

Sklejony zestaw naprawczy kupisz za około 20 zł głośnik.
    Czy warto hmm to już zależy od Ciebie, jeśli podoba ci się dźwięk tego głośnika, obudowy nie są w jakimś tragicznym stanie oraz masz chęć i zapał do tego typu zabaw to myślę że warto.
    To nie chińska zabawka tylko stary dobry Tonsil.

• #3 27 Lis 2013 10:23
    cristal2242
    Poziom 25  

Sprzęt jak to mówią nie do zajchania.
    Jeśli potrafisz je naprawić no nie jest to łatwe ale do wykonania, to się opłaca dla samych głośników.Gdzie leżały ?sprawdź czy nie zawilgocone nie są.

• #4 27 Lis 2013 10:51
    Trabi
    Poziom 36  

Warto. Wymiana pianek - jak się oczytasz w necie i masz trochę smykałki - nie jest trudna. Sam 1-wszy głośnik robiłem parę godzin, teraz już idzie to sprawniej. Dziurka w GDW jest maleńka i w niczym nie przeszkodzi w graniu jeśli nie jesteś audiofilem ;) - zostaw tak jak jest, ważne że gra. Po postawieniu ich na nogi zdziwisz się co potrafią stare dobre Tonsile. Ja bym je robił.

• #5 27 Lis 2013 11:29
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

RafoX napisał:
    Sklejony zestaw naprawczy kupisz za około 20 zł głośnik.
    Sklejone zestawy to zawsze china. Tonsil jeżeli już coś udostępnia to tylko membrany kompletne.
    Trabi napisał:
    Dziurka w GDW jest maleńka i w niczym nie przeszkodzi w graniu jeśli nie jesteś audiofilem
    Polemizowałbym. Jednak przy tej klasie zestawu nie sądzę aby miała ona ogromne znaczenie. Można spróbować zakleić ją klejem introligatorskim. Najlepiej byłoby nabyć nowy. Koszt to około 40zł za sztukę.
    Zawieszenia piankowe po kilkunastu latach ulegają degradacji. Wymiana ich jest w miarę prosta. Nie ma sensu wymieniać membran, gdyż to niepotrzebna ingerencja w głośnik. Zawieszenia możesz nabyć w Umifonie ( www.umifon.pl ). Regenerację przeprowadzasz wedle instrukcji https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1797404&highlight=

• #6 27 Lis 2013 19:43
    Paul_Moody
    Poziom 9  

Okej, w takim razie wezmę się za nie, a dokładniej to nie ja, gdyż udało mi się dziś skontaktować z serwisem który właśnie specjalizuje się w naprawach kolumn Tonsila i myślę, że do 5 dych to naprawią. Czyli ogólnie zakup wtopą nie był. :D

cristal2242 napisał:
    Gdzie leżały ?sprawdź czy nie zawilgocone nie są.

Z tego co mi kumpel pisał to sporo przeleżały na strychu. Jednak śladów zawilgocenia nie widzę, jeszcze specy z serwisu to obejrzą. ;)

A co do samej gry kolumn myślę że całkiem dobrze, szczególnie linia basowa jest ładna i wyraźna. Może trochę taki offtopic, ale mam pytanie: jaki wzmacniacz polecalibyście pod te kolumny?

• #7 03 Gru 2013 21:47
    Brivido

Poziom 28  

Wzmacniacz dowolny, nawet tani Amator.
    50zł może nie wystarczyć, a i tak polecałbym się upewnić co oni tam będą wymieniać i na co.

"Sklejone zestawy to zawsze china. Tonsil jeżeli już coś udostępnia to tylko membrany kompletne."
    Sklejone całe wkłady również sprzedaje.

• #8 03 Gru 2013 21:56
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Brivido napisał:

"Sklejone zestawy to zawsze china. Tonsil jeżeli już coś udostępnia to tylko membrany kompletne."
    Sklejone całe wkłady również sprzedaje.
    Faktycznie, od niedawna zaczęli.

• #9 07 Gru 2013 19:56
    Paul_Moody
    Poziom 9  

Okej, w poniedziałek wiozę kolumny do naprawy i po części do odrestaurowania, zapewniali mnie że wszystko wyjdzie ok. 110 zł. Mam pytanie jednak czy wzmacniacz faktycznie jest obojętny? Budżet jaki mógłbym na niego przeznaczyć to jakieś 250 złotych, oczywiście używka. Macie jakieś konkretne modele?

• #10 07 Gru 2013 20:42
    Brivido

Poziom 28  

Chyba wolałbym kupić za 250 kolumny a za 110+aktualne kupić wzmacniacz.

• #11 07 Gru 2013 21:59
    RafoX
    Poziom 14  

Jeśli masz to regenerować na podróbkach to gra nie warta świeczki.
    Tak jak Brivido napisał
    za 250 kupisz stare dobre zg40 Tonsila i do tego wzmak jakiś polski do 100 zł np:
    Unitra fonica pw 9013 i wtedy będziesz miał fajny sprzęt grający.

• #12 08 Gru 2013 05:18
    DDN
    Poziom 31  

Poczekaj i popatrz na fajne oferty nie spiesz sie a czasami uda sie coś "wyrwać" za parę złotych. Regenerowanie owszem ale nie na byle jakich podzespołach, jak chcesz to napisz maila do mnie w tej sprawie.

• #13 08 Gru 2013 14:40
    Paul_Moody
    Poziom 9  

Z tego co mi wiadomo, pytając się po znajomych, to te kolumny są naprawdę dobre, a sama naprawa nie zepsuje jakości dźwięku i samych kolumn. Tak więc te kolumny na pewno zostają, bardziej interesuje mnie teraz wzmacniacz no i rzecz jasna odtwarzacz. :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME