Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aristo Smart 210 - Nie mogę zresetować 24C02

Krzychu23 27 Nov 2013 00:06 2445 10
 • #1
  Krzychu23
  Level 16  
  Witam

  Laptop Aristo Smart 210 (przedpotopowy ;) ) miał już padniętą baterię. Zrobiłem sobie programator taki, jak opisany w temacie "Resetowanie' elektroniki baterii do laptopów - FAQ". Za pomocą programu SBWorkshop 3.71 demo odczytałem dane baterii, odłączyłem ogniwa, wlutowałem się w okolice 24C02 - wszystko zgodnie z powyższym tematem. Zgrałem wsad, zresetowałem eeprom (ustawiając wcześniej w programie pojemność 5200mAh - mam nowe ogniwa 2600 mAH z TME marki Samsung.

  Wylutowałem w odpowiedniej kolejności ogniwa, wymieniłem je, podłączyłem w odpowiedniej kolejności, podpiąłem na chwilę do laptopa na zasilacz. Bateria zaczęła się łądować, więc odpiąłem, ponownie odczytałem dane baterii za pomocą ww programu - i zonk, dane są "z kosmosu". Poniżej przesyłam te dane:

  Pierwszy odczyt:
  Aristo Smart 210 - Nie mogę zresetować 24C02

  Końcowy odczyt:
  Aristo Smart 210 - Nie mogę zresetować 24C02

  Co zrobiłem nie tak? Bateria na BQ2040, pamięć 24C02.
 • #2
  krzychu1985^

  Level 28  
  Pamięć może mieć jakieś zabezpieczenia np zapisu. Ja zawsze ściągam pamięć z pcb do odczytu i zapisu.
 • #3
  Krzychu23
  Level 16  
  Ale odczyt przed i po się różni - byłoby tak gdyby była blokada zapisu?
 • #4
  krzychu1985^

  Level 28  
  Dziwnie to wygląda, ale: wcześniej miałeś charging current 200mA, prawdopodobnie był taki, bo miałeś ok 6V (zbyt niskie napięcie) na baterii i był włączony niższy prąd - precharge current. Później jak napięcie się zwiększyło to prąd się zwiększył - jest 3000mA, tu nie widzę problemu. Czy ustawiałeś design capacity ? Cykli też jest dużo - 446, zerowałeś cykle ? Device name mi się też nie podoba, jest inne. Udostępnij wsady, ten który odczytałeś i ten który wgrałeś.
 • #5
  Krzychu23
  Level 16  
  To może jeszcze gwoli ścisłości. Bateria była stara, leżała parę lat na strychu, bo kiedyś była kupiona inna, zresztą kiepskiej jakości. Teraz ta inna padła a ja - mając do dyspozycji starszą baterię, zabrałem się za regenerację starej. Wcześniej wsadziłem do laptopa i naładowałem ją do pełna, ale momentalnie traciła pojemność.

  Zerowanie cykli - zakładka EEPROM Read/Write/Reset, okno EEPROM chip Reset To Factory New wybierałem Chipset BQ2040 z 24c02, ustawiłem pojemność baterii na 5200mAh, naciskałem reset eeprom, dostawałem komunikat o sukcesie i koniec.

  Przesyłam plik odczytany. Nic nie wgrywałem - myślałem, że powyższy reset zmieni parametry w EEPROMie a odczytany wcześniej wsad posłuży tylko jako backup w razie czego?

  Co do plików z wsadem do jest pewien problem - przesłałem je sobie mailem do pracy, ale nie mogę dojść który jest który. Przesyłam jeden w załączniku - może to wystarczy. Wieczorem, z domu mogę więcej :)
 • #6
  krzychu1985^

  Level 28  
  Wsad wygląda dobrze. Spróbuj go teraz wgrać ale na wylutowanym eepromie a jeśli masz możliwość to zrób to na innej pamięci.
 • #7
  Krzychu23
  Level 16  
  To znaczy, że wsad zresetowany i z wpisaną odpowiednią pojemnością? Nie mam innej kości pamięci, najpierw spróbuję wgrać do tej, tylko wylutowanej. Mogę to zrobić SBworkshopem w wersji demo, czy powinienem poszukać innego programu? Jeśli mi się nie uda, wtedy będę kombinował z nową kością pamięci.
 • Helpful post
  #8
  krzychu1985^

  Level 28  
  Tak, wsad jest zresetowany, pojemność dobrze ustawiona i cykle wyzerowane. Możesz to sprawdzić właśnie za pomocą sbworkshop. W tej zakładce, gdzie odczytywałeś pamieć, teraz otwórz ten zapisany plik i na dole w ramkach pokażą Ci się wartości, wtedy podepnij eeprom wylutowany i zrób write. Następnie żeby sprawdzić, czy się dobrze zapisało, znowu zrób odczyt, zapisz jako inny plik, znowu go otwórz i sprawdź dane w ramkach. Jeśli będą takie same to znaczy, że wszystko się programuje poprawnie, jeśli nie, to może jest pamięć uszkodzona.
 • #9
  Krzychu23
  Level 16  
  U mnie nie da się odczytać z pliku - albo ja nie umiem. W oknie EEPROM Chip Save To File or Write From File mogę wybrać plik, ale nie mam możliwości odczytania go - mama tylko możliwość kliknięcia Read EEPROM lub Wite EEPROM :( Na dole, opcja DUMP Data pozostają puste. To znaczy próbuję teraz w pracy, bez adaptera i podłączonej pamięci, próbuję odczytać dana z pliku na dysku za pomocą samego pliku i programu, bez żadnego hardware.
 • #10
  Krzychu23
  Level 16  
  krzychu1985^ wrote:
  Tak, wsad jest zresetowany, pojemność dobrze ustawiona i cykle wyzerowane. [...]


  Ale jeszcze jedno - skoro plik odczytany z eepromu jest ok to po co mam go ponownie do eepromu wgrywać?
 • #11
  Krzychu23
  Level 16  
  Witam.

  Przez weekend miałem czas usiąść nad problemem. Na początek chciałem jeszcze raz odczytać dane z baterii i okazało się, że jest problem - program SBWorkshop się nie uruchamia. Nie pomogło odinstalowanie i ponowne zainstalowanie z czyszczeniem rejestru włącznie. Program zaczyna się uruchamiać, w task menager pojawia się na sekundę i znika - na ekranie nie pojawia się nawet to małe okno z napisem, że się uruchamia :( System do WIN XP - ktoś się spotkał z czymś takim?

  Z braku SBW zainstalowałem BE2Works, podpiąłem baterię i pokazało wszystkie wartości godne z ustawieniami - 0 cykli, 5200 mAh. W tej sytuacji zostawiłem baterię jako gotową do pracy i podpiąłem do lapka. Naładowałem i puściłem film z YT - szedł przez 1h 47 min, więc nieźle :)

  Dziękuję za pomoc.