Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ardo - Silnik od pralki NUOVA IBMEI made in Italy Grzeje się

maciej-t 27 Lis 2013 00:36 2448 6
  • #1 27 Lis 2013 00:36
    maciej-t
    Poziom 7  

Witam

Ostatnio kupiłem sobie silnik asynchroniczny dwubiegowy od pralki za bardzo niską cenę (20zł). Człowiek od którego kupowałem ten silnik powiedział że programator w pralce mu się zepsuł i nie opłacalną rzeczą było naprawiania owej pralki. Aby wykorzystać go po 5 konceptach zmiany konstrukcji w końcu wirnik nie obcierał o rdzeń itd. , mankamentem jest tylko to że wirnik nie znajduje się idealnie w polu rdzenia i lekko wystaje ale cewki obejmują go. Po kolejnej męczarni schematologicznej jak przyłączyć go do sieci w końcu sie udało. Po "odpaleniu" go na biegu jałowym zachowywał mniejszy prąd od znamionowego, ruszał normalnie, obroty również wyglądały na takie jakie mają być, nic w końcu nie obcierało ale zauważyłem że po paru minutach zaczął się niemiłosiernie grzać. Podpiąłem pod niego multimetr z termometrem, myślałem że jakos ta temperatura mu sie wyrówna i sie zatrzyma. Temperatura silnika dochodziła do 140 stopni aż do zadziałania bezpiecznika termicznego. Celem sprawdzenia czy może to jest jakieś przebicie włączyłem silnik i odpiąłem mu kondensator. Bez uzwojenia rozruchowego za wiele się nie stało utrzymywał obroty ale nadal się grzał. Podczas pracy silnika( przynajmniej mi się tak wydaje) można usłyszeć leciuteńkie buczenie ale nic poza tym. Bardzo prosiłbym o pomoc.

0 6
  • #2 27 Lis 2013 08:08
    stanislaw1954
    Poziom 41  

A sprawdzałeś pracę/grzanie się silnika po kupnie, a przed przeróbką?

0
  • #3 27 Lis 2013 10:00
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam. Pierwszą podstawową przyczyną nagrzewania się silnika jest przesunięcie pakietu stalowego wirnika względem pakietu stalowego stojana. Przesunięcie to w pierwszej kolejności należy doprowadzić do dokładnego pokrywania się pakietów, w przeciwnym przypadku silnik zawsze będzie się nagrzewał.

0
  • #4 27 Lis 2013 18:22
    maciej-t
    Poziom 7  

stanislaw1954 napisał:
    A sprawdzałeś pracę/grzanie się silnika po kupnie, a przed przeróbką?

Właśnie nie patrzyłem i to był mój podstawowy błąd lub niedopatrzenie.

kazimierzbrejta napisał:
    Witam. Pierwszą podstawową przyczyną nagrzewania się silnika jest przesunięcie pakietu stalowego wirnika względem pakietu stalowego stojana. Przesunięcie to w pierwszej kolejności należy doprowadzić do dokładnego pokrywania się pakietów, w przeciwnym przypadku silnik zawsze będzie się nagrzewał.

Panie Kazimierzu właśnie też tak myślałem że to w tym będzie tkwił problem. Tylko idealnie nasuniecie wirnika mi troche nie pasuje ponieważ tracę ten niecały 1 cm na wale. Ale jeśli mówi Pan że to będzie to to będe musiał zmieniać już 6 raz koncept budowy :) Najprawdopodobniej za przeróbkę zabiorę się w weekend i zaraz po przeróbce dam znać czy to to.

0
  • #5 27 Lis 2013 20:19
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Niestety silnik jest przeciążony magnetycznie i bez usunięcia tej przyczyny silnik nawet nieobciążony szybko można doprowadzić do uszkodzenia. Jeżeli potrzebuje Kolega zwiększyć długość osi wirnika, to zawsze można zaprojektować i wykonać nową, oraz przy pomocy prasy hydraulicznej podmienić.

0
  • #6 27 Lis 2013 23:20
    maciej-t
    Poziom 7  

Właśnie chciałem przesunąć wirnik o ten centymetr do góry ściągaczami do łożysk ale nie chciał ze mną współpracować. Ewentualnie można jeszcze próbować zbić go na imadle ale prasa hydrauliczna będzie jednak bezpieczniejsza. Na początek nasune to wszystko tak jak ma być i dam znać.

0
  • #7 07 Gru 2013 23:15
    maciej-t
    Poziom 7  

Witam Ponownie

Wirnik ustawiony jak trzeba a silnik od pralki jak sie grzał tak sie grzeje jakieś pomysły ?

0