Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik pulsacyjny sterowany elektronicznie

michal2666 27 Lis 2013 09:35 16950 12
  • Silnik pulsacyjny sterowany elektronicznie
    Jakiś czas temu prezentowałem układ sterowania do silnika pulsacyjnego z rozruchem samoczynnym, ostatnio wreszcie znalazło się trochę czasu by ten silnik uruchomić. Jego zasada działania była już szczegółowo opisywana na tym forum więc może nie będę się powtarzał, projekt opisany jest także na mojej stronie internetowej www.portalnaukowy.edu.pl.
    Pokazany wcześniej silnik zamocowaliśmy na dość ciężkiej ramie za pomocą aluminiowych, wyciętych na CNC łapek.
    Silnik pulsacyjny sterowany elektronicznie Silnik pulsacyjny sterowany elektronicznie Silnik pulsacyjny sterowany elektronicznie
    Jedna z łap utrzymuje także miedziane rurki, które doprowadzają gaz do otworów wlotowych do silnika. W tym miejscu jest właśnie cały urok takiej konstrukcji bo strumień wdmuchiwanego gazu do zwężającej się rurki dzięki efektowi Bernouliego zasysa powietrze dzięki czemu nie ma potrzeby wstępnego nadmuchu. Po włączeniu gazu odpowiednia mieszanka powstaje sama, która zapalana jest iskrą ze świecy zapłonowej.
    Dopływ odpowiedniej ilości gazu i impulsy sterowane są z poziomu mikrokontrolera.
    Silnik pulsacyjny sterowany elektronicznie Silnik pulsacyjny sterowany elektronicznie Silnik pulsacyjny sterowany elektronicznie
    W pierwszej próbie, ze względu że była przeprowadzana w budynku ustawiliśmy częstotliwość iskier zapłonowych na 1 Hz więc uzyskaliśmy tylko pojedyncze zapłony i nie doprowadziliśmy jeszcze do rozgrzania silnika i rozpoczęcia samoczynnej pracy. Wiadomo dlaczego :) hałas jest nie do zniesienia.
    Silnik pulsacyjny sterowany elektronicznie
    Mały problem jest też z odpowiednim składem mieszanki, ale to ściśle będzie zależeć od dobrania dysz o odpowiednim przekroju. Jednak wiem już, że taki silnik z powodzeniem sam podejmie prace i to był główny cel przeprowadzenia eksperymentu. Teraz zamontujemy go na jakimś stoliku i odpalimy na zewnątrz oraz dokonamy próby pomiaru ciągu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 27 Lis 2013 21:13
    Krawacik3
    Poziom 12  

Czy ten silnik Wam nie "skacze" po podłodze? Bo nie widzę, żeby był przymocowany, a ciągu daje pewnie niemało.

• #3 27 Lis 2013 23:51
    szymon122
    Poziom 37  

Raczej tak samo na hamowni jak silniki modelarskie (za pomocą wagi). Dasz filmik z rozgrzanym i uruchomionym silnikiem?

• #4 28 Lis 2013 00:15
    marszalek_duck
    Poziom 17  

Jak długo możne coś takiego pracować bezpiecznie? Jest jakiś punkt krytyczny po którym może się przegrzać i "rypnąć" i czy ewentualnie jest to jakoś kontrolowane???

• #5 28 Lis 2013 06:48
    mikolaj77
    Poziom 12  

Kawałek dobrej roboty jak na warunki domowe, na zdjęciu widać że bez młota nie robota :D. Gratuluję odwagi przy jego uruchomieniu. Będzie miał on zastosowanie w jakimś modelu jeśli osiągnie jakiś konkretny ciąg, czy to raczej jako doświadczalny silnik testowy ? Szkoda że nie ma filmiku.

• #6 28 Lis 2013 08:11
    michal2666
    Poziom 20  

Witam
    Filmik będzie jak już doprowadzimy ten silnik do całkowitej funkcjonalności, przy pierwszym uruchomieniu było trochę strachu :) dlatego wykonaliśmy próby w piwnicy z za ściany. Dwa takie silniki mają napędzać małego gokarta, dlatego zależy nam by silnik po włączeniu sam podejmował pracę.
    Jak długo może pracować bezpiecznie ? tego nie wiem, zrobi się próbę i zobaczymy, jednak musimy wszystko przykręcić do solidnego stołu i odpalać na zewnątrz, na razie nie mamy weny twórczej bo muszę od razu obsadzić tensometr do pomiaru ciągu. Silnik przy tych pojedynczych strzałach oczywiście skakał :) waży jakieś 7 kg z podstawą i przesuwał się o 2 - 3 cm.

• #7 28 Lis 2013 10:35
    H3nry
    Poziom 28  

Z jakiego materiału jest wykonana komora spalania i jaki jest przekrój ?
    Ciekaw jestem jakie ciśnienia panują w komorze spalania :D
    Czy można już oszacować ilość spalanego gazu w jednostce czasu ?
    Trzymam kciuki i życzę powodzenia w dalszej realizacji ambitnego projektu.

• #8 28 Lis 2013 15:19
    marcinko_k
    Poziom 11  

Jestem pod dużym wrażeniem.
    Moja przygoda z silnikiem trwała jakieś pół roku i po mega wybuchu jakoś mi się odechciało :)

Ale jak zobaczyłem wątek to coś mnie tchneło na odbudowę.
    Pytania mam takie:
    1. Skąd wziołeś takie ładne denka??
    2. Komora spalania z rury o ściance 3mm czy więcej ??

Edit:
    Jakie dysze zastosowałeś ??

• #9 28 Lis 2013 15:27
    Mark II
    Poziom 20  

Czy aluminiowe mocowania zniosą temperaturę rozgrzanego silnika? Może warto wyłożyć obejmy izolacją termiczną?

• #10 28 Lis 2013 19:24
    landryna199
    Poziom 14  

Tylko czekać na filmik z pracy na pełnej mocy. Super to wygląda, wiec mam nadzieje że tak też będzie pracować.
    Szczerze nie mam bladego pojęcia o silnikach pulsacyjnych, ale chciałem sie tylko dowiedzieć dlaczego ta rura jest taka długa?

• #11 29 Lis 2013 14:28
    darekRD
    Poziom 13  

Sprawa na pewno ciekawa, ale obawiam się, że do napędu wolnobieżnego jednak gokarta się nie nada. Na filmiku http://www.geekweek.pl/aktualnosci/15068/silnik-pulsacyjny-wlasnej-roboty widać, że w ciągu minuty rura wylotowa nagrzewa się do czerwoności. W samolocie można by jeszcze zapewnić chłodzenie powietrzem, ale tu, po kilku minutach puszczą spawy. Radzę testować zza grubej ściany ;)

• #12 01 Gru 2013 11:27
    MaxX850
    Poziom 13  

darekRD napisał:
    Sprawa na pewno ciekawa, ale obawiam się, że do napędu wolnobieżnego jednak gokarta się nie nada.

Link
    Tu widać, że do napędu roweru się nadał. Przy 40km/h nie wygląda żeby konstrukcja świeciła zbyt mocno. Fakt, że całość nie wydaje się bezpieczna ;-)

• #13 01 Gru 2013 20:27
    CMS
    Administator HydePark

Zwróć kolego uwagę, że licznik jest wyskalowany w milach :) Wskazówka prędkościomierza doszła do ~50.
    Mamy więc prędkość ok. 75km/h.

Pozdrawiam.
    CMS

Szukaj w 5mln produktów