Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KOSPEL EKCO.LN8 - Elektryczny Piec Kospel - ciśnienie ponad normę i kapie woda

kma87 27 Lis 2013 09:36 3717 15
  • #1 27 Lis 2013 09:36
    kma87
    Poziom 5  

Witam,
    problem jest następujący, podczas grzania, ciśnienie na manometrze rośnie ponad czerwoną kreskę, pod 3 bary. Efektem tego jest kapanie wody z zaworu bezpieczeństwa podczas pracy pieca. Tego efektem jest też ciągła utrata wody.

Drodzy Koledzy, jaka może być tego przyczyna ?

Pozdrawiam

• #3 27 Lis 2013 14:16
    kma87
    Poziom 5  

Dzięki,
    a możesz mi powiedzieć czy to naczynie przeponowe znajduje się przy przyłączu wlotowym, bo tak wynikałoby z instrukcji. No i teraz pytanie czy takie przyłącze można dostać gdzieś samemu i czy można je samemu wymienić czy trzeba wzywać do tego serwis ?

Pozdrawiam

• #4 27 Lis 2013 16:45
    Bobbo
    Poziom 22  

Można dobudować naczynie przeponowe na instalacji CO / instalator powinien wyposażyć instalacię w to naczynie . gdy kocioł nie jest w nie wyposażony.

• #5 29 Lis 2013 11:46
    kma87
    Poziom 5  

No okej, ale dlaczego przez bez mała 5 lat piec grzał normalnie bez tego naczynia a teraz ma za wysokie ciśnienie ? Co może być przyczyną tego? Jakaś część siadła czy co ?

Dzięki i pozdrawiam

• #6 29 Lis 2013 15:10
    gersik
    Poziom 30  

W instalacji C O musi być naczynie przeponowe. Masz je w kotle lub na instalacji.

• #7 05 Gru 2013 17:53
    kma87
    Poziom 5  

No dobrze, ale to oznacza że to naczynie przeponowe jest uszkodzone/zatkane/rozszczelnione etc ?

• #8 05 Gru 2013 21:38
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

kma87 napisał:
    No dobrze, ale to oznacza że to naczynie przeponowe jest uszkodzone/zatkane/rozszczelnione etc ?

Na na początek sprawdż, czy z naczynia przeponowego( baniak z wentylem samochodowym) nie zeszło powietrze. Przy próbie spuszczenia powietrza nie może polecieć woda.
    dalej postepuj tak, jak to jest opisane(wielokrotnie) :

.elektroda.pl/rtvforum/topic1598401.html

W razie potrzeby pytaj.
    pozdrawiam

• #9 09 Gru 2013 18:21
    kma87
    Poziom 5  

irus.m napisał:
    kma87 napisał:

Na na początek sprawdż, czy z naczynia przeponowego( baniak z wentylem samochodowym) nie zeszło powietrze. Przy próbie spuszczenia powietrza nie może polecieć woda.
    dalej postepuj tak, jak to jest opisane(wielokrotnie) :

.elektroda.pl/rtvforum/topic1598401.html

W razie potrzeby pytaj.
    pozdrawiam

Dzięki, jutro będę mógł to sprawdzić.
    Mam jeszcze takie pytanie, czy mogę spuścić powietrze tak jak w kole samochodowym? I jeśli jest woda i zejdzie woda, to czym nabić powietrze, cz piec jak zacznie pracować to sam nabije powietrze ?

• #10 09 Gru 2013 21:29
    Bobbo
    Poziom 22  

Powietrze należy dopompować do przestrzeni naczynia zakończonego wentlem do wymaganego ciśnienia. Potem dopuszcz się wodę do układu kotłowego kontrolując ciśnienie na manometrze kotła Samo powietrze się nie pompuje chyba że kocioł jest wyposażony w sprężarkę.

• #11 11 Gru 2013 10:56
    kma87
    Poziom 5  

Okej, a w jaki sposób dopompować powietrze do naczynia przeponowego ?

Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Spuściłem trochę powietrza z zaworku, wody nie było, ciśnienie na manometrze spadło. Dopuściłem wody, do 1 na manometrze. Jeszcze raz spróbowałem spuścić wentylem powietrza i trysnęło trochę wody.

Co teraz ?

• #13 12 Gru 2013 09:06
    gersik
    Poziom 30  

Jeśli masz wodę pod wentylkiem to naczynie jest do wymiany.

• #14 23 Mar 2017 19:38
    BUCKS
    Poziom 24  

Czytam i nie wierzę.
    kma87 pytał czym ma dopompować powietrze w naczyniu przeponowym ale nie dostał konkretnej odpowiedzi.

Odpowiedź jest prozaiczna, skoro mamy do czynienia z wentylem samochodowym to używamy najzwyklejszej pompki samochodowej.
    Na początku sam myślałem, że w kotle c.o. są potrzebne specjalne pompki itp.

Akurat dzisiaj pierwszy raz rzuciłem okiem na sprzęt firmy Kospel i stąd trafiłem na ten wątek.
    Na tyle na ile zrozumiałem ich symbolikę to model z literką N oznacza, że kocioł ma fabrycznie wbudowane naczynie przeponowe.

kma87 pisał, że miał problem ze zbyt wysokim ciśnieniem.
    Następnie upuścił ciśnienie w naczyniu przeponowym, z racji, że przez to spadło ciśnienie w instalacji to dolał wodę.
    W tych okolicznościach pogorszył tylko sytuację, bo zwiększył ilość wody, której już i tak było za dużo w instalacji.
    W tym wypadku wskazane byłoby dopompowanie naczynia przeponowego i upuszczenie nadmiaru wody.

A najlepiej byłoby spuścić wodę z kotła, zostawić otwarty zawór spustowy do wody, napompować naczynie przeponowe do zalecanego ciśnienia, najczęściej jest to ok. 0,75 atmosfery.
    Następnie po ok. godzinie sprawdzamy, czy ciśnienie w naczyniu jest bez zmian jeśli jest OK to nalewamy wodę do kotła do zalecanego ciśnienia i potem monitorujemy, czy ciśnienie z czasem będzie spadać, bo może mamy mikroskopijny ubytek i nie będzie on widoczny w ciągu 1 godziny, a dopiero po jakimś czasie.
    Zanim kupimy nowe naczynie można pokusić się o wymianę wentyla samochodowego na nowy.
    Jeśli po wymianie wentyla ciśnienie dalej spada to pozostaje tylko wymiana naczynia przeponowego, zakładając, że reszta instalacji jest szczelna.

Jeśli taki problem mamy w sezonie grzewczym, a ciśnienie spada bardzo wolno to moim zdaniem nie ma sensu dolewać wody, bo w końcu jej ilość znowu osiągnie punkt krytyczny i znowu nadmiar będzie wylewać się przez zawór bezpieczeństwa.
    Proponowałbym cykliczne pompowanie naczynia, aby utrzymywać odpowiednie ciśnienie w instalacji, dzięki temu nie zmieniamy ilości wody, więc niwelujemy ryzyko wystrzału wody przez zawór bezpieczeństwa, a ogrzewanie może działać. Dodatkowe powietrze może sprzyjać zapowietrzeniu instalacji ale coś kosztem czegoś.
    W tym czasie możemy bezstresowo zorganizować wymianę naczynia przeponowego.

• #15 23 Mar 2017 21:21
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

BUCKS

Takiego starego kotleta odgrzałeś?.

pozdrawiam

• #16 23 Mar 2017 21:55
    BUCKS
    Poziom 24  

irus.m

wiek tego kotleta nie ma znaczenia.
    Istotą jest, czy są w nim zawarte konkretne i przydatne informacje dla Kowalskiego.
    Pewne kwestie są ponadczasowe i uniwersalne, a w wielu wątkach brakuje właśnie konkretnych informacji adresowanych do przeciętnego Kowalskiego, a nie specjalisty z branży.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME